Նախարարությունը նոր բանտի կառուցման համար լրացուցիչ գումար է խնդրում․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարության առաջիկա նիստում քննարկվելու է ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացրած մի նախագիծ, ըստ որի, կառավարության պահուստային ֆոնդից քրեակատարողական վարչությանը պետք է հատկացվի 875 միլիոն դրամ գումար: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Նախարարությունն այդ գումարի անհրաժեշտությունը բացատրել է նրանով, որ Արմավիրում ազատազրկվածների պահման համար կառուցվող նոր հիմնարկի շինարարության համար հատկացված գումարները չեն բավականացնում: Ըստ նախարարության ներկայացրած հիմնավորման, «Արմավիր» ՔԿՀ-հ պետք է շահագործման հանձնվի այս տարվա մայիսին, սակայն ծրագրով նախատեսված է, որ 400 ազատազրկվածների համար այդ ՔԿՀ-ի շինարարությունը պետք է շարունակվի, և այնտեղ պետք է տեղավորվեն արդեն 800 ազատազրկվածներ: Իսկ դրա համար 2014 թվականի պետբյուջեով հատկացված է մեկ միլիարդ դրամ, որը բավարար չէ:
Նախատեսվում է, որ 2006 թվականից կառուցվող այդ ՔԿՀ-ն վերջնական տեսքի բերելուց հետո այնտեղ պետք է պահվեն 1240 ազատազրկվածներ:

To be discussed at the Armenian government's upcoming meeting is a proposal by the RA Ministry of Justice, requesting 875 million AMD from the government's reserve fund to be allocated to the penitentiary department, reports local daily Haykakan Zhamanak.
The justice ministry explained that the funds allocated for the construction of a new institution for prisoners in Armavir were not enough. According to the ministry, the new penitentiary is expected to be operational by next month, but the program provides for the construction of this penitentiary for 400 prisoners to continue and for 800 prisoners to be housed there. And for that, the 1 billion AMD allocated from the 2014 state budget is not enough.
After completion of this building, which is being built since 2006, 1240 prisoners are expected to be housed there.