Կետ Ղարաբաղի մասին․ քառյակը խմբագրել է ՀՀԿ-ին ներկայացվող պահանջները
Ոչ իշխանական խորհրդարանական 4 ուժերը՝ ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, Ժառանգություն, վերջին օրերի ընթացքում խմբագրել են իրենց 12 պահանջները, որոնք նախորդ շաբաթ ներկայացվել են իշխող Հանրապետական կուսակցությանը։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում կայացած քառյակի նիստից հետո լրագրողներին ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ Աստանայում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո, քառյակի ներկայացուցիչները պահանջների մեջ են ներառել արտաքին հարաբերությունների ոլորտին վերաբերող հարց, որն առնչվում է ղարաբաղյան խնդրին։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Ռուբիկ Հակոբյանը հրաժարվել էր բացահայտել կետերի բովանդակությունը՝ նշելով մեկ պահանջ՝ անցել 100%-ոց համամասնական ընտրական համակարգի։
Հակոբյանը խոստացել է, որ վաղը 13։30-ին քառյակի ներկայացուցիչները ասուլիսով հանդես կգան, որի ընթացքում կներկայացնեն 12 պահանջները։ Պատգամավորի խոսքով՝ դա քաղաքական և տնտեսական հայտարարություն է լինելու։
Լրագրողների այն հարցին, թե ինչ է անելու քառյակը, եթե իշխանությունները անտեսեն պահանջները, Հակոբյանը պատասխանել է, որ իրենք իշխող կուսակցությանը ժամանակ են տվել մինչև աշուն, բացի դա, բոլոր պահանջներն իրականում իրագործելի են։

Пункт о Карабахе: некоалиционная «четверка» отредактировала требования властям
Некоалиционные фракции «Процветающая Армения», «Армянский национальный конгресс», «Дашнакцутюн» и «Наследие» отредактировали 12 требований, представленных на прошлой неделе правящей Республиканской партии Армении. Об этом 9 июня в беседе с журналистами после заседания «четверки» в парламенте заявил руководитель фракции «Наследие» Рубик Акопян.
По его словам, после событий в Астане представители «четверки» включили в список вопрос касательно сферы внешних отношений, затрагивающий карабахский конфликт.
Отметим, что на прошлой неделе Акопян отказался сообщить о содержании пунктов, отметив одно требование: перейти на 100% пропорциональную избирательную систему.
Депутат пообещал, что 10 июня представители парламентской «четверки» проведут пресс-конференцию, на которой и будут представлены 12 требований. Это, добавил Акопян, будет политическое и экономическое заявление.
На вопрос журналистов о дальнейших действиях «четверки» в случае, если власти проигнорируют требования, Акопян заявил, что они дали властям время до осени, кроме того, «на самом деле, все требования выполнимы».