Փոցխով կնոջը սպանած տղամարդը զղջում է․ ինչ են պատմում հարևանները
Փետրվարի 15-ի գիշերը Արմավիրի մարզի Մայիսյան գյուղում բնակվող Գրիշա Մարտիրոսյանը փոցխով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել կնոջը: Ամբողջ մարմինը գյուղատնտեսական գործիքով ծակծկելուց հետո ամուսինը չի հանգստացել, ու նաև մետաղաձողով է հարվածել կնոջ գլխին: Դեպքի մասին գրել է «Հասարակություն առանց բռնության» հասարակական կազմակերպության կողմից ստեղծված Արագ Արձագանքման Խմբի հետաքննող լրագրող Նելլի Բաբայանը։
Կնոջը սպանած տղամարդուն հարևանները լրագրողի հետ զրույցում բավական դրական են նկարագրել։ Բոլորը մեկ մարդու պես նույն բանն են ասել․ «Ոսկի տղա էր, շատ ափսոս, արտակարգ լավ մարդ էր»:
Սպանված կնոջ` Ժենյա Հարությունյանի մասին շատ բացասական կարծիքներ են հայտնել այդ նույն հարևանները։
Լրագրողը նշում է, որ կարծիքները բացսական են եղել, որովհետև Ժենյան չի համապատասխանել հայկական ադաթներով հայ կնոջ կամ օջախի պահապան կին կերպարին:
«43-ամյա Ժենյան, այսպես ասած` ոգելից խմիչքի հետ սեր ուներ, երբեմն ամուսնու հետ միասին խմում էին, գուցեև «տնական» կին չէր, և զանազան ճաշատեսակներ պատրաստել չգիտեր, կամ ասենք` փոքրիկ վագոն-տնակը, ինչպես հարևաններն էին պատմում, մաքուր ու կոկիկ չէր պահում։ Բայց արդյոք արժեր այս տեսակ վարքագծի համար կնոջը դաժանորեն սպանել․ «Դե չգիտենք, ամեն դեպքում, Գրիշան մեղկ է, ոսկի տղա էր, Ժենյան էդ խեղճ տղուն լավ չէր նայում», - հարևանների խոսքերը մեջբերում է Նելլի Բաբայանը:
«Է, լավը չէր կնիկդ, խմող էր, ինչ էր, թևից բռնեիր դուրս շպրտեիր, բաժանվեիր, ինչի՞ գազանի պես սպանեցիր, հո հավ չէ՞ր, վիզը պոկեիր մի կողմ շպրտեիր»,- լրագրողի հետ զրույցում ասել է Ժենյայի քույրը` Ժաննա Հարությունյանը:
Սպանությունը տեղի է ունցել ամուսինների համատեղ բնակության վագոն-տնակի բակում, Գրիշան սպանելուց հետո կնոջ դին ներս է բերել տնակ ու դրել թախտին, ինքն էլ հանգիստ պառկել քնելու:
Գործով զբաղվող քննչական խմբի ղեկավար, քննիչ Սպարտակ Պողոսյանն ասում է, որ միայն առավոտյան, երբ Գրիշան հայտնաբերել է, որ կինը չի շնչում, զանգահարել է կնոջ քրոջն ու հարևաններից մեկին, և հենց այդ հարևանն էլ նրան հորդորել է ինքնակամ ներկայանալ ոստիկանություն և զանգահարել շտապ օգնություն:
Քննիչը պատմում է, որ սպանության օրը Գրիշան էլ, Ժենյան էլ, որոնք փաստացի ամուսիններ էին, ոգելից խմիչք են օգտագործած եղել` Ժենյայի մահացած քրոջ հոգեհանգստի արարողությանը` Չարենցավան քաղաքում:
Ամուսինները Չարենցավանից վերադարձել են գյուղ Առատաշեն` Ժենյայի քրոջ տուն, Գրիշան Ժենյային թողել է քրոջ տանն ու նորից վերադարձել Չարենցավան: Իսկ Ժենյան սկսել է ամուսնուն կասկածել, թե Գրիշան գնում է սիրուհու մոտ, ապա, գուցե խանդից, ինքնատիրապետումը կորցրած Ժենյան, թեև ամուսնուն խոստացել էր, որ խելոք կսպասի նրա վերադարձին, խախտել է խոստումն ու զանգահարել սկեսրոջը, տեղեկացրել, որ ինքն էլ է պատրաստվում գնալ Չարենցավան` Գրիշայի հետևից:
«Մերն էլ զանգել ա Գրիշային ու ասել, թե կնիկդ գալիս ա: Գրիշան էլ կատաղած հետ եկավ մեր տուն, թե բա` ո՞ւր ա Ժենյան, հարցրեցի` ի՞նչ ա եղել, ասեց` տանում եմ, առավոտը կգաք դիակը կտանեք, երդվում եմ թոռներիս արև, հենց տենց էլ ասեց: Ժենյային մեր տունը թողելու պահին ստիպեց, որ իրա տղու` Հայկի արևով երդվի Ժենյան, որ հետևից Չարենցավան չի գնա, քուրս էլ երդվեց: Բայց հետո սկսեց մտածել, որ էդ տաքսու վարորդի հետ Չարենցավան մի հատ աղջկա մոտ են գնում. ու իրոք, մենք լսել էինք, որ Երևանից մի աղջիկ ա եկել Չարենցավան, ու էդ վարորդը պիտի գնար մոտը, դե Գրիշան էլ հետն էր, ու տենց խանդեց ու որոշեց գնա Գրիշայի հետևից: Գրիշան, որ կատաղած հետ եկավ, քրոջս ասում էր` բա դու իմ սրբության, Հայկի արևով էիր երդվել։ Էդ էր պատճառը, որ տենց գազանաբար գլուխը ջարդելով սպանել ա Ժենյային: Դա էլեկտրիկի իրա մեծ, կես մետրանոց գործիքով Ժենյայի գլուխը բացել ա, հետո փոցխով էնքան ա խփել, որ սիրտ, թոք ու մյուս օրգանները ծակել էր, օրգան չէր թողել», - պատմել է Ժաննա Հարությունյանը: Դեպքը գրեթե նույնությամբ Բաբայանին նաև քննիչն է ներկայացրել:
Գրիշային հարևանները գովում էին, ինչպես սպանվածի քույրն է վստահեցրել, որովհետև նա գյուղի էլեկտրիկն էր ու բոլորին օգնության էր հասնում ցանկացած պահի:
Էլեկտրաէներգիայի վարձը հարևաններն ամիսներով չէին վճարում, Գրիշան չէր էլ ստիպում, իսկ Ժենյան` հակառակը, վարձը չմուծող հարևաններին հորդորում էր գումարը շուտ փոխանցել։ «Այ դրա համար էլ գովում էին Գրիշային, քրջոս` քցում», - ասել է Ժաննան:
Գրիշային, որպես լավ աշխատող, մեզ հետ զրույցում նաև նրա գործատուն դրական է նկարագրում. «Շատ լավ ու բարեխիղճ աշխատող էր, իր պարտականություններից ավելին էլ էր անում»:
Գրիշա Մարտիրոսյանին սպառնում է 8-15 տարի ազատազրկում: Նախաքննական փուլն ավարտված է, գործն ուղարկվել է դատարան: Քննիչն ասել է` Գրիշան ամբողջությամբ մեղքն ընդունել է, զղջում է:

Resident of Mayisyan village in Armavir marz (province) Grisha Martirosyan on the night of February 15 killed his wife, Jenya Harutyunyan, by repeatedly striking her with a garden rake then hitting her over the head with an iron rod, according to a report by journalist Nelly Babayan of the Rapid Response Team established by Society Without Violence NGO.
Martirosyan's neighbors, in conversation with the journalist, gave a positive description of the man, all saying the same thing: "He was a golden boy. What a pity. He was an exceptionally good man."
The same neighbors, however, expressed negative views about Harutyunyan. According to the journalist, the opinions were negative because Jenya didn't fit the image of a homemaker or an Armenian woman who follows Armenian traditions.
"43-year-old Jenya had a love of alcohol, so to speak; sometimes she drank together with her husband. Perhaps she wasn't a 'housewife' and didn't know how to prepare different dishes, or, say, she didn't keep the small wagon-house, as the neighbors describe it, clean and tidy. But was it necessary to brutally kill his wife for such behavior? 'Well, we don't know; in any case, feel sorry for Grisha — he was a golden boy. Jenya didn't properly take care of that poor guy'," writes Babayan, citing the neighbors' remarks.
"Well, you're wife wasn't good, she was a drinker, what-have-you, taken her by her arms and thrown her out, gotten a divorce — why did you kill her like an animal? She wasn't a chicken, for you to break her neck and throw her aside," Jenya's sister, Janna Harutyunyan, told the journalist.
The incident occurred in the yard of the wagon-house where the spouses lived. After killing his wife, Grisha brought her body inside, laid it on the bed, "and he quietly went to sleep," reports Babayan.
Head of the investigation group dealing with the case, investigator Spartak Poghosyan says only in the morning, when Grisha discovered his wife wasn't breathing, did he call his sister-in-law and one of the neighbors, who urged him to turn himself in to the police and to call an ambulance.
According to the investigator, on the day of the murder, both Grisha and Jenya had consumed alcohol — at the funeral of Jenya's other sister in Charentsavan.
The couple left Charentsavan and came to the village of Aratashen, Jenya's sister's house. Grisha left Jenya at her sister's house and again returned to Charentsavan. Jenya began to suspect her husband was going to see a mistress, then, perhaps out of jealousy, Jenya, who promised Grisha she would "obediently wait for his return," called her mother-in-law and informed her she is getting ready to go to Charentsavan, to go after her husband.
"The mother then called Grisha and said your wife is coming. Enraged, Grisha came back to our home, asking where is Jenya. I asked, what happened; he said, I'm taking her. In the morning you can come for her corpse. I swear on my grandchildren, that's exactly what he said. When leaving our house, he made Jenya swear on her son Hayk that she won't go after him to Charentsavan. My sister swore too. But then she began to think that he's going to Charentsavan with the taxi driver to see a girl. And, indeed, we had heard that a girl from Yerevan had come to Charentsavan and that driver was going to go to her, and Grisha was with him, so she got jealous and decided to go after Grisha.
"Grisha, who returned enraged, told my sister but you swore on my holiness, on Hayk. That was the reason why he so brutally killed Jenya, smashing her head. He split Jenya's head with that huge, half-meter electrician's tool, then hit her so hard on the street that he pierced her heart, lung, and the other organs — no organs were left ," said Janna.
The neighbors praised Grisha because, according to Janna, he was the village electrician and helped everyone at any moment.
The neighbors didn't pay their electricity bill for months at a time and Grisha didn't insist, while Jenya did the opposite — she urged neighbors who didn't pay the bill to transfer the money soon. "That's why they praised Grisha and belittled by sister," she said.
Grisha's employer also praised him, describing him as a good employee. "He was a good and scrupulous employee. He went above the call of duty."
If convicted, Grisha Martirosyan faced 8–15 years in prison. The preliminary investigation is completed, and the case has been sent to court. The investigator said Grisha fully admitted his guilt and feels remorse.