Արագաչափերի հարցով ժամանակավոր հանձնաժողով չի ստեղծվի
Այսօր ԱԺ հերթական քառօրյայի մեկնարկին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Ռուբեն Հակոբյանը 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել նոր ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու մասին խորհրդարանական քննարկումներ անելու համար:
Նշենք, որ ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու կոչ էին արել ԱԺ չորս խմբակցությունները` ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն, «Ժառանգությունը», քննելու համար լրացուցիչ վճարների, արագաչափերի, նկարահանող սարքերի, վճարովի ավտոկայանատեղիների, Երևանի մարդատար ուղևորափոխադրումների ուղեվարձի բարձրացման, չշահագործվող ավտոմեքենաների պարտադիր ապահովագրության տուգանքներ սահմանելու միջոցով թաքնված հարկային բեռի ավելացման հիմնավորվածության հարցը:
Ընդմիջումից հետո ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ իրենք դեմ են հանձնաժողովի ստեղծմանը, քանի որ կառավարությունը ևս կողմ է փոփոխությունների:
ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ ապրիլի 23-ին կառավարության հետ լսումները ցույց են տվել՝ գործադիրը կարծում է, որ տուգանքները համաչափ են:
«Մենք, լսելով հրավիրյալ կողմի տեսակետը, մնում ենք այն տեսակետին, որ հարցը պետք է լուծվի ԱԺ-ում»,- ասել է Զոհրաբյանը:
Ինչևէ, ԱԺ մեծամասնությունը մերժել է հանձնաժողովի ստեղծումը` 62 դեմ, 51 կողմ ձայների համամասնությամբ:

В парламенте Армении не будет временной комиссии по вопросу датчика скорости и камер наблюдения
Правящая Республиканская партия Армении выступила против предложения некоалиционных сил о создании временной комиссии.
В начале очередной четырехдневки Национального Собрания депутат от «Наследия» Рубен Акопян попросил 20-минутный перерыв для проведения парламентских обсуждений о создании новой временной комиссии.
С призывом о создании временной комиссии выступили фракции «Армянский национальный конгресс», «Процветающая Армения», «Наследие», «Дашнакцутюн», чтобы рассмотреть вопросы обоснованности увеличения платы за проезд в общественном транспорте Еревана, дополнительных выплат, датчиков скорости, камер наблюдения, платных стоянок, увеличения скрытого налогового груза путем учреждения штрафов обязательного страхования за неэксплуатируемые автомобили.
После перерыва руководитель фракции РПА Галуст Саакян заявил, что они против создания комиссия, так как правительство также за изменения.
Член «Процветающей Армении» Наира Зограбян заявила, что правительственные слушания 23 апреля показали: исполнительная власть считает штрафы соразмерными.
«Выслушав мнение приглашенной стороны, мы остаемся при своем: вопрос должен решаться в Национальном Собрании», - сказала Зограбян.