Ինչպես նվաճել իրազեկ լինելու իրավունքը. ապօրինություն երևանյան շենքերում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Հայաստանի մայրաքաղաքի բնակիչներին զրկում են իրազեկ լինելու և իրենց կենսագործունեության համար կարևորագույն ոլորտի որոշումների կայացմանը մասնակցելու իրավունքից։ Այս խնդրին անդրադարձ է կատարվել «Երևանը կոմայի մեջ է» ֆեյսբուքյան էջի միջոցով։ Էջը հարթակ է, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է բացահայտել և ֆիքսել առօրյա իրականության քողարկված և խնդրահարույց կողմերը։
Ներկայացված տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են գովազդային պաստառները ծածկել բազմաբնակարան շենքի բնակիչների համար կարևորագույն տեղեկատվությունը։ Այս երևույթը համատարած բնույթ է ստացել ամբողջ քաղաքում, ինչի մասին են վկայում երևանցիների արձագանքները տեսանյութին։ Այն, ըստ հեղինակի, քաղաքի բնակիչներին հուշում է, թե ինչպես պետք է նվաճել իրազեկ լինելու իրավունքը:
Հարկ է նշել, որ խոսքը թաղապետարանների կողմից վերելակներում տրամադրվող գովազդային տարածքների մասին չէ։ Դրա դիմաց համայնքի ղեկավարությունը գումար է ստանում գովազդատուից կամ միջնորդ ընկերությունից, ինչը հաճախ չի ազդում, օրինակ, վերելակների որակի վրա։ Այս խնդիրը ևս հայտնվել է «Երևանը կոմայի մեջ է» նախաձեռնության ուշադրության կենտրոնում։

Как жителям Еревана добиться права быть информированными
Жителей армянской столицы лишают права быть инофрмированными и участвовать в принятии решений в важнейших сферах их жизнедеятельности. Об этом говорится на странице «Ереван в коме» в соцсети Фейсбук. Страница является платформой для каждого гражданина, где он может сообщить о скрытых и спорных сторонах повседневной реальности.
На представленном видео видно, как рекламные плакаты «скрывают» важнейшую для жильцов многоквартирного здания информацию. Это явление носит повсеместный характер, о чем свидетельствует реакция жителей Еревана на видеоматериал. Ролик, по мнению автора, подсказывает гражданам, как добиться права быть информированными.
Речь, отмечается в тексте, не о выделямой для реклам территории в лифте. За это руководство общины получает деньги от рекламодателя или компании-посредника, что зачастую не влияет, к примеру, на качество лифтов. Данная проблема также оказалась в центре внимания инициативы.