ՄՄ անդամակցության փաստաթղթերի թարգմանության համար կառավարությունը 50 միլիոն կտրամադրի
Կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում է մի նախագիծ, որը ենթադրում է փոփոխություններ արդարադատության նախարարության «Թարգմանությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության մեջ՝ ռուսերենով թարգմանության արտոնություն տալով վերջինիս, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը նախագիծը հիմնավորել է ՄՄ-ին ՀՀ անդամակցության նպատակով պահանջվող մեծածավալ թարգմանություններն ապահովելու անհրաժեշտությամբ։
Այս նպատակին «Թարգմանչական ծառայություններ» ծրագրից կուղղվի 50 միլիոն դրամ։
Ներկայումս, ՊՈԱԿ կանոնադրության համաձայն, այնտեղ իրականացվում են միայն հայերենով և անգլերենով թարգմանություններ: ՄՄ-ին միանալու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների շրջանակներում 2013թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ՊՈԱԿ-ն իրականացրել է ավելի քան 2000 էջ ռուսերենից հայերեն թարգմանություն։ Փետրվարի 12-ի դրությամբ ՄՄ-ին անդամակցության նպատակով իրականացվող աշխատանքների շրջանակներում ՊՈԱԿ է ներկայացվել մոտ 17500 էջ հայերենից ռուսերեն թարգմանության պատվեր։

Правительство Армении выделит 50 млн. на перевод документов для вступления в Таможенный союз
В повестку завтрашнего заседания армянского правительства вошел проект, который предполагает поправки к уставу государственной неторговой организации «Центр переводов» при министерстве юстиции, предоставив привилегию перевести его на русский язык. Об этом пишет «Айкакан жаманак».
Министр юстиции Грайр Товмасян обосновал проект необходимостью обеспечения объемных переводов, требующихся для членства Армении в инициированном Россией Таможенном союзе.
На это программа «Переводческие услуги» выделит 50 млн. драмов.
В настоящее время, согласно уставу неторговой организации, здесь осуществляются переводы только на армянский и английский языки. В рамках работ по вступлению в ТС в октябре-декабре 2013 года организация осуществила перевод более 2000 страниц с русского на армянский. На положение 12 февраля в рамках работ по вступлению в Таможенный союз в государственную неторговую организацию было представлено порядка 17500 заказов на перевод с армянского на русский язык.