ՄՄ անդամակցության փաստաթղթերի թարգմանության համար կառավարությունը 50 միլիոն կտրամադրի
Կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում է մի նախագիծ, որը ենթադրում է փոփոխություններ արդարադատության նախարարության «Թարգմանությունների կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության մեջ՝ ռուսերենով թարգմանության արտոնություն տալով վերջինիս, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը նախագիծը հիմնավորել է ՄՄ-ին ՀՀ անդամակցության նպատակով պահանջվող մեծածավալ թարգմանություններն ապահովելու անհրաժեշտությամբ։
Այս նպատակին «Թարգմանչական ծառայություններ» ծրագրից կուղղվի 50 միլիոն դրամ։
Ներկայումս, ՊՈԱԿ կանոնադրության համաձայն, այնտեղ իրականացվում են միայն հայերենով և անգլերենով թարգմանություններ: ՄՄ-ին միանալու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների շրջանակներում 2013թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ՊՈԱԿ-ն իրականացրել է ավելի քան 2000 էջ ռուսերենից հայերեն թարգմանություն։ Փետրվարի 12-ի դրությամբ ՄՄ-ին անդամակցության նպատակով իրականացվող աշխատանքների շրջանակներում ՊՈԱԿ է ներկայացվել մոտ 17500 էջ հայերենից ռուսերեն թարգմանության պատվեր։

Armenian Government to Allocate 50 Million on Translating Documents for Customs Union Membership
On the agenda of tomorrow's cabinet meeting is a proposal to make amendments to the statutes of the state non-commercial organization Translation Centre of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, giving the latter permission to translate to Russian, reports local daily Haykakan Zhamanak
Justice Minister Hrayr Tovmasyan substantiated the proposal on the need to ensure a large volume of translations required by Armenia's membership to the Russian-led Customs Union.
For this purpose, 50 million AMD (about $120,712 USD) will be allocated to the Translation Centre.
Currently, according to the statutes of the state non-commercial organization, only Armenian and English translations are conducted at the Centre. As part of the accession to the Customs Union in October to December 2013 the organization translated more than 2,000 pages from Russian to Armenian. According to data retrieved on Feb. 12, as part of Armenia's entry into the Customs Union, about 17,500 pages were submitted to the Translation Centre for translation from Armenian to Russian.