Գյումրիում անօթևանների հարցը չի լուծվում Սերժ Սարսգյանի վրեժի պատճառով․ Լևոն Բարսեղյան
Գյումրիի օնօթևանների հարցը չլուծելով՝ Սերժ Սարգսյանը վրեժ է լուծում գյումրեցիներից իրեն չընտրելու համար։ Այս մասին այսօր «Մեդիա կենտրոնում» ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Գյումրիի ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։ Նա նշել է, որ արդեն մեկ տարի է՝ շինարարությունը դադարեցված է՝ ճշգրտումներ անելու պատճառաբանությամբ։
Ըստ Բարսեղյանի՝ հաջորդ շինարարությունը Գյումրիում կարվի հաջորդ համապետական ընտրությունների շեմին։ Հիշեցնենք, որ 2013թ․ նախագահական ընտրություններին Շիրակի մարզում Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական թվերով պարտվել էր։
«Սերժ Սարգսյանը, հավանաբար, վրիժառու ֆիլմեր է նայել, որոշել է գյումրեցիներից վրեժ լուծել, ուրիշ բացատրություն չունեմ։ Իր խոստումները չկատարելով՝ նա իր «ես»-ը վեր է դասել իր արժանապատվությունից»,- ասել է Բարսեղյանը՝ հիշեցնելով, որ նախագահը խոստացել էր, որ մինչև 2013 թիվը գոնե ցուցակում առկա անօթևանների խնդիրները կկարգավորվեն, ինչը չի արվել։
Բարսեղյանի խոսքով՝ այսօր կառավարության համար առաջնային են բիոզուգարանները, Երևանում ասֆալտած փողոցները նորից ասֆալտելը, իսկ անօթևանները հարցը կարևոր չէ․ նրանք կարող են արտագաղթել։
«Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 30-ին, երբ չկարողացան վերջացնել ծրագիրը, ասացին՝ ճշգրտումների կարիք կա։ Հիմա պարզվում է՝ որ դեռ 3 ամիս էլ ունեն՝ ճշգրտելու։ Հիշեցնեմ, որ անցյալ տարի Գյումրու ավագանին ուղերձ հղեց վարչապետին, բերված էր ցուցակի 1500 անօթևանների թիվը, ինչպես նաև գրված էր նրանց մասին, ովքեր ցուցակագրված չեն։ Ի պատասխան՝ քաղաքաշինության նախարարը գրել է՝ Հայաստանում 30.000 անօթևաններ կան»,- ասել է Բարսեղյանը։

Serzh Sargsyan Not Addressing Homeless Problem in Gyumri Because He's Seeking Revenge: Opinion
Not solving the homeless problem in Gyumri, Armenian President Serzh Sargsyan is seeking revenge on Gyumri inhabitants for not voting for him, said Chair of Gyumri's Asparez Journalists' Club Levon Barseghyan (pictured) at a press conference in Yerevan's Media Center today.
He said that construction for housing for homeless people in Armenia's second-largest city stopped a year ago, explained by the need to make adjustments. Barseghyan believes that the next stage of construction will commence on the threshold of the next federal elections. Recall, according to official data, in the 2013 presidential election, Serzh Sargsyan lost in Shirak marz (province).
"Serzh Sargsyan, probably, saw films about revenge and decided to seek revenge on Gyumri residents — I don't have another explanation. Not fulfilling his promises, he put his 'I' above his dignity," he said, adding that the president promised to solve the problem of at least those homeless people who are on the list by 2013, which hasn't happened.
The priority for the Armenian government today, Barseghyan said, is composting toilets and re-paving paved streets in Yerevan, while the homeless issue is not important — they can emigrate.
"On September 30 last year, when they failed to complete the program, they said, there is a need to make adjustments. Now it turns out that they still have another 3 months — to adjust. Let me remind you that the Gyumri City Council last year sent a letter to the prime minister, giving the number of 1,500 homeless on the list. Also mentioned were those who were not included in the list. In response, the urban development minister wrote that there are 30,000 homeless in Armenia," he said.