«Գահա Էներջի»-ն դադարեցնում է շինաշխատանքները Օհանավան համայնքում
«Գահա էներջի» ընկերությունը որոշել է անհապաղ կասեցնել բոլոր տեսակի շինարարական աշխատանքները Արագածոտնի մարզի Օհանավան համայնքում։ Այս մասին ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Հաշվի առնելով Կարբի և Օհանավան գյուղերի մի խումբ բնակիչների դեռևս չփարատված մտահոգությունները արագահոս դոտացիոն ջրագծի անհրաժեշտ վերակառուցման և հետագայում համապատասխան հանրային լսումների արդյունքում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ծրագրի իրականացման կապակցությամբ, տեղեկացնում ենք, որ ընկերությունը որոշում է ընդունել անհապաղ կասեցնել բոլոր տեսակի շինարարական աշխատանքները Օհանավան համայնքում:
Մեր աշխատանքը դարձել է անհարկի և չհիմնավորված շահարկումների առիթ: Հայտնում ենք, որ մեզ համար այս հարցում առաջնահերթությունը գյուղացու շահն է, անխափան ոռոգման ապահովումը և այն համայնքների զարգացումը, որտեղ «ԳԱՀԱ Էներջին» գործունեություն է իրականացնելու:
Ժամանակը ցույց կտա, որ հողի վրա քրտինք թափող գյուղացուն հնարավոր չէ մոլորեցնել: Հենց այդ գյուղացին է լինելու այս ծրագրի հիմնական շահառուն և պաշտպանը: Մենք վստահ ենք այս ծրագրի նպատակների ազնվության մեջ», - ասված է ընկերության հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Արագածոտնի մարզի 7 համայնքների բնակիչները մի քանի անգամ զանգցածային բողոքի ակցիաներր են անցկացրել Օհանավանում ՀԷԿ-ի կառուցման դեմ՝ փակելով Երևան-Ապարան ճանապարհը։ Գյուղացիների պնդմամբ՝ Ապարանի ջրամբարից ՀԷԿ-ն այնքան ջուր է վերցնելու, որ իրենց այգիները ցամաքելու են։

Компания приостанавливает строительство ГЭС в армянском селе
Компания «Gaha Energy» решила немедленно прекратить строительные работы в общине Оганаван области Арагацотн. Об этом говорится в заявлении компании.
«Учитывая еще не рассеявшиеся сомнения группы сельских жителей по поводу необходимой реконструкции дотационного ирригационного канала и осуществления в результате общественных слушаний программы развития восстанавливающейся энергетики, сообщаем, что компания приняла решение немедленно прекратить строительство в селе Оганаван.
Наша работа стала поводом для неуместных и необоснованных спекуляций. Сообщаем, что приоритетом для нас в этом вопросе является интерес жителя села, беспрепятственное обеспечение воды и развитие общин, где компания будет осуществлять свою деятельность.
Время покажет, что сельчанина, проливающего свой пот на эту землю, невозможно ввести в заблуждение», - в частности, говорится в заявлении.
Жители 7 сельских общин области провели ряд акций протеста против строительства ГЭС в Оганаване, блокировав автомагистраль Ереван-Апаран. По их словам, из-за гидроэлектростанции они лишатся оросительной воды, так как ГЭС потребит столько воды из апаранского водохранилища, что их сады засохнут.