«Հարսնաքարի» գործով դատին տեղի ունեցած միջադեպի փաստով քրեական գործ է հարուցվել
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում «Հարսնաքարի» գործով վճռի հրապարակման ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի փաստով ոստիկանության Նոր Նորքի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի (Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը) 1-ին մասի հատկանիշներով: Այս մասին yerkir.am-ին հայտնեց ՀՀ դատախազության հանրային կապերի վարչության պետ Շահեն Տոնոյանը:
Նրա խոսքով` քրեական գործ հարուցելու համար հիմք են հանդիսացել ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրված` դատական նիստի ձայնային արձանագրման կրիչում առկա տվյալները, ինչպես նաև մամուլում հրապարակված տեսանյութերը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 24-ին Ավան և Նոր Նորք համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանը «Հարսնաքարի գործով» մեղադրյալներին 12 տարվա ազատազրկման է դատապարտել։
Վճռի հրապարակումից հետո դատարանի դահլիճում իրարանցում է սկսվել: Մեղադրյալների հարազատները անեծքներ և հայհոյանքներ են հնչեցրել դատարանի, դատախազի հասցեին, ապա սկսել են վիրավորել լրագրողներին, պայուսակները նետել նրանց ուղղությամբ։

Family Members of Accused in Fatal Restaurant Beating to Go on Trial
Criminal proceedings over the incident that occurred in the courtroom while the verdict in the "Harsnaqar case" was being read have been launched with the investigative department of the Nor Nork Police Division under the charge of "contemptuous treatment of court" (RA Criminal Code Article 343 Section 1). This news was conveyed to Yerkir.am by Shahen Tonoyan, head of the Public Relations Department of the RA Prosecutor General's Office.
According to him, the grounds for launching criminal proceedings were the contents of the audio recording of the court session examined by the RA Prosecutor General's Office, as well as videos disseminated by the local media.
Recall, on March 24, Judge Davit Harutyunyan in the Court of First Instance of Avan and Nor Nork Communities of Yerevan sentenced the defendants in the "Harsnaqar case" to 12 years in prison.
After the verdict was announced, there was a commotion in the courtroom. Relatives of the accused began to curse the court and the prosecutor, then subsequently insulted journalists who were covering the trial.