Ուկրաինան հնարավոր է Հայաստանում նոր դեսպան նշանակի․ «Հայկական ժամանակ»
Հայաստանում սպասում են, որ խորհրդակցությունների համար Կիև մեկնած Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան մինչև ապրիլի 20-ը կվերադառնա Երևան և կշարունակի նախկին ռեժիմով կատարել իր պարտականությունները։
Ուկրաինայի վերլուծության և կառավարման քաղաքականության ինստիտուտի տնօրեն, ուկրաինացի փորձագետ Ռուսլան Բորտնիկը, սակայն, երեկ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ դեսպանը մինչև աշուն դժվար թե վերադառնա, և հնարավոր է՝ Երևան ժամանի բոլորվին նոր դեսպան, որը, ի տարբերություն ներկայիս դեսպանի, կնշանակվի Ուկրաինայի նոր ղեկավարության կողմից։
«Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանին արժե սպասել ամառվա վերջին կամ աշնան սկզբին, քանի որ հենց այդ ժամանակ է, ըստ որոշ կանխատեսումների, նախատեսված հարաբերությունների ֆորմալ կարգավորում»,– ասել է ուկրաինացի փորձագետը։

Armenia is waiting for Ukrainian Ambassador to Armenia Ivan Kukhta who left for Kiev for consultations to return to Yerevan by April 20 and continue to perform his duties.
Head of the Ukrainian Institute for Analysis and Management of Policy Ruslan Bortnik, however, in an interview with local daily Haykakan Zhamanak, yesterday said it's unlikely that Ambassador Kukhta will return before the fall, and it's possible that a completely new ambassador will arrive in Yerevan, who, unlike the current ambassador, will be appointed by Ukraine's new leadership.
"A Ukrainian ambassador in Armenia should be expected either late summer or early fall, since that's the time, according to some forecasts, when the formalizing of relations is planned," said the Ukrainian analyst.