Գորիսի ընտրությունները խաղաղ անցան․ ըստ դիտորդի՝ մարդկանց ուղղորդում էին
Հունիսի 8-ին կայացած Գորիսի քաղաքապետի ընտրություններում տեղամասերում ընտրակեղծիքների մեծ թիվ չի գրանցվել։ Ամեն ինչ տեղի է ունեցել տեղամասերից դուրս, որտեղ երկու թեկնածուների «մարդիկ» հսկել են ընտրության ընթացքը և ուղղորդել քաղաքացիներին: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «Թրանսփարենսի ինտերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի դիտորդ Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը, ով դիտորդական առաքելություն էր իրականացնում ընտրատեղամասերից մեկում:
Նրա խոսքով՝ առավելագույնը, որ ինքը կարող էր անել, ոստիկաններին ստիպելն էր՝ թույլ չտան վերահսկող անձանց կանգնել և գործել ընտրատեղամասից 50 մետր հեռավորություն վրա:
Նշենք, որ, համաձայն պաշտոնական տվյալների, ընտրություններում հաղթել է Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի հովանավորյալ ՀՀԿ-ական Վաչագան Ադունցը, ով ստացել է 4743 ձայն։ 2959 ձայն է ստացել անկուսակցական Հրայր Յոլյանը, իսկ 510 քվեաթերթիկ՝ մոտ 7 տոկոսը, անվավեր է ճանաչվել:
Ըստ Տեր-Գրիգորյանի՝ ուղղորդող մարդիկ միայն ՀՀԿ-ական թեկնածուի կողմնակիցները չէին: Նման կերպ փորձում էին հաղթանակի հասնել նաև անկուսակցական Հրայր Յոլյանի աջակիցները:
Ընտրատեղամասի ներսում հայտնաբերված խախտումներից դիտորդն առանձնացրել է ընտրախցում 3 ծրար և 2 քվեաթերթիկ գտնելու փաստը, ինչը նրա խոսքով, կարող է վկայել կարուսել կատարելու փորձի մասին:
«Ընդհանուր առմամբ ընտրությունները խաղաղ անցան, քանի որ ընդդիմադիր թեկնածուի անունը քվեաթերթիկում չկար», - ասել է Տեր-Գրիգորյանը:

«Мирные» выборы мэра в Горисе и попытка карусели глазами наблюдателя
Небольшое число нарушений зафиксировано на избирательных участках в ходе выборов мэра города Горис, прошедших 8 июня. Все происходило за пределами участков: за процессом следили «люди» 2 кандидатов и направляли избирателей. Об этом в беседе с Epress.am рассказал наблюдатель антикоррупционного центра Transparency International Бабкен Тер-Григорян, осуществлявший наблюдение на одном из участков.
По словам нашего собеседника, максимум, что он мог сделать, - заставить полицейских не позволять следящим за процессом лицам стоять и действовать на расстоянии 50 м. от участка.
Согласно официальным данным, в выборах победил протеже экс-губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна, член правящей республиканской партии Армении Вачаган Адунц, набравший 4743 голоса. 2959 голосов избирателей получил Грайр Йолян, 510 бюллетеней – почти 7% - признаны недействительными.
Тер-Григорян заявил, что «сопровождавшие лица» были не только у кандидата РПА. Добиться успеха таким образом пытались также сторонники беспартийного Йоляна.
Из числа нарушений на избирательном участке наблюдатель выделил обнаружение на территории кабинок 3 конвертов и 2 бюллетеней, что, по его словам, может свидетельствовать о попытке организации «карусели».
«В целом, выборы прошли мирно, так как в бюллетенях не было имени оппозиционного кандидата», - сказал наблюдатель.