«Գազպրոմ Արմենիա»-ն հերքում է Հովիկ Աբրահամյանի ասածը․ «ՀԺ»
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի հետ կապերի պատասխանատու Շուշան Սարդարյանի պատասխանը հերքում է երեկ Ազգային ժողովում ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի ասածը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ Աբրահամյանը երեկ Ազգային ժողովում հայտարարել է, թե մայիսի 17-ին Հյուսիսային Կովկասում տեղի ունեցած սողանքի պատճառով Ռուսաստանից Հայաստան բնական գազի մատակարարումը դադարեցվել է և որ վթարից հետո Հայաստանը բնական գազի կարիքները հոգում է Իրանից գազ ներմուծելով. «Արդեն չորրորդ օրն է, մենք գազ չենք ստանում Ռուսաստանից և Իրանից բնական գազի օրական ներմուծումները հասցրել ենք 2 միլիոն խորանարդ մետրի, և այդ մասով ես լուրջ տրամադրված եմ և շատ եմ կարևորում Իրանի հետ մեր համագործակցությունը»,– պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանի հարցին պատասխանելիս՝ ասել է Հովիկ Աբրահամյանը։
«ՀԺ»-ի բնորոշմամբ՝ դա շրջադարձային հայտարարություն է. Աբրահամյանը քիչ չի հայտարարում է, որ ներքին կարիքների համար Իրանից գազ է ներմուծվում Հայաստան, դեռ մի բան էլ ասում է, որ այս հարցում վճռական է տրամադրված Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար։
Ստեղծված վիճակի մասին թերթի թղթակիցը հետևյալ հարցն է ուղղել Շուշան Սարդարյանին. «Ռուսաստան-Հայաստան գազատարի վնասման պատճառով ՌԴ-ից Հայաստան գազ չի մատակարարվում։ Ինչպե՞ս է բավարարվում գազի նկատմամբ հայաստանյան սպառողների պահանջարկը, որքանո՞վ է այն լրացվում գազապահեստարանների և որքանով Իրանից ստացվող գազի հաշվին»։
«Ներկայումս Հայաստանում գազի սպառումը կազմում է օրական մոտավորապես 3 միլիոն խորանարդ մետր։ Իրանից ստացվող գազը ուղղվում է Երևանի ՋԷԿ՝ պայմանագրային պարտավորություններին համապատասխան չափաքանակներով։ Իսկ այլ սպառողներին անհրաժեշտ գազը մատակարարվում է գազապահեստարաններում կուտակված գազի հաշվին։ Գազատարի վնասումը որևէ կերպ չի անդրադարձել սպառողներին մատակարարվող գազի ծավալների վրա և գազի նկատմամբ պահանջարկը բավարարվում է ամբողջ ծավալով», - հայտարարել է Սարդարյանը։
Թերթն ընդգծում է, որ պատասխանը հերքում է Հովիկ Աբրահամյանի ասածը, և իրավիճակը դեռ պարզաբանման կարիք ունի։

«Газпром Армения» опровергла заявление премьер-министра
Ответственная по связям с общественностью компании «Газпром Армения» Шушан Сардарян опровергла заявление премьер-министра Овика Абрамяна, сделанное им в парламенте страны, пишет газета «Айкакан жаманак».
Глава правительства заявил, что по причине оползня на Северном Кавказе 17 мая прекращена поставка в Армению российского природного газа, и после аварии Армения решает этот вопрос, импортируя газ из Ирана. «Мы уже четвертый день не получаем газа из России, и довели ежедневный импорт иранского газа до 2 млн. кубометров. По этой части я настроен серьезно и придаю большое значение сотрудничеству с Ираном», - заявил Абрамян.
«АЖ» называет данное заявление поворотным: Абрамян заявляет, что для внутренних нужд в Армению импортируется иранский газ, да еще говорит, что настроен решительно в углублении отношений с Ираном.
Корреспондент издания обратился к Сардарян со следующим вопросом: «Из-за повреждения газопровода в Армению не поставляют российский газ. Как удовлетворяется спрос потребителей? Насколько помогают газохранилища и полученный из Ирана газ?».
«В настоящее время потребление газа в Армении составляет 3 млн. кубометров в день. Получаемый из Ирана газ направляется в ереванскую ТЭС, в объемах, соответствующих договорным обязательствам. И необходимый другим потребителям газ поставляется за счет накопленного в газохранилище.
Повреждение газопровода никак не повлияло на объемы поставляемого потребителям газа и спрос удовлетворяется в полном объеме», - заявила Сардарян.
Согласно автору статьи, этот ответ опровергает слова Овика Абрамяна, и ситуацию еще нужно прояснить.