«Փարաջանովը ռուս չէ»․ բողոք՝ Նյու Յորքում ռուսական մշակույթին նվիրված միջոցառման դեմ
«Ռուսական ժառանգության ամիս» միջոցառումների շրջանակներում Նյու Յորքում հունիսի 17-ից հուլիսի 10-ը ցուցադրվելու են Սերգեյ Փարաջանովի գործերը: Այս լուրը Հայաստանի և սփյուռքի մի խումբ հայերի մոտ վրդովմունք է առաջացրել: «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում ծավալված քննարկումների ժամանակ դժգոհող հայերը գրել են, որ միայն խորհրդային տարիներին էր, որ բոլոր 15 հանրապետությունների հաջողակ արվեստագետներն ու գիտնականները ներկայացվում էին որպես ռուսներ, իսկ անկախությունից հետո չի կարելի թույլ տալ՝ այդ պրակտիկան շարունակվի: ԱՄՆ-ում բնակվող հայերից ոմանք սփյուռքի կառույցներին կոչ են արել թույլ չտալ Փարաջանովի ֆիլմերի ցուցադրությունը, հատկապես, որ միջոցառման իրազեկման պաստառների վրա նույնիսկ չի հիշատակվում Փարաջանովի հայ լինելը: Դժգոհություն է առաջացրել նաև այն, որ միջոցառման կազմակերպիչների թվում է Փարաջանովի անվան թանգարանը, ինչպես նաև՝ ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը, այսինքն՝ բացառվում է, որ կազմակերպիչները չգիտեին՝ Փարաջանովն ազգությամբ ով է:
Այս բողոքի ալիքը, սակայն, անհասկանալի է Փարաջանովի թանգարանի փոխտնօրեն Վիգեն Բարխուդարյանի համար: Նա Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է. «Շատ սխալ են հասկացել: Ոչ ոք չի ասում, որ Փարաջանովը հայ չէ: Սակայն իր արվեստը պատկանում է ամբողջ աշխարհին: Հայերը նայում էին նրա նկարներին, չէին հասկանում․ հետագայում աշխարհը գնահատեց նրան: Հիմա չի ստացվել առանձին ցուցադրություն կազմակերպել, ստացվել է՝ Ռուսական օրերի շրջանակներում։ Ի՞նչ վատ բան կա դրա մեջ»։
Նա վստահեցրել է, որ աղմուկի առիթ չկա, քանի որ նման բաներ հաճախ են տեղի ունենում: Թանգարանի փոխտնօրենը հիշեցրել է, որ Կաննի կինոփառատոնում Ուկրաինան հայտարարել էր, որ Փարաջանովի «Սայաթ-Նովա» ֆիլմն ինքն է ներկայացնում, թեև դա այդպես չէր:
«Փարաջանովն իր կյանքի մի մասը ապրել է Ռուսաստանում, ուներ շատ ռուս ընկերներ: Մշակույթի օրերին մասնակցելու մեզ հրավիրել են Ռուսաստանից, մենք էլ համաձայնել ենք»,- եզրափակել է Բարխուդարյանը:

Backlash Against Parajanov Exhibit as Part of Russian Heritage Month in New York
Sergei Parajanov's work will be exhibited as part of the 12th annual Russian Heritage Month in New York from June 17 – July 10. This news has angered a number of Armenians in Armenia and the Diaspora, who point out that Parajanov was not Russian and should not be represented as such. Users on Facebook wrote that it was during the years of the Soviet Union that successful artists and scientists from the 15 republics were represented as Russian, and this practice shouldn't be allowed to continue after the republics achieved independence.
A number of Armenians living in the US urged Diasporan Armenian organizations not to allow the screening of Parajanov's films, especially since Parajanov's being Armenian is not stated anywhere on the event poster. Also a cause for discontent is the fact that the event has the support of the Sergei Parajanov Museum in Yerevan, as well as that of the First Lady of the Republic of Armenia Rita Sargsyan.
This wave of discontent, however, is incomprehensible for Sergei Parajanov Museum Deputy Director Vigen Barkhudaryan. In conversation with Epress.am, he said: "They have a very wrong understanding. No one is saying that Parajanov is not Armenian. But his art belongs to the entire world. Armenians would look at his paintings and didn't understand: later the world had an appreciation of him. Now organizing a separate exhibit didn't work out; it worked out within the scope of Russian days. What's wrong with that?"
He assured that there is no cause for concern, as such events happen often. The deputy museum director recalled how at the Cannes Film Festival Ukraine declared that it was representing Parajanov's film Sayat-Nova, though, Barkhudaryan said, that wasn't the case.
"Parajanov lived part of his life in Russia and had a lot of Russian friends. We got the invitation to participate in the days of culture from Russia, and we agreed," he concluded.