«Քննիչի թելադրանքով գրեցի ցուցմունքը»․ կալանավորների նամակները ՔԿՀ-ներից
«Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը 2013թ-ի ընթացքում ստացել է շուրջ երեք տասնյակ դիմում-բողոք հայաստանյան ՔԿՀ-ներում իրենց պատիժը կրող դատապարտյալներից:
Բողոքների հիմնական մասը վերաբերում է վաղաժամկետ ազատ արձակման խնդրին: Դատապարտյալները բողոքում են նաև բժշկական պատշաճ ծառայությունների բացակայությունից:
Կան դատապարտյալներ, ովքեր ինքնախոստովանական ցուցմունքներ են տվել ոստիկանության բաժնում խոշտանգումների ենթարկվելու արդյունքում։ Նրանք իրավապաշտպան կազմակերպությանը խնդրում են աջակցել Եվրոպական դատարան դիմելու հարցում, իրենց դատավարությունների ընթացքում տեղի ունեցող խախտումները գրանցելու նպատակով դիտորդ ուղարկելու հարցում:
«Հելսինկյան ասոցիացիան»-ն Epress.am-ին տրամադրել է նամակներից մի քանիսը, որոնցից հատվածներ ենք ներկայացնում.
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Նորիկ Մարգարյան
«Ասացի, որ ես մի գողություն եմ կատարել շինությունից՝ գոջի եմ գողացել, մյուս գողություններից կուրսի չեմ, իսկ Փայլակն ինձ սկսեց ծեծել։ Ես, վախենալով առողջությունից, որովհետև տանը ունեմ փոքր երեխաներ՝ 4 և 5, 5 տարեկան ու նրանց պիտի մեծացնեմ, օպեռի ու քննիչի թելադրանքով գրեցի ցուցմունքը։ Ամբողջ գիշեր պահեցին «աբիզյաննիկում», առավոտյան կինս եկավ ու ինձ ծեծված տեսավ, հետո տարան դատաբժշկի մոտ, քննիչն ինձ ասեց, որ բժշկին ասեմ վնասվածքները տանն եմ ստացել, ես էդպես էլ արեցի։
Հիմա հացադուլի մեջ եմ, երեք ամիս առաջ բողոք եմ գրել գլխավոր դատախազին, պատասխանն եկավ, որ հատուկ գործերով քննիչը գրել էր, թե ես խաբում եմ։ Ես նրանց ուղարկել էի մի սկավառակ, որում պարզ երևում ա, որ վարչությունում ոչ մի վնաս չունեմ դեմքիս։ Քննիչը կեղծել ա փաստաթղթերը՝ իբր ես ծեծված եմ բռնվել ու ոչ մի փաստ հաշվի չի առել»։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Տավրոս Ոսկանյան
«Ցանկանում եմ հայտնել ամենայն պատասխանատվությամբ, որ այդ երկաթե ձողերը շատ երկար ժամանակ է, ինչ գտնվում են իմ ստամոքսում, դուրս չեն գալիս բնական ճանապարհով, ես շարունակաբար ունեմ սաստիկ ցավեր, չեմ կարողանում նորմալ սնվել, իմ քաշը 59 կգ-ից նվազել է 54-ի , ձեռք եմ բերել մարսողականության խրոնիկ խանգարում։ Նշեմ, որ այդ ամենի մասին գրավոր տեղեկացրել եմ իմ գործը քննող դատարանին՝ հայտնելով, որ վատառողջ եմ և այդ պատճառով ի վիճակի չեմ լինի նորմալ մասնակցել դատական նիստերին և հատկապես պաշտպանվել, քանի որ չեմ կարողանում կենտրոնանալ ցավերի պատճառով։ Խնդրում եմ օգնել ինձ և միջնորդել, որպեսզի ինձ տեղափոխեն «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ստացիոնար բուժման»։
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ- կալանավոր Արմեն Կաբալյան
2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ինձ նախկինում հարուցած քրեական գործով, որը նույնպես բազմիցս հետաձգվել է, դատապարտել են 9 տարվա ազատազարկման՝ հաշվի չառնելով այն կարևոր ու առկա հանգամանքները, որը կապված է նախաքննական մարմինների՝ քննիչի կողմից կեղծած արձանագրությունների հետ, ու իրեղեն ապացույց դանակը փոխարինելով մեկ այլ դանակի հետ։ Միջնորդություն եմ ներկայացրել այդ կապակցությամբ՝ նշանակել ձեռագրաբանական փորձառություն և կանչել փորձագետի, սակայն դատարանը մերժել է, ասելով, որ ես դիմեմ Հատուկ քննչական ծառայություն։ Դիմել եմ ՀՔԾ և գլխավոր դատախազություն՝ ներկայացնելով անգամ կեղծած արձանագրությունները։ Պատասխան եմ ստացել՝ «նման որոշում չենք ստացել դատարանից, այդ իսկ պատճառով դիմումը ուղարկվում է դատարան»։
Վանաձոր ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Արմեն Ղազարյան
«Հայտնում եմ իմ նկատմամբ շարունակական բնույթ կրող անօրինականության մասին, ոտնահարել են իմ բոլոր իրավունքները, խախտվել սահմանադրական կոնվենցիայի բոլոր նորմերը և ամենակարևորը՝ հաշվի չեն առել ընտանիքիս կարգավիճակը։
Ունեմ տարեց մայր, կին, որը մշտական աշխատանք չունի և դուստր, որը երկու տարեկան, չորս ամսական է, իսկ հայրս մահացավ և ընտանիքիս խնամքը մնաց իմ վրա։ Ուրիշի գործերի համար ինձ դատապարտել են 10 տարվա ազատազրկման, ձերբակալել են, 1 օր անօրինական տարբեր միջոցներ կիրառել, ու վերջնական հիմնվեցին ընտանիքիս վրա, որ կբերեն ու հետս կդատեն իմացող-թաքցնողներին։ Քանի որ ես իմ արժանապատվությունն ու հարգանքը ամեն ինչից վեր եմ դասում՝ այդ իսկ պատճառով ասացի՝ վերցնեմ ինձ վրա որոշակի գործեր ու նշեցի, որ թեթև գործեր լինեն, որպեսզի քաղհայցը շատ չլինի, ինձ խոստացան, որ այդպես էլ կլինի։ Եղավ հակառակը՝ ներկա պահին երկու քաղհայց կա ինձ վրա, որի գումարը կազմում է 10 միլիոն, ու ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում այդ փաստին»։

«Написал показания под диктовку следователя». Письма арестантов армянских тюрем
За 2013 год правозащитная общественная организация «Хельсинкская ассоциация» получила порядка 30 жалоб арестантов армянских тюрем. Большая их часть относится досрочного освобождения. Приговоренные также жалуются на отсутствие медуслуг на должном уровне.
Есть осужденные, написавшие признательные показания в результате пыток, которым они подверглись в отделении полиции. Они обратились к правозащитной организации с просьбой помочь с обращением в Европейский суд, а также прислать наблюдателя, чтобы фиксировать нарушения в ходе следствий по их делам.
«Хельсинкская ассоциация» предоставила Epress.am несколько писем. Представляем отрывки из них:
арестант уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен»
«Я сказал, что украл поросенка и не в курсе других краж, а Пайлак стал избивать меня. Я, испугавшись за свое здоровье, дома у меня дети 4 и 5.5 лет, написал показания под диктовку опера и следователя. Меня всю ночь продержали в «обезьяннике», утром пришла жена, увидела меня избитого, потом отвели к судмедэксперту, следователь мне сказал, чтобы я сообщил врачу, что получил травмы дома. Так и сделал.
Сейчас я провожу голодовку, три месяца назад я написал жалобу генпрокурору. Пришел ответ, в котором говорилось, что следователь по особым делам написал, будто я вру. Я отправил им диск, на котором ясно видно, что в управлении у меня не было повреждений на лице. Следователь подделал документы, будто меня поймали избитым и не учел ни одного факта».
Арестант Нубарашенской тюрьмы Таврос Восканян
«Хочу заявить со всей ответственностью, что эти железные прутья уже долгое время находятся в моем желудке, естественным путем не выходят, у меня постоянные сильные боли, нормально питаться я не могу. Мой вес с 59 кг. уменьшился до 54, я приобрел хроническое расстройство пищеварения. Обо всем об этом я написал суду, сообщив, что буду не в состоянии нормально принимать участие в судебных заседаниях и тем более защищать себя, так как из-за болей не могу сконцентрироваться. Прошу помочь мне и ходатайствовать о моем переводе в «Больницу для заключенных» на стационарное лечение».
Арестант Нубарашенской тюрьмы Армен Кабалян
1 октября 2013 года меня в рамках возбужденного в прошлом уголовного дела, которое неоднократно откладывалось, приговорили к 9 годам заключения, без учета важных обстоятельств, связанных с подделанными органами предварительного следствия, следователями протоколами и заменой вещественного доказательства ножа на другой нож. В связи с этим я представил ходатайство о назначении экспертизы почерка и вызове эксперта, однако суд отклонил ходатайство, призвав меня обратиться в Специальную следственную службу. Я обратился в ССС и генеральную прокуратуру, представив даже подделанные протоколы. Получил ответ: «Мы не получали подобного решения суда, поэтому заявление отправляется суду».
Арестант ванадзорского уголовно-исполнительного учреждения Армен Газарян
«Сообщаю о беззаконии в моем отношении, которое носит постоянный характер, все мои права были нарушены, нарушены все нормы конституционной конвенции и самое главное – не был учтен статус моей семьи.
У меня пожилая мать, жена, у которой нет постоянной работы, и дочь, которой 2.4 года, отец мой умер, я – кормилец семьи. Я решил взять на себя некоторые дела и отметил, чтобы были легкие дела, в которых немного гражданских исков, мне обещали, что так и будет. Вышло наоборот: в настоящее время на мне два гражданских иска, общая сумма которых составляет 10 миллионов, и никто не обращает внимания на этот факт».