«Քննիչի թելադրանքով գրեցի ցուցմունքը»․ կալանավորների նամակները ՔԿՀ-ներից
«Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը 2013թ-ի ընթացքում ստացել է շուրջ երեք տասնյակ դիմում-բողոք հայաստանյան ՔԿՀ-ներում իրենց պատիժը կրող դատապարտյալներից:
Բողոքների հիմնական մասը վերաբերում է վաղաժամկետ ազատ արձակման խնդրին: Դատապարտյալները բողոքում են նաև բժշկական պատշաճ ծառայությունների բացակայությունից:
Կան դատապարտյալներ, ովքեր ինքնախոստովանական ցուցմունքներ են տվել ոստիկանության բաժնում խոշտանգումների ենթարկվելու արդյունքում։ Նրանք իրավապաշտպան կազմակերպությանը խնդրում են աջակցել Եվրոպական դատարան դիմելու հարցում, իրենց դատավարությունների ընթացքում տեղի ունեցող խախտումները գրանցելու նպատակով դիտորդ ուղարկելու հարցում:
«Հելսինկյան ասոցիացիան»-ն Epress.am-ին տրամադրել է նամակներից մի քանիսը, որոնցից հատվածներ ենք ներկայացնում.
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Նորիկ Մարգարյան
«Ասացի, որ ես մի գողություն եմ կատարել շինությունից՝ գոջի եմ գողացել, մյուս գողություններից կուրսի չեմ, իսկ Փայլակն ինձ սկսեց ծեծել։ Ես, վախենալով առողջությունից, որովհետև տանը ունեմ փոքր երեխաներ՝ 4 և 5, 5 տարեկան ու նրանց պիտի մեծացնեմ, օպեռի ու քննիչի թելադրանքով գրեցի ցուցմունքը։ Ամբողջ գիշեր պահեցին «աբիզյաննիկում», առավոտյան կինս եկավ ու ինձ ծեծված տեսավ, հետո տարան դատաբժշկի մոտ, քննիչն ինձ ասեց, որ բժշկին ասեմ վնասվածքները տանն եմ ստացել, ես էդպես էլ արեցի։
Հիմա հացադուլի մեջ եմ, երեք ամիս առաջ բողոք եմ գրել գլխավոր դատախազին, պատասխանն եկավ, որ հատուկ գործերով քննիչը գրել էր, թե ես խաբում եմ։ Ես նրանց ուղարկել էի մի սկավառակ, որում պարզ երևում ա, որ վարչությունում ոչ մի վնաս չունեմ դեմքիս։ Քննիչը կեղծել ա փաստաթղթերը՝ իբր ես ծեծված եմ բռնվել ու ոչ մի փաստ հաշվի չի առել»։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Տավրոս Ոսկանյան
«Ցանկանում եմ հայտնել ամենայն պատասխանատվությամբ, որ այդ երկաթե ձողերը շատ երկար ժամանակ է, ինչ գտնվում են իմ ստամոքսում, դուրս չեն գալիս բնական ճանապարհով, ես շարունակաբար ունեմ սաստիկ ցավեր, չեմ կարողանում նորմալ սնվել, իմ քաշը 59 կգ-ից նվազել է 54-ի , ձեռք եմ բերել մարսողականության խրոնիկ խանգարում։ Նշեմ, որ այդ ամենի մասին գրավոր տեղեկացրել եմ իմ գործը քննող դատարանին՝ հայտնելով, որ վատառողջ եմ և այդ պատճառով ի վիճակի չեմ լինի նորմալ մասնակցել դատական նիստերին և հատկապես պաշտպանվել, քանի որ չեմ կարողանում կենտրոնանալ ցավերի պատճառով։ Խնդրում եմ օգնել ինձ և միջնորդել, որպեսզի ինձ տեղափոխեն «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ստացիոնար բուժման»։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ- կալանավոր Արմեն Կաբալյան
2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ինձ նախկինում հարուցած քրեական գործով, որը նույնպես բազմիցս հետաձգվել է, դատապարտել են 9 տարվա ազատազարկման՝ հաշվի չառնելով այն կարևոր ու առկա հանգամանքները, որը կապված է նախաքննական մարմինների՝ քննիչի կողմից կեղծած արձանագրությունների հետ, ու իրեղեն ապացույց դանակը փոխարինելով մեկ այլ դանակի հետ։ Միջնորդություն եմ ներկայացրել այդ կապակցությամբ՝ նշանակել ձեռագրաբանական փորձառություն և կանչել փորձագետի, սակայն դատարանը մերժել է, ասելով, որ ես դիմեմ Հատուկ քննչական ծառայություն։ Դիմել եմ ՀՔԾ և գլխավոր դատախազություն՝ ներկայացնելով անգամ կեղծած արձանագրությունները։ Պատասխան եմ ստացել՝ «նման որոշում չենք ստացել դատարանից, այդ իսկ պատճառով դիմումը ուղարկվում է դատարան»։
Վանաձոր ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Արմեն Ղազարյան
«Հայտնում եմ իմ նկատմամբ շարունակական բնույթ կրող անօրինականության մասին, ոտնահարել են իմ բոլոր իրավունքները, խախտվել սահմանադրական կոնվենցիայի բոլոր նորմերը և ամենակարևորը՝ հաշվի չեն առել ընտանիքիս կարգավիճակը։
Ունեմ տարեց մայր, կին, որը մշտական աշխատանք չունի և դուստր, որը երկու տարեկան, չորս ամսական է, իսկ հայրս մահացավ և ընտանիքիս խնամքը մնաց իմ վրա։ Ուրիշի գործերի համար ինձ դատապարտել են 10 տարվա ազատազրկման, ձերբակալել են, 1 օր անօրինական տարբեր միջոցներ կիրառել, ու վերջնական հիմնվեցին ընտանիքիս վրա, որ կբերեն ու հետս կդատեն իմացող-թաքցնողներին։ Քանի որ ես իմ արժանապատվությունն ու հարգանքը ամեն ինչից վեր եմ դասում՝ այդ իսկ պատճառով ասացի՝ վերցնեմ ինձ վրա որոշակի գործեր ու նշեցի, որ թեթև գործեր լինեն, որպեսզի քաղհայցը շատ չլինի, ինձ խոստացան, որ այդպես էլ կլինի։ Եղավ հակառակը՝ ներկա պահին երկու քաղհայց կա ինձ վրա, որի գումարը կազմում է 10 միլիոն, ու ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում այդ փաստին»։

Letters from Prison: Confessions Obtained by Torture and Other Stories
In 2013, the Yerevan-based Helsinki Association for Human Rights received around three dozen letters from prisoners in Armenian prisons, the majority of which related to parole. Prisoners also complained about the lack of adequate medical services.
There are prisoners who were intimidated and tortured by police to confess to the crime of which they're accused. They ask the human rights organization for help to appeal to the European Court of Human Rights and to send an observer to record the procedural violations that occurred during their trial.
Excerpts from some of the letters are presented below.
Norik Margaryan, Nubarashen Penitentiary
"I said that I stole a pig, but I'm not aware of other thefts, but Paylak began to hit me. I, fearing for my health, because I have small children at home (a 4 and a 5.5 year-old) and I have to support them, I wrote my testimony as dictated by the oper and the investigator. They kept me in the 'monkey cage' the entire night. In the morning my wife came and saw me beaten up, then they took me to the medical examiner; the investigator told me to tell the doctor I got these bruises at home, and that's what I did.
"Now I'm on hunger strike. I wrote a complaint to the General Prosecutor three months ago. I got the answer, that the investigator for special affairs had written that I'm lying. I had sent them a disc on which it clearly shows that at the division I have no injury on my face. The investigator forged the documents, that supposedly I was caught beaten up and he didn't consider any facts."
Tavros Voskanyan, Nubarashen Penitentiary
"I want to say with full responsibility that the metal rods have long been in my stomach, are not coming out through natural means, and I have constant severe pain; I can't eat normally; my weight has dropped from 59 kg to 54 kg; I've acquired a chronic digestive disorder. Let me note that I've written to the court investigating my case about all of this, saying that I'm ill and for this reason I can't participate in the trials and especially to defend myself, since I can't concentrate because of the pain. Please help me and intervene, so that they move me to the Hospital for Detainees for in-patient treatment."
Armen Kabalyan, Nubarashen Penitentiary
"On Oct. 1, 2013, with the criminal case launched against me in the past, which likewise was repeatedly postponed, I was sentenced to 9 years in prison, not taking into account the important and existing circumstances, which are tied to the preliminary investigation bodies — with the records forged by the investigator and replacing the physical evidence of the knife with another knife. I submitted a petition on this matter, to appoint an examination of the handwriting and call an expert, but the court refused, saying I appeal to the Special Investigative Service. I did appeal to the SIS and the General Prosecutor, presenting even the forged documents. I got an answer: 'We haven't received such a decision from the court. For this reason, the appeal is being sent to the court'."
Armen Ghazaryan, Vanadzor Penitentiary
"I'm informing about the continued iniquity against me — all my rights have been violated, violated were all the norms of the constitutional convention, and most importantly, the status of my family was not taken into account.
"I have an elderly mother, a wife who has no permanent employment, and a daughter who is 2 years and 4 months old. My father died and the care of my family was left to me. They sentenced me to 10 years' imprisonment for another's deeds Since I place my dignity and respect above all else, for this reason I said, let me take for another's deeds, and I noted that they be easy cases so that there won't be many civil suits — they promised me that's how it would be. It turned out to be the contrary — there are currently two civil suit against me, the amount of which totals 10 million, and no one pays attention to this fact."