Ոստիկանության ներկայացուցիչը Լևոն Բարսեղյանի դեմ իր իսկ հայցի քննությանը դատարան չեկավ
Ոստիկանության աշխատակիցը չի ներկայացել հունիսի 18-ին Վարչական դատարանում (Գյումրի) նշանակված «ՀՀ ոստիկանությունն ընդդեմ Լևոն Բարսեղյանի» վարչական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջի մասին գործով դատաքննությանը։
Ինչպես ասված է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի մամուլի հաղորդագրության մեջ, նիստը, տևելով յոթ րոպե, ընդմիջվել է ոստիկանության կենտրոնական բաժնի ավագ իրավախորհրդատու, փոխգնդապետ Սոնա Մելիքյանի բացակայության պատճառով:
Դատարանի քարտուղարը հայտնել է, թե Սոնա Մելիքյանը զանգել և տեղեկացրել է, որ հինգ րոպե կուշանա դատական նիստից, ճանապարհին է: Դատարանը, սպասելով հինգ րոպե, հարցրել է պատասխանող, Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի կարծիքը նիստը շարունակելու մասին։ Վերջինս հայտարարել է, որ դա ոստիկանության կողմից դատարանի հանդեպ ակնհայտ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում է, սակայն ինքը չի ցանկանում, որ դատական նիստը միակողմանի ընթանա, ուստի Բարսեղյանը միջնորդել է հետաձգել նիստը:
Չնայած դատավորը հիշեցրել է, որ նախնական դատական նիստը կարող է առանց կողմի ներկայության էլ լինել, Բարսեղյանը պնդել է Ոստիկանության ներկայացուցչի ներկայության անհրաժեշտությունը։
Դատարանը որոշել է նիստը հետաձգել և կողմերին հաջորդ նիստի օրվա և ժամի մասին իրազեկել ծանուցագրով: «Ասպարեզի» հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ դատական նիստը փակվելուց հետո ավելի քան քառորդ ժամվա ընթացքում ոստիկանության ներկայացուցիչը այդպես էլ չի ժամանել դատարան:
Նույն գործով ապրիլի 15-ի նախնական նիստից ոստիկանությունը նույնպես բացակայել էր։
«ՀՀ ոստիկանության 30-50 հազարանոց անձնակազմից որևէ մեկն անկարող էր եղել ներկայացնել ոստիկանությունը իրենց առաջ քաշած հայցով դատաքննությանը», - նշում է «Ասպարեզը»։
Նշենք, որ Բարսեղյանի և մի քանի տասնյակ այլ քաղաքացիների դեմ ոստիկանությունը հայցեր էր կազմել և ներկայացրել դատարան այն բանից հետո, երբ 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ին` ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցի օրը, հարյուրավոր ցուցարարներ Երևանում բողոքի ցույցեր և երթեր էին կազմակերպել։ 100-ից ավել մարդ բերման էր ենթարկվել, մի քանի տասնյակ քաղաքացիների դեմ վարչական պատասխանատվության հայցեր են ներկայացվել։ Ցուցարարների պնդմամբ՝ ոստիկանությունը խախտել էր խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրենց իրավունքը։

Home / Armenia / Police Representative Once Again Absent in Hearing of Lawsuit Against Levon Barseghyan It Filed
Police Representative Once Again Absent in Hearing of Lawsuit Against Levon Barseghyan It Filed
The trial in the case of the Police of the Republic of Armenia v. Levon Barseghyan (pictured) at the Administrative Court in Gyumri on June 18 was postponed due to the absence of the police representative.
As stated in a press release issued by the Asparez Journalists' Club (of which Barseghyan is the chair), the court session lasted 7 minutes and was paused "because of the absence of the Senior Legal Adviser of the Central Police Division Lieutenant Colonel Sona Melikyan."
The court secretary informed the court that Melikyan had called and said that she is on her way but would be late 5 minutes. The Court, waiting for 5 minutes, asked the respondent Levon Barseghyan's opinion on continuing the session. He said that this was an obvious disrespect by the police towards the Court, but he didn't want the session to be continued unilaterally; thus, he petitioned to postpone the session.
Though the Court reminded him that the preliminary session could be held without the presence of the other party, Barseghyan insisted on the necessity of the presence of the police representative.
The Court decided to postpone the session and inform the two parties about the date and time of the next session with a writ. The press release states that more than 15 minutes after the court session was closed, the police representative still hadn't arrived to the courthouse.
Earlier, at the preliminary session  of the same case on April 15, 2014, the police was likewise absent.
"Not one of the 30–50 thousand members of RA Police force was able to represent the police in court, at the hearing of the claim they [themselves] put forward," reads the press release.
Note, police prepared and brought lawsuits against Barseghyan and dozens of other citizens after they and hundreds of other demonstrators organized rallies and marches on December 2, 2013, protesting Russian President Vladimir Putin's visit to Armenia. More than 100 people were detained during these protests and dozens were slapped with administrative liability suits. Demonstrators claim police violated their right to peaceful assembly.