Կառավարությունը մտադիր է կռիվ տալ ստվերի դեմ՝ 100-ավոր միլիոններ հավաքելու նպատակով
Տնտեսության մեջ ստվերի դեմ պայքարելու համար Կառավարությունը ոչ թե օրենսդրական նախաձեռնություններ է ունենալու, այլ գնալու է գործարարների հետ երկխոսության:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը:
«Ում էլ որ դուք նկատի ունեք, նրանք վճարում են հարկեր, ուղղակի այդ չափը մեզ չի բավարարում (խոսքը գործարարների մասին է- խմբ.): Խոսքը չի գնում 10 միլիոնի, 20 միլիոնի մասին, խոսքը գնում է 100-ավոր միլիոնների և միլիարդների մասին, ինչը մենք հետևողականորեն պետք է իրականացնենք», - ասել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ եթե ստվերի դեմ այդ աշխատանքը չարվի, 2014 թվականի բյուջեն, որն ունի 1 տրիլիոն 100 միլիարդ դրամ եկամտի ակնկալիք, չի կարող իրականցվել:
Ալավերդյանն ասել է, որ իրենք պայքարելու են ստվերի դեմ շինարարության, կաթ-կաթնամթերքի, հաց-հացամթերքի, վառելիքի, գազի, առողջապահության ոլորտներում:
Փոխնախարարի համոզմամբ՝ ստվերը մեծ է ներմուծումների ոլորտում, քանի որ գործարարները ցածր շահութաբերություն են «գրում» կամ աշխատողներին չեն գրանցում:

Армянское правительство объявит войну «тени» ради миллиардов
Для борьбы с теневой экономикой правительство Армении проведет не законодательные реформы, а пойдет на диалог с предпринимателями. Об этом в Национальном Собрании заявил замминистра финансов Армен Алавердян.
«Те, о ком вы говорите, платят налоги, просто нас не устраивает их размер. Речь не о 10-20 миллионах , речь идет о сотнях миллионов и миллиардов, мы должны последовательно осуществлять », - сказал замминистра. Если эта работа в рамках борьбы с тенью не будет проделана, добавил он, бюджет на 2014 год, предусматривающий доход в размере 1 триллиона 100 млрд. драмов, не будет реализован.
Алавердян сообщил о намерении бороться с теневой экономикой в сферах строительства, молочных продуктов, хлебобулочных изделий, топлива, газа, здравоохранения.
По словам замминистра, велика тень и в сфере импорта, так как предприниматели «записывают» низкую доходность или не регистрируют сотрудников.
В сфере розничной торговли, по его словам, особое внимание будет уделено супермаркетам. «Мы пригласили, встретились с более 60 владельцами супермаркетов», - сказал замминистра.