ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել
Վերջին 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ՝ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովն ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև է ընդունել։ Այս մասին ասված է Հայ Դատի ամերիկյան գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ։
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը հանձնաժողովում ընդունվել է ձայների 12 կողմ և 5 դեմ հարաբերակցությամբ։
Բանաձևի հեղինակ, ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Մենենդեսը այդ առիթով հայտարարել է․ «Ինձ և բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց համար կա մի պարզ ճշմարտություն՝ ցեղասպանությունը ցեղասպանություն է, ու դա այլ կերպ հնարավոր չէ անվանել։ Հաջորդ տարի մենք նշում ենք հայերի՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կազմակերպված կոտորածի տարելիցը, ու շատ կարևոր է այս անգամ ավելի գլոբալ մոտեցում ցուցաբերել հարցին»։

Сенат США принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян
10 апреля впервые за последние 25 лет Комиссия по внешним отношениям Сената США приняла резолюцию о Геноциде армян. Об этом говорится в заявлении американского офиса Ай Дат.
Резолюция, осуждающая Геноцид армян, была принята комиссией 12 голосами «за» и 5 «против».
Автор резолюции, председатель Комиссии по внешним отношениям Сената США, представитель Демократической партии Роберт Менендес заявил: «Для меня и для всех людей доброй воли существует одна простая истина: геноцид является геноцидом, иначе это не назовешь. В следующем году исполняется 100-летняя годовщина резни армян, организованной Османской Турцией, и очень важно на этот раз проявить к данному вопросу глобальный подход».