ՀՀ դատարաններում վարկային կազմակերպությանը պարտված գյուղատնտեսը դիմելու է ՄԻԵԴ
Բանկերն ավելի պաշտպանված են այս երկրում, քան քաղաքացիները, բանկերը ունեն դատարանների և պետության աջակցությունը, ուստի անվախ թալանում են մարդկանց: Epress.am-ի հետ զրույցում նման հայտարարություն է արել Լարիսա Ասերյանը, ով պարտվել է դատական վեճը «Ջի-էֆ-Սի ջեներալ ֆայնենշլ ընդ քրեդիթ քոմփանի» վարկային կազմակերպությանը։
Ասերյանը բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի վճիռը, բայց այն մերժվել է Վերաքննիչ դատարանի կողմից, իսկ Վճռաբեկի կողմից նույնիսկ վարույթ չի ընդունվել:
Ասրյանը երկու անգամ դիմել է Սերժ Սարգսյանին․ վերջինիս գրասենյակից նրան պատասխանել են, որ նախագահը իրավունք չունի միջամտել դատական գործերին: Նույն պատասխանը տվել է նաև Արմավիրի մարզպետարանը, որին ՀՀ կառավարությունը փոխանցել էր Ասրյանի բողոքը։
Այժմ Ասերյանը պատրաստվում է դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Գյուղատնտեսը պատրաստվում է նաև դիմել դատախազութուն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել վարկային կազմակերպության դեմ:
Ավելի վաղ Ասերյանը ներկայացրել էր, որ վարկային կազմակերպությունը դատական կարգով պահանջել է, որպեսզի վարկառուն փակի 5-ամյա գյուղվարկը՝ վարկը վերցնելուց մեկ տարի հետո: Ասրյանն ասում է, որ պայմանագրի ոչ մի կետ չի խախտել, և գումար պահանջելով՝ կազմակերպությունը թույլ չի տվել, որ ինքը աշխատի, մշակի ջերմոցային տնտեսությունը և վարկը փակի:
«Դատարանի վճիռում գոնե պարզաբանում գրեին նորմալ։ Գրել են, որ մեր դեմ վճիռը պայմանավորված է նրանով, որ հայցվորը՝ վարկային կազմակերպությունը, խնդրել է բավարարել հայցը: Այսինքն, բանկի խնդրանքը հերի՞ք է դատարանի համար: Դատարանը չի հիմնավորում նաև, թե ինչու հաշվի չի առել փորձագիտական եզրակացությունը, որն ինքն էր նշանակել և որը ցույց էր տվել, որ ես պարտք չունեմ», - ասել է Լարիսա Ասերյանը:
Մեզ հետ զրույցում վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը Ասերյանի խոսքերը ապատեղեկատվություն էր որակել։ «Ջի-էֆ-Սի»-ի իրավաբան Համլետ Գրիգորյանը նշել էր, որ Լարիսա Ասրյանի ամուսինը՝ Արծրուն Սարիբեկյանը ժամկետանց վարկ է ունեցել և կազմակերպությունը, համաձայն նպատակային վարկի պայմանագրի, հետ է պահանջել գումարը, քանի որ նա դադարել է վճարումներ կատարել 2012 թվականի նոյեմբեր ամսից ի վեր: Ըստ Համլետ Գրիգորյանի` «գործ ունենք դասական խնդրահարույց վարկի և անպարտաճանաչ հաճախորդի և նրա ընտանիքի անդամի հետ, որոնք ստացված վարկի մարումը ժամանակին իրականացնելու փոխարեն չեն զլանում ժամանակ և ռեսուրսներ վատնել, կազմակերպության հասցեին ավելորդ և ոչնչով չհիմնավորված բառեր հնչեցնելու համար»:

Агроном, проигравший кредитной организации в армянских судах, обратится в ЕСПЧ
Банки в Армении защищены больше, чем граждане, они пользуются поддержкой судов и государства, поэтому они безбоязненно грабят людей. Такое мнение в беседе с Epress.am выразила Лариса Асрян, проигравшая судебный спор кредитной организации «GFC general financial and credit company».
Асрян оспорила решение суда первой инстанции, однако Апелляционный суд отклонил ее жалобу, а Кассационный суд даже не принял его к производству.
Женщина дважды обращалась к Сержу Саргсяну, из офиса которого отвечали, что президент не имеет права вмешиваться в судебные дела. Тот же ответ дала администрация Армавирской области, которой правительство передало жалобу гражданки.
Асрян намерена обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). Также агроном обратится в прокуратуру, требуя возбудить уголовное дело против кредитной организации.
Ранее Асрян рассказала, что организация потребовала в судебном порядке, чтобы заемщик покрыл пятилетний сельхозкредит через год после того, как он был взят. Она заявляет, что не нарушила ни одного пункта договора, а требуя деньги, организация лишает ее возможности работать, ухаживать за тепличным хозяйством и оплачивать кредит.
«Хоть представили б в вердикте нормальное объяснение. Написали, что вердикт против нас обусловлен тем, что истец – кредитная организация – попросила удовлетворить иск. То есть просьбы банка достаточно? Суд не обосновал и того, почему не учли заключения экспертизы, назначенной им и показавшей, что у меня нет долгов», - сообщила агроном.
Представитель организации, в свою очередь, назвал слова женщины дезинформацией. Адвокат «GFC» Гамлет Григорян заявил, что у мужа Асрян Арцруна Сарибекяна был кредит с истекшим сроком давности, и организация, согласно договору о целевом кредите, потребовала вернуть деньги, так как он прекратил совершать выплаты в ноябре 2012 года. «Мы имеем дело с классическим спорным кредитом, недобросовестным клиентом и членом его семьи, которые вместо того, чтобы своевременно погасить кредит, не устают тратить время и средства на распространение лишних и ничем не обоснованных заявлений в адрес организации».