Գազը Հայաստանում կարող է կրկին թանկանալ
Այս տարվա հուլիսի 1-ից Ռուսաստանի Դաշնությունում ավելի քան 4 տոկոսով թանկանալու է գազի սակագինը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ Հայաստան մատակարարվող գազի գինը փողկապակցված է ՌԴ Օրենբուրգի մարզի գազի սակագնի հետ, ուստի դա պետք է հանգեցնի նաև Հայաստանում գազի թանկացմանը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը երեկ ասել է, թե իրենք որևէ ծանուցում ռուսաստանյան կողմից չեն ստացել գազի թանկացման վերաբերյալ։
Այժմ Հայաստանը գազը սահմանին ստանում է 189 դոլարով և այս թանկացման պարագայում այն կարող է կազմել 200 դոլար, գրում է թերթը։

В Армении снова может подорожать газ
С 1 июля в РФ более чем на 4% подорожает газ, пишет газета «Айкакан жаманак». Издание отмечает, что цена на поставляемый в Армению российский газ зависит от тарифа на газ в Оренбургской области РФ, поэтому это может привести к подорожанию газа в Армении.
Министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян заявил, что никакой повестки о подорожании газа от российской стороны они пока не получали.
В настоящее время Армения получает на границе газ по цене $189, в случае подорожания цена может достичь $200, сообщает издание.