Ինչու դատապարտյալներին վաղաժամկետ ազատ չեն արձակում, պարզաբանել է ՔԿՎ-ն
«Արթիկ» ՔԿՀ-ում անժամկետ հացադուլ հայտարարած դատապարտյալներ Արթուր Բաղդասարյանը, Կարեն Փայտյանը և Արմեն Կիրակոսյանն առանձնացվել են և գտնվում են բժիշկների հսկողության տակ: Այս մասին Epress․am-ին հայտնել են Արդարադատության նախարարության ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնից։
Դատապարտյալների պահանջն այն է, որ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի վարչական հանձնաժողովը նպատակահարմար չի գտել նրանց վերաբերյալ միջնորդագիր ներկայացնել՝ պատժից վաղաժամկետ պայմանական ազատման, պատժի չկրած մասն ավելի մեղմ պատժատեսակով փոխարինելու հարցերով անկախ հանձնաժողովին:
Ըստ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի վարչական հանձնաժողովի եզրակացության՝ դատապարտյալների մերժման համար հիմք են հանդիսացել ռիսկայնության աստիճանը, գնահատման արդյունքները եղել են միջին, ուղղման գործընթացը դրական ընթացք չի ունեցել:
«Հաշվի է առնվել նաև կատարված արարքի վտանգավորության աստիճանը, պատժի կրման ընթացքում դրսևորված վարքագիծը և ագրեսիվության միջին ցուցանիշը, իսկ դատապարտյալներ Արթուր Բաղդասարյանի և Կարեն Փայտյանի դեպքում՝ նաև նախկինում ունեցած տույժերը», - ասված է ՔԿՎ-ի պարզաբանման մեջ:
Երեք դատապարտյալներն էլ հիմնարկի վարչական հանձնաժողովի պատասխանը բողոքարկել են Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում և հունիսի 5-ի դրությամբ դատապարտյալ Արմեն Կիրակոսյանի բողոքը մերժվել է. ՔԿՀ-ի վարչական հանձնաժողովի որոշումը համարել է հիմնավոր։
ՔԿՎ-ից հերքել են, թե Արթուր Բաղդասարյանի, Կարեն Փայտյանի և Արմեն Կիրակոսյանի հացադուլին այլ դատապարտյալներ են միացել։

Justice Ministry Explains Why Requests of Prisoners Asking for Parole are Denied
Artur Baghdasaryan, Karen Paytyan, and Armen Kirakosyan, prisoners in Artik Penitentiary who have declared a hunger strike, have been isolated and are under the supervision of doctors, staff from the public relations department of the Penitentiary Service of the RA Ministry of Justice informed Epress.am.
The prisoners are complaining that Artik Penitentiary's administrative committee did not submit to the independent commission on their behalf a request for parole, replacing the remaining part of their sentence with a milder form of punishment.
According to the administrative committee's conclusion, the basis for refusing the prisoners was the results of the risk assessment were average, and the correction process hasn't had a positive course.
"Also taken into account was the gravity of the offense, the average level of aggression and behavior exhibited while serving the sentence, and in the case of prisoners Artur Baghdasaryan and Karen Paytyan, also their previous penalties," reads the explanation by the Penitentiary Service.
The three prisoners appealed the administrative committee's response at the Shirak District Court of First Instance, and on June 5, Armen Kirakosyan's complaint was rejected. The penitentiary's administrative committee's decision was deemed justified.