«Գրիժա չէր, ուռուցք էր»․ 3 պատմություն Հայաստանի բժշկության մասին
Հայաստանում կրթության և գիտության ոլորտի զարգացման դինամիկան կարելի է տեսնել ` բախվելով բժշկության բնագավառի հետ։ Այստեղ կշռաքարերին է դրված մարդու կյանքը։ Վերջին շրջանում մամուլում էլ ավելի հաճախակի են հրապարակվում տեղեկություններ բժշկական սխալների մասին, որոնց հետևանքով մահանում են նորածին երեխաներ և մայրեր, մարդիկ սխալ ախտորոշման պատճառով բնակարաններ են վաճառում, ինչպես հետագայում պարզվում է՝ սխալ բուժում ստանալու նպատակով։
Epress.am-ը ներկայացնում է երեք դեպք, որոնց մասին մեզ պատմել են մարդիկ, ում հարազատները տառապել են օնկոլոգիական հիվանդություններով։
Արամ, 35 տարեկան
Մայրս կրծքի վիրահատություն էր տարել, որից հետո քիմիոթերապիայի կուրս էր անցել ու նաև հորմոնալ դեղ էր ընդունում։ Որոշ ժամանակ անց նրա մոտ ցավեր սկսեցին մեջքի հատվածում։ Այդ դեղի կողմնակի ազդեցություններից մեկը կարող էր արտահայտվել նաև մեջքի ցավերի տեսքով։ Այնուամեյանիվ, մենք դիմեցինք բժշկի, ու նա որոշեց, որ նյարդն է սեղմվել։ Հետազոտության չուղարկեց, հետո Կարիպազիմ դեղամիջոցը նշանակեց, որը մեջքի գրիժայի դեպքում են նշանակում։ Կարիպազիմը տոկերով է, իսկ մորս հիվանդության դեպքում տոկերը հակացուցված են։ Ամեն դեպքում, այդ բժիշկը զանգահարեց ուռուցքաբանության կենտրոն ու զրուցեց մորս բուժող բժշկի հետ։ Վերջինիս մտքով էլ չի անցնում ուղարկել հետազոտության, ու նա, այսպես ասած, Կարիպազիմի «դաբրոն» տալիս ա։
Այդ ընթացքում ցավերը ուժեղանում են, նորից գնում ենք բժշկի մոտ, ասում է՝ «Կարիպազինը մի դադարեցրեք», նաև խորհուրդ է տալիս մերսում անել։ Հետագայում արդեն պարզվեց, որ ողնաշարի ողերից մեկը կոտրվել է, ու այդ ամբողջ ընթացքում մեջքի հատվածում մետաստազներ են եղել։
Մեզ առաջարկեցին ռենտգեն անել, արեցինք, վերցրեցի, գնացի բուժող բժշկի մոտ։ Միայն հետո իմացա, որ ռենտգենը ոչինչ էլ ցույց չէր տա։ Իսկ բուժող բժիշկը, նայելով ռենտգենին, հայտարարեց, որ օնկոլոգիական խնդիր չկա, ուղղակի մեջքի ցավ է։ Ցավերը ուժեղանում էին, ես նորից եմ գնում բժշկի մոտ, ասում եմ, գուցե, MRT (մագնիսա-ռեզոնանսային տոմոգրաֆիա) պետք է անել։ Ասում է՝ ոչ, ու հաջորդ արտահայտությունը լավ եմ հիշում․ «Рентгеновский снимок – это достаточно» (Ռենտգենը բավարար է )։
Հետո արդեն մեկ այլ բժիշկ հրավիրեցինք, նա ապշեց, որ ռենտգենի հիման վրա են ախտորոշել ու նման հիվանդության դեպքում MRT-ի չեն ուղարկել։ Այդ ժամանակ էլ MRT-ն ցույց տվեց, որ մեջքի հատվածում ամբողջությամբ մետաստազներ են ու կոտրվածք։ Մայրս մահացավ։
Ու ինչ եմ ուզում ասել՝ այսօր էլ օնկոլոգիայում, փաստորեն, մարդ է աշխատում՝ բուժող բժիշկ, ով հիվանդներին ռենտգենի է ուղարկում, որը ոչինչ ցույց չի տալիս, փաստորեն, մարդ է սպանում։
Սոնա, 34 տարեկան
Հայրս ազդրի հատվածում սարսափելի ցավեր ուներ։ Ոտքի ցավը, երևի, չպետք է այդքան լուրջ մտահոգություն առաջացներ, բայց ոչ մեր ընտանիքում․ հայրս սարկոմայի ծանր վիրահատություն էր տարել, և անգամ ատամի ցավը մեզ վախեցնում էր։
Գնացինք «յամերի» հետազոտության։
Բժիշկը շտապեց եզրակացնել, որ ընդամենը ողնաշարի ճողվածք է՝ ԳՐԻԺԱ, և անհանգստանալու կարիք չկա։
Պնդեցինք, որ հետազոտի։ Մինչ հայրս «յամերի» էր, երիտասարդ ու «հեռանկարային» բժիշկն իմ ու մայրիկիս համար «լիկբեզ» էր անցկացնում։ Տեսություն լավ գիտեր։ Ինտերնետում էլ նկարներ գտավ, ցույց տվեց՝ որտեղից և ուր է հոսում արյունը, ինչ անոթներով․․․
- Հաճախ, երբ հիվանդը ոտքերում ցավ է զգում, նրա մտքով չի անցնում՝ որ դա կարող է մեջքից լինել․․․ Ողնաշարի ճողվածք կարող է առաջանալ ողնաշարի գրեթե յուրաքանչյուր հատվածում, գոտկատեղի հատվածում 90 տոկոս դեպքերում ճողվածքն առաջանում է 4-րդ և 5-րդ ողերի արանքում․․․ և այլն․․․
Բժիշկ էր, գրեթե հավատացինք։ Անգամ ոգևորվեցինք։ Երևի՝ իրոք մտահոգվելու առիթ չկար․․․ Հաջորդ օրը գնացինք պատասխանի հետևից։
- Շնորհավորում եմ ձեզ, ոչ մի լուրջ խնդիր չկա։ «Յամերի» հետազոտությունը ցույց տվեց՝ ընդամենը ճողվածք է, ինչպես ասում էի։
- Համոզված ե՞ք։
- Սա՝ նկարը, սա՝ ողնաշարը։ Տեսնում ե՞ք՝ այս երկու ողերի արանքում։
- Մտահոգվելու առիթ չկա։ Գրիժա է, սովորական գրիժա, - կողքից ավելացրեց «հեռանկարային» բժշկի գործընկերը։
Միակ լուսավոր կետն այս ամենում հորս ուրախությունն էր՝ ուռուցք չէ։
Բայց կար մեկ այլ խնդիր՝ ինչպե՞ս բուժել, եթե նման վիրահատություն տարած մարդուն չի կարելի ոչ մերսում, ոչ ճառագայտում, ոչ, առավել ևս, վիրահատություն։ Մտածում էինք՝ ինչ անել, ստեղ-ընդեղ էինք տանում, իսկ ցավերն ուժեղանում էին։
2 ամիս անց հայրս մահացավ։ Այդպես էլ չիմացավ, որ գրիժա չէր․․․ Ուռուցք էր։
Վլադիմիր, 29 տարեկան
Հայրս մրսել էր, մի քանի օր ջերմեց, բնական է՝ լուրջ ուշադրություն չդարձրեցինք։ Ջերմությունը, սակայն, չէր իջնում։ Ստուգեցին, թոքաբորբ կասկածեցին, իսկ հետո պոլիկլինիկայի բժիշկը վախեցրեց՝ ասելով, որ օնկոլոգիա է կասկածում։ Երևանի հիվանդանոցներից մեկում՝ երկար-բարակ ստուգումներից հետո, թոքաբանն ասաց․ «Շնորհավորում եմ, ոչ մի խնդիր չկա, թոքի մեջ ջուր է լցվել, թոքաբորբի հետևանք է»։ Ջուրը քաշեցին, ջերմությունն իջավ, մենք հանգստացանք, բայց մեկ շաբաթ անց ամեն ինչ նույնն էր։ Գնացինք նույն թոքաբանի մոտ, գլուխն այս ու այն կողմ թափ տվեց, ջուրը քաշեց, ուղարկեցին ստուգման։ Լաբորատորիայի երիտասարդ բժիշկը գիտունի տեսք ընդունեց ու կրակեց․ «Լավ նորություններ չեն, չարորակ մեզատելիոմա»։
Շոկի մեջ էինք, թոքերի հետ կապված հայրս, թեև ծխում էր, գանգատներ երբեք չէր ունեցել։ Դեպքից 13 տարի առաջ ստամոքսի խոցի վիրահատություն էր տարել, բայց բժիշկները ներկա հիվանդությունը դրա հետ չէին կապում։ Քաղաքի լավագույն թոքաբան վիրաբույժներից մեկի մոտ գնացինք, սկոպով նայեցին թոքը, անալիզներ և այլն, և այլն, ու բժիշկը վստահեցրեց, որ մեզատելիոմա լինել չի կարող։ Բայց թե ինչ էր, ախտորոշող բժիշկներն ասել չէին կարող։ Թոքը յամերով նկարել էինք մի երկու անգամ, արդեն 2000 դոլարի մոտ փող էինք ծախսել էդ ամեն ինչի վրա, բայց ախտորոշում չկար։ Վիրաբույժը որոշեց բացել թոքը, աչքով տեսնել։ Վիրահատարանից դուրս գալուց հետո մոտեցավ ինձ ու ասաց․ «Թոքը մաքուր է, ոչինչ չկա։ Բայց ես հասկացա, որ ինչ-որ գոյացություն որովայնում կա»։
Նորից հարյուր հազարավոր դրամներ ծախսեցինք «յամերների» վրա, բայց մեկ այլ վիրաբույժ պնդեց, որ պետք է բացել ու մի հատված վերցնել անալիզի համար։ Եվս մեկ վիրահատություն (հորս վրա արդեն հալ չկար), ու պարզվեց, որ լիմֆոմա է՝ որովայնում։ Այդ երկրորդ վիրաբույժը պատասխանատվությունն իր վրա վերցրեց, բուժման կուրս անցկացրեցինք, ընթացքում էլ նրան առաջարկում էին վիրահատել ու հետո քիմոթերապիայի կուրսը շարունակել, բայց նա մերժեց։ Չվիրահատեց, ու 1 տարի տառապանքներից հետո հայրս սկսեց իրեն լավ զգալ։ Վերջում արդեն՝ բազմաթիվ հիվանդանոցների ու լաբորատորիաների հետ ծանոթանալուց հետո, ես ոչնչի վրա չէի զարմանում, բացի մի բանից։ Այդ ինչպես եղավ, որ այդպես էլ չգտա ու շան ծեծ չտվեցի այն երիտասարդին, ով վստահ տոնով ինձ ասում էր՝ «մեզատելիոմա», ու բացատրում էր, թե ինչ է դա։

"It Wasn't a Hernia, It Was a Tumor": 3 Stories of Medicine in Armenia
Appearing more frequently in the local press recently are reports of medical errors that lead to the deaths of newborn children and mothers, and people often selling their homes to pay for treatments for medical conditions that are later proven to be incorrectly diagnosed. Epress.am presents three such cases, described by those whose relatives had cancer.
Aram, 35 years old
My mother underwent breast surgery, after which she underwent chemotherapy and also took hormonal medication. Some time later, she began to experience back pains. One of the side effects of the medication was known to be back pain. Nevertheless, we went to the doctor, who decided that her nerve is compressed. He didn't send her to be examined, then prescribed her the drug Karipazim, which is prescribed for hernia of the back. Karipazim is administered by electrophoresis, which are contraindicated for my mother's disease. In any case, that doctor called the oncology center and spoke with the doctor treating my mother. It doesn't even cross the mind of the latter to send her for tests, and he gives the ok for Karipazim.
During this time, the back pains increase; again, we go to the doctor, who says, "Don't stop Karipazim," and advises to get a massage. Later, it became known that one of the vertebra in her spine was broken, and during that entire time, she had metastases in her back.
It was suggested to us to get an x-ray, which we did, then I took it to the doctor treating . Only later did I find out that the x-ray wouldn't show anything. But the doctor, looking at the x-ray, declared that there's no oncological problem — it's just back pain. The pains were getting worse, and again I went to the doctor, saying perhaps a MRT (magnetic resonance therapy) is needed. He says no, and the following statement I remember well: "A radiograph is enough ."
We then went to another doctor, who was astonished that a diagnosis was made based on an x-ray, and that in the case of such a disease the patient wasn't sent for a MRT. The MRT showed that there were metastases and a fracture in her back. My mother died.
And what I want to say is that working in oncology today, basically, is a man, a treating physician, who sends patients to get x-rays that show nothing and, basically, kills people.
Sona, 34 years old
My father had terrible pains in his thigh. Leg pains, probably, shouldn't be such a serious concern, but not in our family: my father had undergone severe sarcoma surgery and even tooth pain scared us.
We went to get a NMR (nuclear magnetic resonance) test. The doctor rushed to conclude that it was simply a rupture in the spine — a hernia — and there was no need to worry. We insisted on an examination. While my father was getting the NMR, the young and "prospective" doctor was "educating" my mother and I. He knew theory well. He found pictures online and showed us, from where and to where the blood flows, along which vessels…
- Often, when a patient feels leg pains, it doesn't cross his mind that it might come from his back… Spinal rupture can emerge from almost any part of the spine. In 90% of cases in the lumbar area, the rupture is in between the 4th and 5th vertebra… and so on…
He was a doctor; we almost believed him. We were even encouraged. Probably there was no reason for concern… The next day we went to get the results.
- Congratulations, there's no serious problem. The NMR showed that it's just a rupture, as I said.
- Are you sure?
- Here's the image; this is the spine. Do you see in between these two vertebrae?
- There's no cause for concern. It's a hernia, an ordinary hernia, added the "prospective" doctor's colleagues.
The only bright light in all this was my father's happiness — it wasn't a tumor.
But there was another issue: how to treat it if a person who's undergone such surgery can have neither a massage nor radiation, much less surgery. We were thinking about what to do; we went here and there, while the pains worsened.
Two months later, my father died. He never found out that it wasn't a hernia… it was a tumor.
Vladimir, 29 years old
My father caught a cold and had a fever for a few days — naturally, we didn't pay much attention to it. But his fever wasn't going down. He was examined; pneumonia was suspected; then the polyclinic doctor scared us, saying he suspects cancer. In one of the hospitals in Yerevan, after long and detailed inspections, the pulmonologist said: "Congratulations, there's no problem. There's water in the lung; it's the result of pneumonia." They drained the water; his fever went down; and we calmed down. But one week later, everything was the same. We went to the same pulmonologist; he shook his head, drained the water , and sent him to get checked. The young laboratory doctor assumed the appearance of an expert and fired: "It's not good news: malignant mesothelioma."
We were in shock: though my father smoked, he never had any complaints. Thirteen years before the incident, he had surgery for a stomach ulcer, but doctors weren't tying his current condition with that. We went to one of the best pulmonologist surgeons in the city, who examined his lung, conducted analyses, and so on, and assured us it can't be mesothelioma. But as for what it was, the doctors couldn't say. We had photographed his lungs with a NMR a few times, spending nearly $2,000 already on everything, but there was no diagnosis. The surgeon decided to open his lung, to see it with his own eyes. After coming out of the operation room, he approached me and said: "His lung is clean; there's nothing . But I understood that there's some mass in the abdomen."
Again we spent hundred of thousands of dram on NMR tests, but another surgeon insisted that they have to open him up and take a fragment for analysis. Another operation (my father had no more energy), and it turned out that it was a lymphoma in the abdomen. That second surgeon took on the responsibility; we underwent a course of treatment, during which time they suggested to him to undergo surgery and then continue chemotherapy, but he refused. He didn't undergo surgery, but after one year of suffering, my father began to feel better. Finally, after becoming familiar with numerous hospitals and laboratories, nothing surprised me except for one thing: how was it that I could never find and didn't slap the young man who in a confident tone told me "mesothelioma," explaining to me what that was?