Կառավարությունները երկերեսանի են․ ինչպես են խոշտանգում նախկին ԽՍՀՄ երկրներում
1984 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի և պատժի դեմ» կոնվենցիայից երեք տասնամյակ անց՝ «Ամնեսթի ինթերնեյշնլ» իրավապաշտպան կազմակերպությունն աշխարհի մի շարք երկրների կառավարությունների մեղադրել է խոշտանգումներին վերջ դնելու իրենց պարտավորությանը հավատարիմ չլինելու մեջ:
«Խոշտանգումների առումով՝ կառավարություններն ամբողջ աշխարհում երկերեսանի են՝ դրանք արգելում են օրենքով, բայց կիրառում գործնականում: Ավելի ու ավելի մեծ թվով կառավարություններ փորձում են խոշտանգումներն արդարացնել ազգային անվտանգության անվան տակ, և այս ոլորտում վերջին երեսուն տարիներին գրանցած կայուն առաջընթացը փոքրանում է»,- ասել է «Ամնեսթի ինթերնեյշնլի» գլխավոր քարտուղար Սալիլ Շեթին:
Կազմակերպությունը մայիսի 13-ին սկիզբ է տվել «Վերջ խոշտանգումներին» արշավին՝ հրապարակելով «Խոշտանգումները 2014 թվականում․ չիրականացված խոստումների 30 տարի» զեկույցը, որում ներկայացվում է ամբողջ աշխարհում խոշտանգումների կիրառման պատկերը։
Անդրադառնալով Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջաններին, զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը լայն տարածում ունեն նախկին Խորհրդային Միության երկրներում։ Վերջին 20 տարիների ընթացքում խոշտանգումների դեմ պաշտպանական միջոցների պաշտոնական ներդրումը խոշտանգումներն ու դաժան վերաբերմունքը գործնականում, կարելի է ասել, չի վերացրել։
Մինչդեռ խոշտանգումների կիրառումը, մասնավորապես, անջատողական և իսլամիստ կազմակերպությունների ենթադրյալ անդամների նկատմամբ սովորական երևույթ է, այն նաև բնորոշ է շարքային իրավապահ մարմիններին․ կոռումպացված և պակաս ռեսուրս ունեցող ոստիկանական ուժերը շարունակում են դաժան վերաբերմունքի միջոցով խոստովանություններ կորզել, ինչը դրամաշորթության շահութաբեր աղբյուր է։
Զեկույցում նշվում է, որ կառավարությունների կողմից տրված խոշտանգումների դեմ պայքարելու երաշխիքները նախկին Խորհրդային Միության երկրների իրավապահ մարմիններում խորապես արմատավորված դաժանության մշակույթում ոչինչ չեն փոխել։ Այդ պետություններում ոստիկանական ուժերը շարունակում են իրենց կատարողականությունը գնահատել ներկայացրած մեղադրանքների թվով, և խոշտանգումների միջոցով կորզված խոստովանությունը հաճախ դրան հասնելու ամենաարագ ճանապարհն է։
«Ամնեսթի ինթերնեյշնլի» կողմից փաստագրած խոշտանգումների մեթոդների թվում են ծեծը, էլեկտրահարումը, եղունգների տակ ասեղ մտցնելը, պլաստիկ տոպրակների միջոցով շնչահեղձ անելն ու բռնաբարությունը։

Home / Video / Governments Prohibit It by Law, But Facilitate It in Practice: Report on Torture in FSU
Governments Prohibit It by Law, But Facilitate It in Practice: Report on Torture in FSU
Amnesty International has accused governments around the world of betraying their commitments to stamp out torture, three decades after the ground-breaking Convention Against Torture was adopted by the UN in 1984.
“Governments around the world are two-faced on torture — prohibiting it in law, but facilitating it in practice […] As more governments seek to justify torture in the name of national security, the steady progress made in this field over the last thirty years is being eroded,” said Salil Shetty, Amnesty International’s Secretary General.
Amnesty International’s latest global campaign, Stop Torture, launched on May 13 with a new media briefing, Torture in 2014: 30 Years of Broken Promises, which provides an overview of the use of torture in the world today.
The section on Europe and Central Asia states that torture and ill-treatment remain widespread throughout the countries of the former Soviet Union.
"The formal introduction of a raft of protections against torture over the last 20 years has done little to eradicate it in practice. While its use is particularly routine in respect of suspected members of separatist or Islamist groups, it remains a pervasive feature of ordinary law enforcement, as corrupt and under-resourced police forces continue to find forced confessions the easiest route to the convictions expected from them and extortion a useful source of supplementary income.
"The introduction of many of the most important formal safeguards against torture has done little to change entrenched law enforcement cultures in countries of the former Soviet Union. Many police forces still assess their performance in terms of clear up rates and convictions achieved. Confessions extracted under torture are often the quickest route to this goal.
"Torture methods documented by Amnesty International range from beatings, suspension from ceiling hooks, asphyxiation with plastic bags, to electrocution, inserting needles under finger or toenails, dousing with freezing water and even rape," reads the report, in part.