Վոլոդյա Ավետիսյանը պնդում է՝ իրեն բիզնես են առաջարկել պայքարից հրաժարվելու դիմաց (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Պահեստազորի գնդապետ, ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանին, ով ազատամարտիկների շարժման կազմակերպիչներից է, դեռևս անցյալ տարվա մայիսին բիզնես են խոստացել` պայքարը դադարեցնելու դիմաց։ Այս մասին նա ասել է այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Լևոն Ավետիսյանի նախագահությամբ անցկացված դատական նիստի ընթացքում։
Կառաշք վերցնելու մեջ մեղադրվող, սեպտեմբերի 20-ից անազատության մեջ գտնվող Ավետիսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է։
Ավետիսյանն ասել է, որ անցյալ տարի մայիսին, երբ մեկնարկել է ազատամարտիկների սոցիալական վիճակը բարելավելու պահանջով նստացույցը, իշխանական թևից մարդիկ մոտեցել և հորդորել են հրաժարվել նստացույցի գաղափարից։ Փոխարենը Ավետիսյանին գումար և բիզնես են խոստացել՝ թե մայրաքաղաքում, թե Էջմիածնում, ինչպես նաև խոստացել են վերականգնել նրան համակարգում։ Ազատամարտիկի խոսքով՝ ինքը հրաժարվել է դա անել։
Նա նշել է, որ հրաժարվել է քննիչի առաջարկից, համաձայն որի ինքն ազատ կարձակվի, եթե հրաժարվի պայքարից։
«Ես իմ հոգին և հայրենիքը չեմ վաճառում», - նշել է ազատամարտիկը, ինչը դահլիճում գտնվողները ծափահարություններով են ընդունել՝ վանկարկելով «Վոլոդյա, Վոլոդյա»։
Դատավոր Ավետիսյանը պահանջել է, որպեսզի դահլիճում գտնվողները դադարեցնեն նման վանկարկումները, այլապես ինքը ստիպված կլինի նիստը դռնփակ անցկացնել։
Նիստի սկզբում Ավետիսյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը երկու միջնորդություն է ներկայացրել դատավորին՝ իքնաբացարկ հայտնելու և Ավետիսյանին կալանքի տակ պահելու պատճառների բացակայության պայմաններում նրան ազատ արձակելու վերաբերյալ։ Դատավորը երկու միջնորդությունն էլ մերժել է։
Նման որոշումից հետո Ավետիսյանը հրաժարվել է պատասխանել դատավորի հարցերին, իսկ Զաքարյանը դիմել է վերջինիս՝ դատական նիստը հետաձգելու և նիստի արձանագրության կրիչը տրամադրելու պահանջով:
Խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո դատավորը բավարարել է միջնորդությունը, հետաձգել դատական նիստը, իսկ հաջորդը նշանակել ապրիլի 2-ին` ժամը 14:00-ին:

Reserve Colonel, Karabakh War veteran Volodya Avetisyan, one of the organizers of the struggle for the rights of war veterans, in May 2013 was promised a business in exchange for ending the veterans' struggle. Avetisyan said this himself on March 26 in the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan presided over by Judge Levon Avetisyan.
Accused of taking bribes and in pre-trial detention since September 20, Avetisyan doesn't admit to the charges; moreover,  he claims that the charges against him are a result of political persecution.
The war veteran said that in May last year, when the sit-in demanding a better socioeconomic situation for Karabakh War veterans began, people from the wing of the ruling elite approached him and urged him to abandon the idea of a sit-in. Instead, they promised him money and a business, in both the capital and Etchmiadzin, as well as promising to reinstate him in the system. Avetisyan says he refused the offer.
He said that he rejected the investigator's offer to be released on the condition that he gives up the fight.
"I don't sell my soul and my homeland," he said, which was followed by applause and shouts of "Volodya! Volodya!" in the courtroom.
Judge Avetisyan called for quiet in court; otherwise, he'll be forced to hold the trial behind closed doors.
At the start of the trial, Avetisyan's attorney, Ara Zakaryan, filed two motions with the judge — to recuse himself and to release his client due to lack of reasons to keep him in detention. Both motions were rejected.
After this decision, the accused refused to answer the judge's questions, while Zakaryan appealed to the judge to postpone the trial and to provide him with the recordings of the court hearing. Returning to the courtroom from the consultation room, the judge granted the motion, postponing the court date to April 2 at 2 pm.