ՀՀԿ-ականները ցանկանում են թույլատրել ալկոհոլի գովազդը՝ ի շահ գործարարների. պատգամավոր
Ծխախոտի և ալկոհոլի գովազդները նորից ԶԼՄ-ներում թույլ տալու մասին օրինագիծն ընդամենը լոբբինգ է որոշ գործարար շրջանակների կողմից, որոնց ընդառաջ են գալիս որոշ պատգամավորներ: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի խմբագրման նախագծի քննարկմանն ասել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը (լուսանկարում):
Նա ասել է, որ հարցը քննարկելը միայն ամոթ է, քանի որ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհը գնում է ալկոհոլի և ծխախոտի գովազդի վերացմանը, իսկ մեզ մոտ առաջարկվում է հակառակը:
Մանուկյանի խոսքով` ՀՅԴ, ՀԱԿ և Ժառանգություն խմբակցությունները հանձնաժողովի նիստում օրինագծին դեմ են քվեարկել:
Օրինագծի դեմ ելույթ է ունեցել նաև ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը: Նա ընդունել է, որ ԶԼՄ-ներին անհրաժեշտ է ֆինանսական անկախություն՝ գովազդի միջոցով, սակայն դա չպետք է արվի այս եղանակով, քանի որ օրինագծի հիմքում ոչ թե ԶԼՄ-ների իրավունքներն են, այլ բիզնեսմենների:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Արման Սահակյանի, Սամվել Ֆարմանյանի, Նաիրա Կարապետյանի, Տաճատ Վարդապետյանի, Լևոն Մարտիրոսյանի և անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի նախագիծը առաջարկում է թույլ տալ տեղական արտադրության կոնյակի գովազդը:

Республиканцы хотят разрешить рекламу алкоголя ради бизнесменов - депутат
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян считает законопроект о разрешении рекламы сигарет и алкоголя в СМИ «лишь лоббингом некоторых предпринимательских кругов». Об этом он заявил в Национальном Собрании в ходе обсуждения проекта редактирования закона Армении «О рекламе».
По словам парламентария, обсуждать этот вопрос стыдно, так как весь цивилизованный мир движется по пути ликвидации рекламы алкоголя и сигарет, «а у нас предлагается обратное».
Манукян сообщил, что некоалиционные фракции «Дашнакцутюн», «Армянский национальный конгресс» и «Наследие» проголосовали против проекта.
Член фракции «Процветающая Армения» Тигран Уриханян признает необходимость финансовой независимости СМИ, которую можно достигнуть при помощи рекламы, однако это, по мнению депутата, не должно происходить таким образом, «потому что в основе законопроекта лежат права не СМИ, а бизнесменов».
Напомним, что проект ряда членов правящей Республиканской партии Армении и независимого депутата Эдмона Марукяна предлагает разрешить рекламу коньяка местного производства.