Վկաները պնդեցին՝ Վոլոդյա Ավետիսյանը գումար չի պահանջել․ դատ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Պահեստազորի գնդապետ, ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանն այսօր իր գործով հերթական դատական նիստին ներկայացել էր սև շապիկով, որի վրա սպիտակ տառերով գրված էր․ «Ռեժիմ, ես հայ եմ, սպանիր ինձ»։
Դահլիճում գտնվող նրա մարտական ընկերները և համակիրները ծափահարություններով ու «Մենք քեզ հետ ենք» կոչերով են դիմավորել Ավետիսյանին։
Կառաշք վերցնելու մեջ մեղադրվող, սեպտեմբերի 20-ից անազատության մեջ գտնվող Ավետիսյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր հարցաքննվել են վկաներ Անժելա Պողոսյանը, նրա ամուսինը՝ Ալբերտ Մաթոսյանը և նրանց դուստրը՝ Անահիտ Մաթոսյանը։
Մաթոսյանը պատմել է, որ 2013 թվականի հունիսին ծրագրավորողի մասնագիտություն ունեցող որդուն անսպասելի զորակոչել են Մատաղիսի զորամաս, իսկ ավելի ուշ իրենք «այս ու այն կողմից» լսել են, որ զորամասը շատ վատն է։
Նա նշել է, թե կինը ստիպել է իրեն տանել Մատաղիս՝ որդուն տեսության, սակայն, հասնելով զորամաս և համոզվելով, որ որդին անմարդկային պայմաններում է ծառայում, ընկճված վերադարձել են տուն և որոշել ինչ-որ կերպ տղային տեղափոխել այլ զորամաս։
Կինն այդ մասին զրուցել է իր համակուրսեցի Ծովինարի հետ, վերջինս էլ խոստացել է օգնել, իսկ մի քանի օր անց առաջարկել է եղբոր՝ Վոլոդյա Ավետիսյանի օգնությունը՝ նշելով, թե նա զինծառայող է և միգուցե կարողանա ինչ-որ կերպ աջակցել։
Վկան իր խոսքում ասել է, իրենք ցանկություն ունեին տղային այլ վայր տեղափոխել և Ծովինարից վերցրել են Ավետիսյանի հեռախոսահամարը և, ըստ պայմանավորվածության, հանդիպել Ազատության հրապարակում։
Զրույցի ընթացքում պարզվել է, որ Ավետիսյանը տղային այլ զորամաս տեղափոխելու հնարավորություն չունի։ Մաթոսյանը նշել է, որ իրենք հենց սկզբից գումար տալու մտադրություն չեն ունեցել։
Մաթոսյանի խոսքով՝ որոշ ժամանակ անց տղան զանգահարել է տուն և ասել, թե իրեն շատ պատահականորեն տեղափոխել են մեկ ուրիշ զորամաս, իսկ ավելի ուշ Ռազմական ոստիկանության երեք աշխատակիցներ այցելել են իրենց՝ կնոջն ու իրեն բերման ենթարկել։
Արդեն ՌՈ-ում իրեն ու կնոջը պահել են առանձին սենյակներում, իսկ գիշերվա ժամը 01։30-ի սահմաններում ազատ են արձակել։ Մոտավորապես նույնը պատմել է նաև Մաթոսյանի կինը։
Դատախազը միջնորդել է հրապարակել վկաների նախաքննական ցուցմունքները և նկատել, որ դրանցում առկա են էական հակասություններ։ Մասնավորապես, Պողոսյանը նախաքննության ընթացքում ասել է, որ Ավետիսյանն ամուսնուց 500 դոլար է պահանջել՝ նույն զրամասում ավելի թեթև ծառայության անցնելու դիմաց, սակայն այժմ ասում է, թե ամուսինն իրեն նման բան չի պատմել։
Հարցաքննության արձանագրությունում ասված է, որ իրենց ՌՈ են տարել 19։15-ի սահմաններում, այնտեղից դուրս եկել ժամը 21։50-ին, սակայն այսօր վկան նշել է, թե ՌՈ-ում մնացել են մինչև ժամը 01։30-ը։
Ավետիսյանի պաշտպան Արա Զաքարյանի հարցին՝«արդյոք արձանագրությունում նշված ժամը համապատասխանում է իրականությանը», վկան պատասխանել է՝ «երևի չէ, չի համապատասխանում իրականությանը»։
Մյուս վկաները, որոնցից, ըստ մեղադրանքի, Ավետիսյանը 2000 դոլար է պահանջել, պետք է ներկայանան հաջորդ դատական նիստերից մեկին։
Նշենք, որ մինչ դատական նիստը ազատամրտիկ Ստեփան Ստեփանյանը Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Ավետիսյանի աջակիցներին մշտապես սպառնում են, ինչի հետևանքով իրենց ընկերներից մեկը բավական երկար ժամանակ չկա, և իրենք չգիտեն նրա գտնվելու վայրը։

Conflicting Witness Testimonies and Pressure on Karabakh War Veteran's Supporters
At today's trial in the case against him, Reserve Colonel, Karabakh War veteran Volodya Avetisyan arrived wearing a black shirt with white lettering that read "Regime, I am Armenian, kill me". His military friends and supporters in the courtroom greeted him with applause and shouts of "We are with you!"
Accused of taking bribes and in pre-trial detention since September 20, 2013, Avetisyan doesn't admit to the charges; moreover, he claims the charges against him are a result of political persecution, since he was one of the organizers of the regular protests by veterans.
Witnesses Angela Poghosyan, her husband Albert Matosyan, and their daughter Anahit Matosyan were questions at the Court of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan today.
Albert Matosyan described how in June 2013, his son, who is a programmer by profession, was unexpectedly drafted into a military unit in Mataghis. Later, the family learned "from here and there" that it was a "very bad" military unit.
He said that his wife obliged him to take her to Mataghis, to visit their son. At the military unit, discovering that their son is serving in inhumane conditions, they returned home despondent and decided to somehow get their son transferred to another military unit.
His wife spoke about this to her classmate Tsovinar, who promised to help. A few days later, Tsovinar offered her brother Volodya Avetisyan's help, saying that he is a soldier and might be able to help in some way.
In his testimony, the witness said they wanted their son transferred somewhere else, and got Avetisyan's phone number from Tsovinar, and, as agreed, they met with him at Liberty Square in Yerevan.
During the conversation it became clear that Avetisyan could not help them. Matosyan said that from the start, they had no intention of giving money.
Some time later, according to Matosyan, their son called and said that he was quite randomly transferred to another military unit. Much later, three military police officers visited them and detained both him and his wife. At the military police division, the spouses were kept in separate rooms and released at around 1:30 am. Matosyan's wife told practically the same story.
The prosecutor requested to make public the testimonies the witnesses gave during the preliminary investigation, remarking that there are significant discrepancies. In particular, during the preliminary investigation, Angela Poghosyan said that Avetisyan asked for $500 from her husband in return for their son serving at the same military unit but under better conditions, whereas now she says her husband never told her anything like that.
Asked by Avetisyan's attorney Ara Zakaryan whether the time noted in the report corresponds to the truth, the witness replied, "Probably not; it doesn't correspond to the truth."
The other witnesses, from whom, according to the indictment, Avetisyan demanded $2000, must be present at one of the subsequent hearings.
Before the start of today's trial, war veteran Stepan Stepanyan, in conversation with Epress.am, said Avetisyan's supporters are constantly being threatened, as a result of which one of their friends has been missing for a long time, and they don't know his whereabouts.