Նախարարությունը նոր բանտի կառուցման համար լրացուցիչ գումար է խնդրում․ «ՀԺ»
ՀՀ կառավարության առաջիկա նիստում քննարկվելու է ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացրած մի նախագիծ, ըստ որի, կառավարության պահուստային ֆոնդից քրեակատարողական վարչությանը պետք է հատկացվի 875 միլիոն դրամ գումար: Այս մասին գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Նախարարությունն այդ գումարի անհրաժեշտությունը բացատրել է նրանով, որ Արմավիրում ազատազրկվածների պահման համար կառուցվող նոր հիմնարկի շինարարության համար հատկացված գումարները չեն բավականացնում: Ըստ նախարարության ներկայացրած հիմնավորման, «Արմավիր» ՔԿՀ-հ պետք է շահագործման հանձնվի այս տարվա մայիսին, սակայն ծրագրով նախատեսված է, որ 400 ազատազրկվածների համար այդ ՔԿՀ-ի շինարարությունը պետք է շարունակվի, և այնտեղ պետք է տեղավորվեն արդեն 800 ազատազրկվածներ: Իսկ դրա համար 2014 թվականի պետբյուջեով հատկացված է մեկ միլիարդ դրամ, որը բավարար չէ:
Նախատեսվում է, որ 2006 թվականից կառուցվող այդ ՔԿՀ-ն վերջնական տեսքի բերելուց հետո այնտեղ պետք է պահվեն 1240 ազատազրկվածներ:

Минюст Армении просит дополнительных денег на строительство тюрьмы
На ближайшем заседании армянского правительства состоится обсуждение представленного Минюстом проекта, по которому уголовно-исполнительному управлению из резервного фонда кабинета министров должны выделить 875 млн. драмов (порядка 2 млн. 100 тыс. долларов). Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
Необходимость предоставления этих денег министерство объяснило тем, что выделенных на строительство в Армавире нового учреждения для содержания заключенных средств недостаточно. Согласно обоснованию министерства, уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» должно быть сдано в эксплуатацию в мае 2014 года, однако программа предусматривает, что строительство тюрьмы, рассчитанной на 400 арестантов, должно продолжаться, и здесь будут размещены 800 заключенных. Для этого из госбюджета на 2014 год выделен миллиард драмов, этой суммы, однако, недостаточно.
Предусматривается, что после окончания строительства, начатого в 2006 году, в тюрьме будут содержаться 1240 арестантов.