ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել
Վերջին 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ՝ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել։ Այս մասին ասված է Հայ Դատի ամերիկյան գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը հանձնաժողովում ընդունվել է ձայների 12 կողմ և 5 դեմ հարաբերակցությամբ։
Բանաձևի հեղինակ, ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Մենենդեսը այդ առիթով հայտարարել է․ «Ինձ և բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց համար կա մի պարզ ճշմարտություն՝ ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, ու դա այլ կերպ հնարավոր չէ անվանել։ Հաջորդ տարի մենք նշում ենք հայերի՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված կոտորածի տարելիցը, ու շատ կարևոր է այս անգամ ավելի գլոբալ մոտեցում ցուցաբերել հարցին»։

For the first time in nearly 25 years, a US Senate committee adopted an Armenian Genocide Resolution on April 10, reports the Armenian National Committee of America (ANCA). The resolution was adopted with a vote of 12 in favor and 5 opposed.
Senate Foreign Relations Committee Chairperson Robert Menendez (D-NJ), who drafted the resolution, said:  "To me, to all men and women of good will, I would think there is a simple statement — genocide is genocide, and you cannot call it anything else but that and you need to have a recognition of that. Next year when we mark a century, a hundred years ago that the Armenians were killed by Ottoman Turkey, it seems to me that with most of the survivors gone — but with a few left — it is incredibly important for us to lead globally at this time."