ԱԺ-ում այս տարի ամենաակտիվը ՀԱԿ խմբակցությունն է եղել
Ազգային ժողովի 5-րդ նստաշրջանի ընթացքում, որը մեկնարկել է փետրվարի 3-ին, ելույթ ունենալու առումով ամենաաակտիվը «Հայ Ազգային Կոնգրես» խմբակցության պատգամավորներն են։ Այս մասին վկայում են parliamentmonitoring.am կայքի տվյալները։
ՀԱԿ խմբակցության 6 անդամները 28 անգամ են ելույթ ունեցել։ Ավելի մեծ թվով ելույթներ են ունեցել Հանրապետական կուսակցության խմբակցության անդմաները՝ 33, սակայն ՀՀԿ խմբակցությունը ԱԺ-ում ներկայացված է 70 պատգամավորով։ ԲՀԿ խմբակցության 36 պատգամավորները 5-րդ նստաշրջանի ընթացքում 14 անգամ են ելույթ ունեցել։ 12 ելույթ են ունեցել ՕԵԿ խմբակցության 6 պատգամավորները, 5 ՀՅԴ-ականների ելույթների թիվը 10-ն է, իսկ «Ժառանգություն» խմբակցության 4 պատգամավորները 8 ելույթ են ունեցել։
Իշխող կոալիցիայի անդամները «ամենահետաքրքրասերն» են։ 5-րդ նստաշրջանի ընթացքում ՀՀԿ-ականները 58 հարց են հնչեցրել, ՕԵԿ-ականները՝ 31։ Այդ ցուցակում ՀԱԿ-ը երրորդն է՝ 22 հարց, ԲՀԿ-ն՝ 20 հարց, «Ժառանգությունը» ՝ 15, ՀՅԴ-ն՝ 12 հարց։

The fifth session of the National Assembly, which began on February 3, members of the Armenian National Congress (HAK) faction were the most active when it came to giving speeches, according to information on the Parliament Monitoring website .
The 6 members of the HAK faction made 28 speeches. Though members of the Republican Party of Armenia faction gave more speeches (33), this party has 70 deputies in parliament. The 36 members of the Prosperous Armenia Party (BHK) gave 14 speeches in this fifth session, the 6 Rule of Law MPs gave 12 speeches, the 5 Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun, or ARF-D) MPs gave 10 speeches, and the 4 Heritage Party MPs gave 8 speeches.
Members of the ruling party are the "most curious," asking 58 questions during this session. In second place in this category are the Rule of Law MPs, asking 31 questions, followed by HAK (22 questions), BHK (20), Heritage Party (15), and ARF-D (12).
The 3 independent MPs (not affiliated with any party) made 6 speeches in total and asked 4 questions.