Ինչպես են ոստիկանները խախտում քաղաքացիների իրավունքները, բացահայտում է զեկույցը
Ոստիկանություն-քաղաքացի հարաբերություններում առկա են մարդու իրավունքների խախտումների հանգեցնող ռիսկեր և նրանց նկատմամբ ոչ պատշաճ դատական հսկողություն։ Այս մասին ասված է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի «Մարդու իրավունքների վիճակի ուսումնասիրություն ոստիկան-քաղաքացի հարաբերություններում» զեկույցում։
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է վեց փաստաբանների կողմից՝ 2011-2013 թվականների ընթացքում փաստաբանական գործունեության ընթացքում արձանագրված տեղեկատվության ամփոփման միջոցով:
«Առավել մեծ թվով խախտումներ կատարվում են բերման ենթարկելիս, այնուհետ՝ ձերբակալության, առավել քիչ՝ խուզարկությունների ընթացքում, իսկ մարդու իրավունքները առավել խոցելի են բերման ենթարկվելիս», - ասված է զեկույցում։
Փաստաբանների կողմից կազմակերպությանը ներկայացված 69 գործերից խախտումներ են արձանագրվել 52 գործերում, որոնք կազմում են քննված գործերի մոտ 75 տոկոսը:
Նշված 52 գործերով բերման ենթարկելու, խուզարկության և ձերբակալության ընթացքում արձանագրվել են թվով 177 խախտումներ։
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ բերման ենթարկելու ժամանակ արձանագրված 83 խախտումներից 51-ի դեպքում խախտվել է բերման ենթարկվելու սահմանված կարգը, օրինակ, բերման ենթարկելու մասին համապատասխան որոշում չի կայացվել, բերման ենթարկվողին չեն ներկայացրել գործը կամ բերման ենթարկելու հիմքը և այլն։
Ձերբակալության ժամանակ խախտումներից մի մասի դեպքում ձերբակալվածին չի տրվել պաշտպանության իրավունք, չեն ներկայացվել հիմքերը, ձերբակալվածը չի ծանուցվել իր իրավունքների մասին, չեն ներկայացվել ձերբակալման հիմքերը։
Մեծ թվով խախտումներ են արձանագրվել նաև խուղարկության ժամանակ։ Մասնավորապես, քննվող դեպքերից 7-ում անձը հնարավորություն չի ունեցել ծանոթանալ խուզարկության վերաբերյալ դատարանի որոշմանը, 4-ում՝ անձին չի բացատրվել, թե ինչ կարգով կարող է բողոքարկել խուզարկություն իրականացնելու մասին որոշումը, 3-ում՝ խուզարկությանը մասնակցող ընթերականերին չեն բացատրվել իրենց իրավունքները, ևս 3-ում խուզարկության արձանագրությունը պատշաճ չի կազմվել և այլն։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ վատ վերաբերմունքի դեպքեր են գրանցվել թե բերման ենթարկելու, թե ձերբակալության ընթացքում։
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ բերման ենթարկելու, խուզարկության և ձերբակալության գործառույթների վերաբերյալ ամփոփումը բերում է այն համոզման, որ քաղաքացիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի դեպքերը լայնորեն տարածված են նշված գործողությունների իրականացման ժամանակ և պայմանավորված են մի կողմից մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավական մեխանիզմների և նորմերի անհստակությամբ, մյուս կողմից՝ ոստիկանության աշխատակիցների գործողություններինկատմամբ պատշաճ և արդյունավետ վերահսկողության բացակայությամբ, հատկապես՝ դատական ատյանների կողմից։

In police-citizen relations, there are risks that lead to human rights violations and no proper judicial oversight. This is stated in a report titled "Study of the Human Rights Situation in Police-Citizen Relations" produced by the Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office.
The study was carried out by six attorneys, summing up the information gathered during the process of legal advocacy between 2011–2013.
"The majority of violations are committed upon apprehension, then during arrest, and less during searches. Human rights are most vulnerable upon apprehension," reads the report.
There were violations in 52 of the 62 cases the attorneys submitted to the organization; that is, in 75% of cases. Of those 52 cases, 177 violations were recorded during apprehension, searches, and while under arrest.
The report states that in 51 of the 83 violations upon apprehension, the procedure for being detained was violated; for example, there was no decision to apprehend, the case or grounds for arrest weren't declared to the person being detained, and so on.
A large number of violations were recorded also during a search. In particular, in 7 of the cases examined, the individual wasn't given a chance to become acquainted with the court decision to search; in 4 of the cases, it was not explained how the individual subjected to a search can appeal the decision to carry out a search; in 3 of the cases, individuals subjected to a search were not informed of their rights; and in 3 other cases, the search protocol was not properly drawn up.
The report highlights instance of ill treatment upon apprehension and during the arrest.
According to the report, the summary of the functions of apprehension, search, and arrest lead to the conclusion that instances of ill treatment toward citizens are widespread during the fulfilment of these functions and are due, on one hand, to the lack of clarity of the illegal mechanisms and standards for the protection of human rights and, on the other hand, to the lack of proper and effective control over the actions of the police, especially on the part of the courts.