Ինչպես են ոստիկանները խախտում քաղաքացիների իրավունքները, բացահայտում է զեկույցը
Ոստիկանություն-քաղաքացի հարաբերություններում առկա են մարդու իրավունքների խախտումների հանգեցնող ռիսկեր և նրանց նկատմամբ ոչ պատշաճ դատական հսկողություն։ Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի «Մարդու իրավունքների վիճակի ուսումնասիրություն ոստիկան-քաղաքացի հարաբերություններում» զեկույցում։
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է վեց փաստաբանների կողմից՝ 2011-2013 թվականների ընթացքում փաստաբանական գործունեության ընթացքում արձանագրված տեղեկատվության ամփոփման միջոցով:
«Առավել մեծ թվով խախտումներ կատարվում են բերման ենթարկելիս, այնուհետ՝ ձերբակալության, առավել քիչ՝ խուզարկությունների ընթացքում, իսկ մարդու իրավունքները առավել խոցելի են բերման ենթարկվելիս», - ասված է զեկույցում։
Փաստաբանների կողմից կազմակերպությանը ներկայացված 69 գործերից խախտումներ են արձանագրվել 52 գործերում, որոնք կազմում են քննված գործերի մոտ 75 տոկոսը:
Նշված 52 գործերով բերման ենթարկելու, խուզարկության և ձերբակալության ընթացքում արձանագրվել են թվով 177 խախտումներ։
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ բերման ենթարկելու ժամանակ արձանագրված 83 խախտումներից 51-ի դեպքում խախտվել է բերման ենթարկվելու սահմանված կարգը, օրինակ, բերման ենթարկելու մասին համապատասխան որոշում չի կայացվել, բերման ենթարկվողին չեն ներկայացրել գործը կամ բերման ենթարկելու հիմքը և այլն։
Ձերբակալության ժամանակ խախտումներից մի մասի դեպքում ձերբակալվածին չի տրվել պաշտպանության իրավունք, չեն ներկայացվել հիմքերը, ձերբակալվածը չի ծանուցվել իր իրավունքների մասին, չեն ներկայացվել ձերբակալման հիմքերը։
Մեծ թվով խախտումներ են արձանագրվել նաև խուղարկության ժամանակ։ Մասնավորապես, քննվող դեպքերից 7-ում անձը հնարավորություն չի ունեցել ծանոթանալ խուզարկության վերաբերյալ դատարանի որոշմանը, 4-ում՝ անձին չի բացատրվել, թե ինչ կարգով կարող է բողոքարկել խուզարկություն իրականացնելու մասին որոշումը, 3-ում՝ խուզարկությանը մասնակցող ընթերականերին չեն բացատրվել իրենց իրավունքները, ևս 3-ում խուզարկության արձանագրությունը պատշաճ չի կազմվել և այլն։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ վատ վերաբերմունքի դեպքեր են գրանցվել թե բերման ենթարկելու, թե ձերբակալության ընթացքում։
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ բերման ենթարկելու, խուզարկության և ձերբակալության գործառույթների վերաբերյալ ամփոփումը բերում է այն համոզման, որ քաղաքացիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի դեպքերը լայնորեն տարածված են նշված գործողությունների իրականացման ժամանակ և պայմանավորված են մի կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական մեխանիզմների և նորմերի անհստակությամբ, մյուս կողմից՝ ոստիկանության աշխատակիցների գործողություններինկատմամբ պատշաճ և արդյունավետ վերահսկողության բացակայությամբ, հատկապես՝ դատական ատյանների կողմից։

Армянские полицейские нарушают права граждан при задержании, обыске и аресте
В отношениях полиция-гражданин существуют риски, которые приводят к нарушениям прав человека и несоразмерному судебному контролю над ними. Об этом говорится в докладе ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи «Исследование ситуации с правами человека в отношениях полицейский-гражданин».
Исследование провели 6 адвокатов, обобщивших информацию, собранную в ходе адвокатской деятельности в 2011-2013 годах.
«Максимальное число нарушений совершается при задержании, затем – при аресте, меньше всего - в ходе обысков, а права человека наиболее уязвимы при задержании», - говорится в докладе.
В 52 из 69 дел, представленных организации адвокатами, зафиксированы нарушения, которые составляют порядка 75% рассмотренных дел.
Авторы доклада отмечают, что в 51 из 81 случая при задержании был нарушен порядок задержания, к примеру, не было соответствующего решения о задержании, подвергшемуся задержанию не представили дело или обоснование задержания.
В случае нескольких нарушений при задержании людям не предоставляли права на защиту, не представили обоснования, арестованному не сообщали о его правах, а также не представляли основания его задержания.
Большое количество нарушений зафиксировано в ходе обыска. В частности, в семи из рассмотренных дел у людей не было возможности ознакомиться с решением суда относительно обыска, в четырех случаях людям не объясняли, в каком порядке может быть обжаловано решение о проведении обыска, в трех – участвовавшим в обыске понятым не сообщили об их правах, в трех других случаях протокол обыска был составлен с нарушениями и т.д.
В докладе отмечается, что случаи плохого отношения зафиксированы как в момент задержания, так и в ходе ареста.
Согласно документу, обобщение данных о функции задержания, обыска и ареста показывает, что плохое отношение к гражданам часто встречается при осуществлении отмеченных действий. С одной стороны, они обусловлены неточностью правовых механизмов и норм защиты прав человека, с другой – отсутствием должного и эффективного контроля над действиями сотрудников полиции, особенно со стороны судебных инстанций.