Ականի վրա պայթած գյուղացուն վիրահատել են․ կտրվել է ոտքի թաթի հատվածը
Ականի պայթյունից վիրավորված Տավուշի մարզի Հաղթանակ գյուղի բնակիչ 49-ամյա Գաբրիել Բաբիկյանին մարզի բժշկական կենտրոնում վիրահատությունից հետո տեղափոխելու են Երևան։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է Բերդավանի գյուղապետ Արարատ Գաբրիելյանը։
«Ես քիչ առաջ հիվանդանոցում էի, երբ դուրս եկա, իրեն արդեն վիրահատում էին, ես վիրահատարան չեմ մտել, կոնկրետ չգիտեմ՝ ինչն են վիրահատել, բայց վիրավորներին ականապատ դաշտից դուրս էինք բերում Բաբիկյանի աջ ոտքի թաթի հատվածն էր կտրվել։ Մյուսը` մեր գյուղի բնակիչ 56-ամյա Ռաֆիկ Մուղդուսյանը, մահացել է հիվանդանոց տեղափոխելու ճանապարհին», -ասել է մեր զրուցակիցը։
Նշենք, որ ապրիլի 15-ին ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Բաբիկյանն ու Մուղդուսյանը գյուղի սահմանագոտում խոտ հավաքելիս մոտ 200 մետր առաջացել են սահմանամերձ ականապատ տարածքում և պայթել են ականի վրա:

Resident of the village of Haghtanak, Tavush marz (province), Gabriel Babikyan, 49, who stepped on a land mine, was taken to Yerevan after his surgery in a Tavush medical center. This news was conveyed to Epress.am by Berdavan village mayor Ararat Gabrielyan.
"I was in the hospital a little while ago. When I got out, they were already operating on him. I didn't go into the operating room; I don't know exactly what they operated, but we were carrying the injured from the minefield, Babikyan's right foot was shot off. The other, resident of our village, 56-year-old Rafik Mughdusyan, died on the way to hospital," he said.
Note, the RA Ministry of Defense on April 15 issued a statement that Babikyan and Mughdusyan stepped on a mine while collecting herbs along the outskirts of the border village of Berdavan.