Նոր օրինագծով ԶԼՄ-ների նյութերով քրգործեր չեն հարուցվի․ տուժողի դիմումը պարտադիր է
ԱԺ մեծ օրակարգում է գտնվում ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ԶԼՄ-ների հրապարակումներն այլևս չհամարել քրեական գործ հարուցելու համար բավարար հիմք:
ԶԼՄ-ների «միջամտությունը» քրեական գործեր հարուցելուն սահմանափակվում է ոչ միայն նշված փոփոխությամբ․ նոր օրինագծով մեծացվում է մասնավոր մեղադրանքով գործերի ցանկը, իսկ նման մեղադրանքով վարույթներ սկսելու համար տուժող կողմի բողոքը պարտադիր է:
Մասնավոր մեղադրանքի գործեր են դարձել, օրինակ, անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցմամբ առողջությանը ծանր և միջին ծանրության վնաս պատճառելու, ծեծի, վտանգի մեջ թողնելու, հեղինակային ու հարակից իրավունքները խախտելու, զավակի կողմից անաշխատունակ ծնողին պահելուց չարամտորեն խուսափելու, գույքն անզգուշությամբ ոչնչացնելու կամ վնասելու, ապրանքային նշանն ապօրինի օգտագործելու, վաշխառության կամ ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելու մասին հոդվածները:
Այս պահին վերոնշյալ հոդվածների տակ ընկնող գործերը համարվում են հանրային մեղադրանք և վարույթը պետք է սկսվի անկախ նրանից տուժողը բողոքում է, թե ոչ:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, իրավաբան Արփինե Հովհաննիսյանը փոփոխությունը դրական է գնահատում:
«Նախաքննության մարմինը, քննիչն ինքը պետք է որոշի ԶԼՄ-ի հաղորդման վրա գործ հարուցել, թե ոչ: Հաճախ ԶԼՄ-ների հրապարակումները, ըստ էության, ավելի շատ ասեկոսեների, բամբասանքի մակարդակի են լինում, քան հիմնավորված փաստերի: Իսկ քրեական գործ հարուցելը ենթադրում է մի շարք գործողությունների կատարում, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքներին, բերման ենթարկելուն և այլն»,- Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ դրական է նաև այն, որ եթե, այնուամենայնիվ, քննիչը վստահում է հրապարակմանը, գտնում է դրանում փաստեր, ապա տվյալ ԶԼՄ-ն օգտվում է հաղորդում ներկայացրած անձի համար օրենսգրքով սահմանված բոլոր իրավունքներից:
Ինչպես նկատել է Արփինե Հովհաննիսյանը, օրինակ, ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման հարցով մեծ թվով քրեական գործեր էին հարուցվում, ինչն օրենքն ընդունվելու դեպքում չի լինի: Պատգամավորի խոսքով՝ նման դեպքերը նաև կոռուպցիոն ռիսկ են պարունակում:
ԶԼՄ-ների հրապարակումների հիման վրա գործ հարուցելու մասին օրենսդրական փոփոխությանը անդրադառնալով՝ փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանն ասել է, որ փոփոխությունը դրական է և ամբողջ աշխարհում ԶԼՄ-ների իրավունքների սահմանափակման տրամաբանության մեջ: Սակայն, ըստ փաստաբանի, մարդու իրավունքների տեսակետից դա լավ փոփոխություն չէ, քանի որ հաշվի չի առնում հայաստանցի տուժողների հոգեբանությունը:
«Հայաստանում շատ կարևոր են խնամիաբարեկամական հարաբերությունները: Ամեն մարդ մտածում է իր հարևանների կարծիքի մասին, նա խնդիր ունի իր հարևանին բարև տալու հետ: Նա կաշկանդված է բողոքել: Տանը ծեծի ենթարկված կինը չի բողոքի իր ամուսնու դեմ: Փորձը ցույց է տալիս, որ նման դեպքերում, երբ տեղական առանձնահատկությունը հաշվի չի առնվում, օրենքները չեն գործում: Այս օրինագիծն էլ, եթե նույնիսկ ընդունվի, այն չի գործի, էլի փոփոխությունների կարիք կառաջանա»,- ասել է փաստաբանը:

«Учесть местные особенности». Почему принятый в Армении закон не будет действовать
В большой повестке армянского парламента находится проект нового уголовного кодекса, в котором предлагается отныне не считать публикации СМИ достаточным основанием для возбуждения уголовного дела.
«Вмешательство» СМИ в возбуждение уголовного дела ограничивается не только этим: новый проект увеличивает список дел частного обвинения, а для начала производства необходима жалоба пострадавшей стороны.
Делами частного обвинения стали, к примеру, статьи о причинении здоровью тяжкого и среднего вреда с применением мер самозащиты, об избиении, оставлении в опасности, нарушении авторских и смежных прав, злостном уклонении от содержания нетрудоспособного родителя, уничтожении или повреждении имущества по неосторожности, незаконном использовании торгового знака, а также статья о нарушении правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств. До сих пор дела, попадающие под эти статьи, считались общественным обвинением и производство должно было начаться вне знависимости от того, представил ли пострадавший жалобу.
Депутат от правящей Республиканской партии Армении, адвокат Арпине Ованисян дала поправке положительную оценку.
«Орган предварительного следствия, следователь сам должен решать, стоит ли возбуждать уголовное дело на основе сообщения СМИ. Часто публикации СМИ, по сути, больше смахивают на сплетни, чем на обоснованные факты. А возбуждение уголовного дела предполагает выполнение ряда действий, которые имеют отношение к правам человека, задержанию и так далее», - в беседе с Epress.am заявила Ованисян.
Депутат считает положительным и то, что, если, тем не менее, следователь, доверяет публикации, находит в ней факты, данное СМИ пользуется всеми учрежденными сводом законов правами представившего сообщение человека. К примеру, добавила она, возбуждали множество уголовных дел в связи с нарушениями правил дорожного движения, чего не будет в случае принятия закона. Парламентарий считает, что подобные случаи содержат коррупционные риски.
Адвокат Арутюн Багдасарян также считает изменения положительными, и рассматривает их в логике ограничения прав СМИ во всем мире. Однако с точки зрения прав человека он не считает поправки положительным явлением, так как они не учитывают психологию пострадавших жителей Армении.
«В Армении очень важны родственные отношения. Каждый человек учитывает мнение своих соседей, ему еще здороваться с ними. Он не волен жаловаться. Женщина, которая подверглась насилию дома, не будет жаловаться на мужа. Опыт показывает, что в случаях, когда местные особенности не учитываются, законы не действуют. Даже если этот законопроект будет принят, действовать он не будет, снова возникнет необходимость в поправках», - сказал адвокат.