Մարզպետը չկարողացավ գյուղացիներին համոզել բացել ճանապարհը (թարմացվում է)
14.10 Շուրջ 2 ժամ է, ինչ գյուղացիները փակել են Օհանավան-Ուշի ավտաճանապարհը և թույլ չեն տալիս մեքենաներին երթևեկել։
Մեր զրուցակից Լենա Պետրոյանը տեղեկացրել է, որ ոստիկանական փոքրաթիվ ուժերին չի հաջողվել գյուղացիներին հեռացնել ճանապարհից, ինչից հետո ոստիկանությունը նոր ուժեր է տարել ակցիայի վայր։
«Էլ 02, էլ կարմիր բերետ, սաղին բերել լցրել են, ոստիկանները ժողովրդից շատ են։ Նոր էլ մարզպետն եկավ, խոսեց գյուղացիների հետ, ժողովուրդն էլ ասաց, որ չի հավատում իրան ու պահանջեց, որ հենց հիմա տրուբեքը հանեն ՀԷԿ-ի տարածքից, ինչից հետո մարզպետը գնաց»,-ասել է մեր զրուցակիցը։
12.33 Այսօր Արագածոտնի մարզի 7 համայնքների բնակիչներ հերթական բողոքի ակցիայի շրջանակներում որոշել են փակել Օհանավան և Ուշի գյուղերի կողքով անցնող ավտոճանապարհը, ինչպես նաև Կարբի և Օհանավան գյուղի մոտ ՀԷԿ-ի կառուցման վայր տանող ճանապարհը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Ուշի գյուղի բնակչուհի Լենա Պետրոսյանը։
Նա նշել է, որ գյուղերում գործադուլ է հայտարարվել, ու բողոքող տղամարդկանց են միացել նաև կանայք ու դպրոցահասակ երեխաները, որոնք այս պահին շտապում են ակցիայի վայր։
Գյուղացիներին զայրացրել է այն հանգամանքը, որ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այդպես էլ չի կատարել իր խոստումը և չի այցելել իրենց մարզ՝ տեղում ծանոթանալու բնակիչների բողոքին։
«Մարտի 14-ին ժողովուրդը էլի դուրս եկավ, սպասեց, հետո ասացին, որ հանդիպում չի լինելու, խոստացան, որ այս շաբաթվա սկզբին Գևորգյանը անպայման գալու է, էլի խաբեցին։ Հիմա էլ գյուղերից մարդիկ զայրացած հավաքվում են, որ ճանապարհը փակեն, բայց ոստիկանները թույլ չեն տալիս», - նշել է Պետրոսյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ ժամը 11։30-ի դրությամբ հավաքվածների թիվը հասնում է 400-ի, մարդկանց հոսքը շարունակվում է։
Հիշեցնենք, որ մարտի 6-ին հարյուրավոր գյուղացիներ մի քանի ժամով փակել էին Օհանավան-Ուշի ավտոճանապարը և պահանջել դադարեցնել ՀԷԿ-ի շինարարությունը, որի պատճառով, իրենց պդմամբ, իրենք զրկվելու են ոռոգման ջրից։ Նրանք նշում են, որ Ապարանի ջրամբարից ՀԷԿ-ն այնքան ջուր է վերցնելու, որ իրենց այգիները ցամաքելու են։ Ակցիայի արդյունքում այդ շինտեխնիկան դուրս էր բերվել շինհրապարակից։
Գյուղացիների պահանջով ՀԷԿ-ի շինարարությունն իրականացնող պատասխանատուները ստիպված են եղել հանել շինտեխնիկայի մի մասը։ Լենա Պետրոսյանի խոսքով, սակայն, դրանից հետո շինարարական աշխատանքները վերսկսվել են։

Residents of 7 rural communities of Aragatsotn marz (province) today at another one of their protests decided to block the main road passing by the villages of Ohanavan and Ushi, as well as the road leading to the site where the hydroelectric power station is to be built, near the villages of Karbi and Ohanavan. This was conveyed to Epress.am by Ushi resident Lena Petrosyan.
2:10 pm: Villagers have blocked the Ohanavan-Ushi road for almost two hours now and are not allowing cars to pass.
Petrosyan said that the small number of police officers were unable to disperse the protesting villagers, after which additional officers were called to the scene.
"And the 02 , and the red berets — they brought them all. There are more police officers than civilians. The marzpet just came. He spoke with the villagers, who said they don't believe him and demanded that the pipe be immediately removed from the site of the hydroelectric station, after which the marzpet left," she said.
12:33 pm: According to Petrosyan, the villagers have declared a labor strike, and joining the men in protest have been women and school-age children, who are currently rushing to the site of the protest.
Villagers are angered by the fact that RA Deputy Prime Minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan did not fulfill his promise and didn't meet with them personally to become acquainted with their concerns.
"On March 14, the people came out again, waited, then were told the meeting will not take place; they were promised that Gevorgyan would definitely come at the start of this week — again we were deceived. Now people are angry and are gathering from the villages to block the road, but police officers are not letting us," said Petrosyan.
The villager claims that as of 11:30 am there were 400 people gathered, and the influx of people continues.
Recall, on March 6, hundreds of villagers for several hours blocked the Ohanavan-Ushi road and demanded to stop construction of the hydroelectric power station, which they claim will deprive them of irrigation water. The protestors say the power plant will consume so much water from the Aparan reservoir that that their gardens and yards will dry up. Their protest succeeded in the removal of the construction equipment from the site.
Because of villagers' demands, those carrying out construction were forced to remove some of their equipment. According to Petrosyan, however, construction work resumed after that.