Հացի սպառման նվազումը պայմանավորված է բնակչության թվի նվազմամբ․ «ՀԺ»
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ երեկ հրապարակած պաշտոնական տվյալների համաձայն, այս տարվա առաջին 4 ամիսների ընթացքում Հայաստանում արտադրվել է 98.1 հազար տոննա հաց, ինչը անցած տարվա նույն ցուցանիշից պակաս է 0.3 տոկոսով, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթն այդ փաստը ուշագրավ է համարում այն առումով, որ արտադրված հացը չի պահեստավորվում և արտադրության ու սպառման ծավալները համընկնում են:
«Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանում նվազել է հացի սպառումը: Քանի որ մեկ շնչի հաշվով հացի սպառման ծավալները գրեթե փոփոխական չեն, ուստի կարելի է եզրակացնել, որ հացի սպառման ծավալների նվազումը պայմանավորված է բնակչության թվի նվազմամբ», – գրում է թերթը։

Home / Armenia / Reduced Bread Consumption Due to Population Decline in Armenia: Newspaper
According to the National Statistical Service of the Republic of Armenia, 98.1 tons of bread were produced in Armenia in the first four months of this year, which is 0.3% less than the same period last year, reports local daily Haykakan Zhamanak.
The newspaper finds this noteworthy in that there is no oversupply of bread, and the volumes of production and consumption are the same.
"This means that the consumption of bread in Armenia has decreased. Since the consumption of bread per capita remains almost unchanged, thus it can be concluded that the decline in bread consumption is due to a decline in the population," reports the newspaper.