«Շանթը չէր կարող իմանալ, որ քաղաքացիականով մարդիկ ոստիկաններ են»․ խախտումների մասին
Շուրջ 5 ամիս կալանքի տակ գտնվող Շանթ Հարությունյանի և նրա ընկերների գործով նախաքննական մարմինը մինչ օրս քննչական ոչ մի գործողություն չի իրականացրել։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հարությունյանի պաշտպան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Նա նշել է, որ Հարությունյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քր․ օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասով (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ), սակայն այս հոդվածով նրա արարքում բացակայում է հանցակազմը, և առաջադրված մեղադրանքն անհիմն է։
Փաստաբանի խոսքով՝ Հարությունյանը փորձել է իր կարծիքն արտահայտել, հրապարակում իր խնդիրներն է բարձրաձայնել։
«Այդ օրն էլ, երթի դուրս գալուց առաջ, վերջինս նախազգուշացրել է ոստիկանության աշխատակիցներին, որպեսզի մասնակիցներին զերծ պահեն սադրանքներից։ Նրան առաջադրված մեղադրանքից երևում է, որ գործով չակերտավոր տուժողները, պարզ է, որ եղել են քաղաքացիական հագուստով, և Շանթը չէր կարող իմանալ, որ քաղաքացիական հագուստով մարդիկ ոստիկաններ են», - ասել է պաշտպանը։
Պետրոսյանը կարծիք է հայտնել, թե 5 ամիսների ընթացքում իրենք հույս են ունեցել, որ Հարությունյանի վրայից կհանվեր այդ մեղադրանքը, սակայն մինչ օրս ոչ միայն չի հանվել, այլև 2 ամիսը մեկ կալանքը երկարացվում է՝ «փոխարեն մեղադրանքը հանեն, հայտարարում են, որ շուտով կավարտվի նախաքննությունը և գործը կուղարկվի դատարան»։
«Ավելացնեմ, որ որևէ առերեսում չի եղել՝ Շանթը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց: Հարությունյանը և մյուսները հետապնդվում են իրենց քաղաքացիական հայացքների համար և ոչ թե քրեական հանցագործություն կատարելու համար։ Հարությունյանին, որպես պատժիչ միջոց, հասարակության աչքից գցելու համար նրան տեղափոխեցին հոգեբուժական հիմնարկ և 20 օր պահեցին այնտեղ՝ շատ լավ իմանալով, որ անգամ նախորդ փորձաքննության ժամանակ ապացուցվեց, որ նա հոգեկան հիվանդ չէ», - ընդգծել է փաստաբանը։
Նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված Միսակ Առաքելյանի պաշտպան Հովահաննես Քոչարյանը նշել է, որ նախաքննությունը չի կարողացել ապահովել պատշաճ և օբյեկտիվ քննություն։
«Այս ամիսների ընթացքում մեզ չի հաջողվել մեկ ապացույց, տեղեկատվություն ստանալ, որ Միսակ Առաքելյանի արարքի հետևանքով ոստիկաններ են տուժել, չկա ապացույց, որ այդ պայթուցիկ սարքերը հանդիսանում են ռազմամթերք, որի պատճառով տուժել են ոստիկաններ», - ասել է նա։
Քոչարյանի դիտարկմամբ՝ նախաքննական մարմինն անկախ չէ և օբյեկտիվ չի կարող գործը քննել․ «Գործով տուժողները ոստիկաններն են, և գործը քննում են ոստիկանները։ Ես լավատես չեմ և չեմ կարծում, որ իմ պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքը կփոխվի ավելի մեղմ հոդվածով», - եզրափակել է փաստաբանը։
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից, Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն էլ հայտարարել է, որ իշխանության «խելքը գլուխը չհավաքելու» պարագայում դատավարության բոլոր օրերին կազմակերպվելու են բողոքի ու անհնազանդության ակցիաներ։

«Шант не мог знать, что люди в гражданском - полицейские». О нарушениях в деле оппозиционеров
Орган предварительного следствия не провел ни одного следственного действия в рамках дела Шанта Арутюняна и его друзей, арестованных почти 5 месяцев назад. Об этом на пресс-конференции 27 марта заявила адвокат Арутюняна Инесса Петросян.
По ее словам, Арутюняну выдвинули обвинение по второй части статьи 316 УК Армении «оказание сопротивления представителю власти при исполнении им обязанностей, возложенных на него законом, или принуждение его к выполнению заведомо незаконных действий, совершенные с применением насилия или с угрозой применения насилия», однако по этой статье в его поступке отсутствует состав преступления, и выдвинутое обвинение необоснованно.
Арутюнян, добавила адвокат, пытался выразить свое мнение, он заявил на площади о своих проблемах. «В этот день , прежде чем выйти на шествие, он предупредил сотрудников полиции, чтобы те воздержались от провокаций. Из предъявленного ему обвинения видно, что так называемые пострадавшие были в гражданской одежде, и Шант не мог знать, что эти люди - полицейские». Как сообщила Петросян, все эти месяцы они надеялись, что с Арутюняна снимут обвинение, однако этого не только не делают, но каждые 2 месяца срок его заключения продлевается. «Вместо того, чтобы снять обвинение, заявляют, что предварительное следствие скоро завершится, и дело отправят в суд.
Сообщу также, что никаких очных ставок не было. Шант отказался давать показания. Арутюняна и других преследуют за политические взгляды, а не за совершение уголовного преступления. В качестве карательной меры, для того, чтобы Арутюнян упал в глазах общества, его поместили в психлечебницу, продержали там в течение 20 дней, хорошо зная, что даже во время прошлой экспертизы было доказано, что он не является душевно больным», - подчеркнула адвокат.
Защитник другого арестованного 5 ноября участника акции Мисака Аракеляна Ованс Кочарян, в свою очередь, заявил, что органу предварительного следствия не удалось обеспечить проведение должного и объективного следствия.
«В течение этих месяцев нам не удалось получить ни одного доказательства, информации о том, что в результате действий Мисака Аракеляна пострадали полицейские, нет доказательств того, что эти взрывчатые вещества являются боеприпасами, из-за которых пострадали полицейские», - заявил он.
По словам Кочаряна, орган предварительного следствия не является независимым и не может действовать объективно: «В качестве пострадавших проходят полицейские, расследуют дело тоже полицейские. Я не оптимист и не думаю, что обвинение, выдвинутое моему подзащитному, изменят на более мягкую статью».
Присутствовавший на встрече с журналистами руководитель ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц заявил, что, если власти не возьмут себя в руки, во все дни судебных заседаний будут организовываться акции протеста и неповиновения.