«Գազպրոմ Արմենիա»-ն հերքում է Հովիկ Աբրահամյանի ասածը․ «ՀԺ»
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Շուշան Սարդարյանի պատասխանը հերքում է երեկ Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ասածը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ Աբրահամյանը երեկ Ազգային ժողովում հայտարարել է, թե մայիսի 17-ին Հյուսիսային Կովկասում տեղի ունեցած սողանքի պատճառով Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը դադարեցվել է և որ վթարից հետո Հայաստանը բնական գազի կարիքները հոգում է Իրանից գազ ներմուծելով. «Արդեն չորրորդ օրն է, մենք գազ չենք ստանում Ռուսաստանից և Իրանից բնական գազի օրական ներմուծումները հասցրել ենք 2 միլիոն խորանարդ մետրի, և այդ մասով ես լուրջ տրամադրված եմ և շատ եմ կարևորում Իրանի հետ մեր համագործակցությունը»,– պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանի հարցին պատասխանելիս՝ ասել է Հովիկ Աբրահամյանը։
«ՀԺ»-ի բնորոշմամբ՝ դա շրջադարձային հայտարարություն է. Աբրահամյանը քիչ չի հայտարարում է, որ ներքին կարիքների համար Իրանից գազ է ներմուծվում Հայաստան, դեռ մի բան էլ ասում է, որ այս հարցում վճռական է տրամադրված Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար։
Ստեղծված վիճակի մասին թերթի թղթակիցը հետևյալ հարցն է ուղղել Շուշան Սարդարյանին. «Ռուսաստան-Հայաստան գազատարի վնասման պատճառով ՌԴ-ից Հայաստան գազ չի մատակարարվում։ Ինչպե՞ս է բավարարվում գազի նկատմամբ հայաստանյան սպառողների պահանջարկը, որքանո՞վ է այն լրացվում գազապահեստարանների և որքանով Իրանից ստացվող գազի հաշվին»։
«Ներկայումս Հայաստանում գազի սպառումը կազմում է օրական մոտավորապես 3 միլիոն խորանարդ մետր։ Իրանից ստացվող գազը ուղղվում է Երևանի ՋԷԿ՝ պայմանագրային պարտավորություններին համապատասխան չափաքանակներով։ Իսկ այլ սպառողներին անհրաժեշտ գազը մատակարարվում է գազապահեստարաններում կուտակված գազի հաշվին։ Գազատարի վնասումը որևէ կերպ չի անդրադարձել սպառողներին մատակարարվող գազի ծավալների վրա և գազի նկատմամբ պահանջարկը բավարարվում է ամբողջ ծավալով», - հայտարարել է Սարդարյանը։
Թերթն ընդգծում է, որ պատասխանը հերքում է Հովիկ Աբրահամյանի ասածը, և իրավիճակը դեռ պարզաբանման կարիք ունի։

Abrahamyan yesterday said that because of a landslide in the North Caucasus on May 17, the supply of natural gas from Russia to Armenia was discontinued, and after the accident Armenia will meet its needs for natural gas by importing it from Iran. "It's been 4 days already that we haven't been getting gas from Russia, and the daily import of natural gas from Iran has reached 2 million cubic meters. For this part, I am seriously inclined toward and place great importance on our cooperation with Iran," said Abrahamyan, in response to a question from MP Alexander Arzoumanian.
Haykakan Zhamanak reports that this is a landmark announcement: it's not enough that Abrahamyan says that Armenia is importing gas from Iran to meet domestic needs — he also says that he is resolute in deepening relations with Iran.
The newspaper correspondent asked Shushan Sardaryan the following: "Is gas not supplied to Armenia from the Russian Federation because of damage to the Russia-Armenia pipeline? How are the gas demands of Armenian consumers satisfied? To what extent are they supplemented with gas reservoirs and gas from Iran?"
"At the moment, gas consumption in Armenia is about 3 million cubic meters a day. The gas received from Iran is directed to Yerevan's TPP in quantities corresponding to contractual obligations. And the gas required by other consumers is supplied on account of the gas accumulated in gas reservoirs. Damage to the pipeline in no way affected the volume of gas supplied to consumers and the demand for gas is satisfied in full," said the Gazprom Armenia media relations officer.
According to the opposition newspaper, Sardaryan's response refutes Abrahamyan's statement and the situation still needs to be clarified.