Գյուղնախարարությունը բավարար չի լուծել գյուղացիների փոխհատուցման խնդիրները. օմբուդսմեն
2013 թվականի ընթացքում Հայաստանի տարածքում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողները մի շարք դեպքերում չեն ստացել որևէ շահույթ, քանի որ տրվող վարկերի տոկոսադրույքները եղել են չափազանց բարձր, իսկ դրանց մարման ժամկետները՝ խիստ սահմանափակ: Այս մասին իր տարեկան զեկույցի գյուղատնտեսությանը վերաբերող հատվածում նշում է ՀՀ օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը։
Այլ թերությունների շարքում նա նշում է, որ բնական աղետների հետևանքով գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին հասցված վնասը պետության կողմից բավարար չափով չի փոխհատուցվել: Արդյունքում՝ հազարավոր ընտանիքներ մնացել էին առանց ապրուստի միջոցի:
Անդրեասյանն ընդգծում է, որ երկրում դեռևս չի լուծվել գյուղատնտեսական ապահովագրության հարցը, որի արդյունքում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին բնական աղետների հետևանքով հասցված վնասի փոխհատուցումն ընդհանրապես երաշխավորված չէ:
«Դեռևս չի լուծվել որոշ մարզերում հակակարկտային կայանների հիմնման և ռադիոլակացիոն ցանցի ներդրման հարցը, ինչի արդյունքում մարդիկ շարունակում են տուժել կարկտի հետևանքներից: Բավարար քանակի սպանդանոցներ չեն հիմնվել անասնագլխաքանակի մորթը պատշաճ իրականացնելու համար: Արդյունքում՝ տեղի է ունեցել ժամկետն անցած և անհայտ ծագման մսամթերքի վաճառք, որը վտանգում է սպառողի կյանքն ու առողջությունը: Նախարարությունը չի իրականացրել արդյունավետ ծրագրեր անասնագլխաքանակի, դրանց մթերատվության բարձրացման, ինչպես նաև ցորենի սերմնաբուծության զարգացման ուղղությամբ», - խնդիրներին անդրադառնալով՝ ընդգծում է օմբուդսմենը:

Ministry Did Not Effectively Address Problems in Agriculture Sector: Ombudsman
Those working in the agricultural sector in several cases made no profit in 2013, as interest rates for the loans they were granted were extremely high, and the repayment period was severely limited. This was stated in the section on agriculture in the annual report recently released by the Ombudsman of the Republic of Armenia.
Among other shortcomings, he notes that the government did not sufficiently compensate those working in agriculture for the damage caused by natural disasters. As a result, thousands of families have been left without a livelihood.
The Ombudsman stresses that the country has not yet resolved the issue of agricultural insurance, as a result of which compensation for damage caused by natural disasters is not guaranteed at all. "The question of implementing a radio location network and installing anti-hail stations in some provinces has not yet been resolved, as a result of which people continue to suffer losses due to hail.
"A sufficient number of slaughterhouses have not been established for the proper implementation of slaughtering livestock. As a result, meat products that were expired and of unknown origin were sold, which poses a threat to the life and health of consumers. The Ministry did not implement effective programs to increase livestock and improve their productivity, as well as to develop the distribution of wheat," the Ombudsman emphasized in the report.