«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը մտահոգված է «ֆեյքերի մասին» օրենքով
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը մտահոգված է ՀՀ ՔՕ 1087.1-րդ հոդվածում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծով, որն առավել հայտնի է որպես «ֆեյքերի դեմ պայքարի» նախագիծ։ Այս մասին նշված է կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը նշում է, որ օրինագծի հեղինակները պնդում են՝ իրենց նպատակը համացանցում առկա՝ զրպարտություն կամ վիրավորանք պարունակող անանուն մեկնաբանությունների դեմ պայքարն է։
«Թեև պատգամավորները խոսում են լավ նպատակների մասին, օրինագիծը լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում ինտերնետում տեղեկատվության ազատության համար։ Օրինագծում առկա անորոշ ու ոչ ճշգրիտ ձևակերպումները դատավորներին չափազանց լայն հնարավորություններ են տալիս դրա դրույթները մեկնաբանելու համար։ Խնդիրը, սակայն, միայն ձևակերպումները չեն․ ԶԼՄ-ները չեն կարող պատասխանատվություն կրել այն բովանդակության համար, որի հեղինակն իրենք չեն, իսկ առցանց անանունությունը ինտերնետի հիմնարար սկզբունքներից է՝ որպես քննարկումների և տեղեկատվության ազատ հոսքի տարածություն»,- հայտարարել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության՝ Կենտրոնական Ասիայի և Արևելյան Եվրոպայի հարցերով բաժնի ղեկավար Յոհան Բիրը։
«Մենք պատգամավորներին կոչ ենք անում հետ կանչել օրինագիծը»,- հավելել է իրավաշտպանը։
Բացի դա, կազմակերպությունը նշում է, որ օրինագծի ձևակերպումների անճշտությունների արդյունքում բոլոր ցանցային ռեսուրսները կարող են հավասարվել ԶԼՄ-ներին, այդ թվում՝ անձնական բլոգերն ու սոցիալական ցանցերը․ «, եթե ԶԼՄ-ները չեն ուզում պատասխանատվություն կրել իրենց կայքերում տեղ գտած մեկնաբանությունների համար, ապա նրանք ստիպված կլինեն «բացահայտել իրենց աղբյուրներին», ինչն անիրատեսական է և անօրինական»։
Նշենք, որ օրինագիծն առնչվում է ԶԼՄ-ների կողմից սոցիալական ցանցերում տեղ գտած տեղեկատվությունն օգտագործելու խնդրին։ Ըստ այդմ, ԶԼՄ-ները վեճերի դեպքում չեն ազատվում պատասխանատվությունից, եթե չեն ներկայացնում օգտագործված տեղեկատվության հեղինակի տվյալները։

Reporters Without Borders Urges Armenian MPs to Withdraw Bill on "Fake Accounts" Online
"Reporters Without Borders is very worried by a bill amending article 1087.1 of the civil code that Armenia’s parliament is to debate It would hold media responsible for comments posted on their websites and for content they reproduce from elsewhere on the Internet," reads a statement issued on Sunday by the international media watchdog on its website.
"The parliamentarians who drafted the amendments say their goal is to combat the spread of defamatory or insulting comments online, which is being encouraged by online anonymity.
“'Although the goal given by the parliamentarians is praiseworthy, this bill poses serious dangers to online freedom of information in Armenia,' said Johann Bihr, the head of the Reporters Without Borders Eastern Europe and Central Asia desk.
“'The bill’s vague and broad wording gives too much leeway to the judges who interpret it. But the problem is more than just the wording. The media cannot be held responsible for content they did not create and online anonymity is one of the founding principles of the Internet as a space for debate and freely reported information.'
"Bihr added: 'We urge the parliamentarians to withdraw this bill and to support self-regulation'," reads the statement, in part.
"Armenia is ranked 78th out of 180 countries in the 2014 Reporters Without Borders press freedom index. Adoption of this bill would probably have an impact on its ranking in next year’s index," concludes Reporters Without Borders.