Նոր օրինագծով նախատեսվում է ՏՏ ոլորտին արտոնություններ տրամադրել
Կառավարությունը նախատեսում է ՏՏ ոլորտին մի շարք արտոնություններ տրամադրել, մասնավորապես, շահութահարկի 0% դրույքաչափի, ինչպես նաև եկամտահարկի 10% դրույքաչափի կիրառում` անկախ ամսական հարկվող եկամտի չափից (անհատ ձեռնարկատերերի համար` եկամտային հարկի 0% դրույքաչափի կիրառում): Այս օրինագիծը ԱԺ-ի պատգամավորների դատին այսօր՝ հունիսի 11-ին, ներկայացրել է Էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ այս արտոնություններն էապես կնպաստեն ոլորտում սկսնակ ընկերությունների ձևավորմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Ինչևէ, պատգամավորներից ոմանք նախագծի մեջ կոռուպցիոն ռիսկեր են տեսնում:
Մասնավորապես, ՀՀԿ-ական Հակոբ Հակոբյանն ասել է՝ արտոնություններով մեծացվելու է ստվերային գործունեությունը, որն առանց այն էլ մեծ է ՏՏ ոլորտում: «Եթե հիմա ստվեր է, տեղափոխում ենք օրենքով ոչ հարկման դաշտ»,- ասել է Հակոբյանը: Զեկուցողը, սակայն, պատասխանել է, թե կա մշակված մեխանիզմ՝ նման երևույթներ թույլ չտալու համար:
ՀՀԿ-ականը նաև կասկած է հայտնել առ այն, թե ինչ սկզբունքով է որոշվելու՝ որ ՏՏ ընկերություններին են տրվելու արտոնությունները:
Ի պատասխան՝ Գարեգին Մելքոնյանը նշել է, որ ստեղծվելու է հանձնաժողով, որը գործելու է անաչառ ու մի շարք չափանիշների համաձայն է որոշելու՝ որ սկսնակ ընկերություններին հավաստագիր տալ։

Предоставление льгот сфере ИТ Армении содержит корруцпионные риски – обсуждение в парламенте
Правительство Армении предусматривает предоставление льгот сфере информационных технологий, в частности, применение нулевой ставки налога на прибыль, применение 10-процентной ставки подоходного налога, вне зависимости от размера ежемесячной обложенной налогом прибыли (применение нулевой ставки налога на прибыль для частных предпринимателей). 11 июня законопроект был представлен на суд депутатов замминистра экономики Гарегином Мелконяном.
По его мнению, эти льготы в значительной степени посодействуют формированию в сфере начинающих компаний и созданию новых рабочих мест. Некоторые парламентарии разглядели в проекте корруцпионные риски. В частности, депутат от правящей Республиканской партии Армении Акоп Акопян заявил, что льготы приведут к увеличению теневой деятельности, которой и так хватает в сфере ИТ. Докладчик, однако, сообщил о наличии разработанного механизма, который позволит предотвратить подобные явления.
Республиканец выразил сомнения по поводу того, по какому принципу будет происходить отбор компаний. В связи с этим Мелконян заявил о планах создать комиссию, которая «будет действовать беспристрастно, решение о том, кому предоставить льготы, будет принято в соответствии с рядом стандартов».