ՊՆ-ն 2,5 մլրդ դրամի գնումներ է իրականացրել 3-րդ անձանցից․ «Ժողովուրդ»
Վերահսկիչ պալատի՝ 2013թ. տարեկան հաշվետվության մեջ կարելի է ուշագրավ փաստեր հանդիպել, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ ՊՆ-ն մոտ 2 մլրդ 458 մլն դրամի գնման պայմանագիր է կնքել այնպիսի կազմակերպությունների հետ, որոնք չեն հանդիսացել արտադրող կամ ներմուծող։
«Ասել է թե՝ գնումներն իրականացրել է 3-րդ անձից, արդյունքում` ՀՀ պետական բյուջեից վճարվել է 172 մլն 877 հազար դրամ ավել (շուրջ 420 հազար ԱՍՆ դոլար)։ ՊՆ-ն այդպես երրորդ անձից գնել է նաև շաքարավազ, աղ՝ արդյունքում միայն այդ ապրանքների դիմաց վճարելով 10 մլն դրամ ավել գումար», – գրում է թերթը։
«Ժողովուրդը»-ը հիշեցնում է, որ 2012 թվականին Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը քննադատության էր արժանացել Սերժ Սարգսյանից գնումների ոլորտում հայտնաբերված չարաշահումների համար, սակայն իրավիճակը չի շտկվել։

Пресса: Минобороны Армении совершило закупки от третьих лиц на 2.5 миллиарда
В годовом отчете Контрольной палаты за 2013 год можно наткнуться на примечательные факты, пишет газета «Жоховурд». Минобороны Армении заключило договоры о покупке на сумму 2 млрд. 458 млн. драмов с организациями, которые не являлись производителями или импортерами.
«То есть совершалась закупка от третьего лица, в результате из госбюджета Армении было выплачено больше на 172 млн. 877 тыс. драмов (порядка $420 тыс.). Так, от третьего лица МО покупало сахарный песок, соль, заплатив только за эти товары на 10 млн. драмов больше», - сообщает автор.
«Жоховурд» напоминает, что в 2012 году министр обороны Сейран Оганян (на фото) подвергся критике со стороны Сержа Саргсяна за злоупотребления в сфере закупок, однако ситуация не изменилась.