Գյուղնախարարությունը բավարար չի լուծել գյուղացիների փոխհատուցման խնդիրները. օմբուդսմեն
2013 թվականի ընթացքում Հայաստանի տարածքում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողները մի շարք դեպքերում չեն ստացել որևէ շահույթ, քանի որ տրվող վարկերի տոկոսադրույքները եղել են չափազանց բարձր, իսկ դրանց մարման ժամկետները՝ խիստ սահմանափակ: Այս մասին իր տարեկան զեկույցի գյուղատնտեսությանը վերաբերող հատվածում նշում է ՀՀ օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանը։
Այլ թերությունների շարքում նա նշում է, որ բնական աղետների հետևանքով գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին հասցված վնասը պետության կողմից բավարար չափով չի փոխհատուցվել: Արդյունքում՝ հազարավոր ընտանիքներ մնացել էին առանց ապրուստի միջոցի:
Անդրեասյանն ընդգծում է, որ երկրում դեռևս չի լուծվել գյուղատնտեսական ապահովագրության հարցը, որի արդյունքում գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներին բնական աղետների հետևանքով հասցված վնասի փոխհատուցումն ընդհանրապես երաշխավորված չէ:
«Դեռևս չի լուծվել որոշ մարզերում հակակարկտային կայանների հիմնման և ռադիոլակացիոն ցանցի ներդրման հարցը, ինչի արդյունքում մարդիկ շարունակում են տուժել կարկտի հետևանքներից: Բավարար քանակի սպանդանոցներ չեն հիմնվել անասնագլխաքանակի մորթը պատշաճ իրականացնելու համար: Արդյունքում՝ տեղի է ունեցել ժամկետն անցած և անհայտ ծագման մսամթերքի վաճառք, որը վտանգում է սպառողի կյանքն ու առողջությունը: Նախարարությունը չի իրականացրել արդյունավետ ծրագրեր անասնագլխաքանակի, դրանց մթերատվության բարձրացման, ինչպես նաև ցորենի սերմնաբուծության զարգացման ուղղությամբ», - խնդիրներին անդրադառնալով՝ ընդգծում է օմբուդսմենը:

Омбудсмен Армении написал об упущениях в сельском хозяйстве
За 2013 год в Армении занятые в сельском хозяйстве люди в ряде случаев не получили никакой прибыли, так как процентные ставки выдаваемых кредитов были крайне высоки, а сроки их погашения - строго ограничены. Об этом в части о сельском хозяйстве в годовом докладе пишет Омбудсмен Карен Андреасян.
В числе других упущений он отмечает, что государство в должной степени не возместило ущерб, причиненный занятым в сельском хозяйстве стихийными бедствиями. В результате тысячи семей остались без средств к существованию.
Согласно докладу, в стране еще не решен вопрос сельскохозяйственного страхования, по этой причине совершенно не гарантирована компенсация ущерба, причиненного стихийными бедствиями. «В некоторых областях еще не решен вопрос установки антиградовых станций и внедрения радиолокационной сети, люди продолжают нести убытки от града.
Не создано достаточного количества боен для должной реализации забоя поголовья скота. В результате осуществляется продажа просроченных мясопродуктов и мяса неизвестного происхождения, что представляет угрозу для жизни и здоровья потребителей. Министерство не осуществило эффективных программ для повышения поголовья скота, продуктивности, а также развития семеноводства пшеницы», - заключил Андреасян.