Պատգամավորը կուտակայինի հետ կապված ոգևորությունը համեմատել է Հայաստան-Թուրքիա խաղի հետ
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին նոր օրինագծով Կառավարությունը կոտրում է հանրության այն ոգևորությունը, որ եղավ Սահմանադրական դատարանի համապատասխան որոշումից հետո: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նշենք, որ նոր օրինագծի համաձայն, կուտակային կենսաթոշակային համակարգը պարտադիր է դառնում պետական ծառայողների համար։ Կառավարությունը կարծում է, որ դա ծանր բեռ չի լինի, քանի որ հուլիսի 1-ից պետական ծառայողների աշխատավարձերը բարձրացվում են:
Մինասյանի խոսքով՝ հավաքված միջոցները կառավարող երկու հիմնադրամների իրավունքները ավելի բարձր են դասվել, քան Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքները:
«Եթե դուք ներկա լինեիք Սահմանադրական դատարանի նիստերին, և տեսնեիք այն ոգևորությունը, որ հայ հասարակությունն ապրեց, այդ ոգևորությունը նման էր Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային խաղում Հայաստանի հավաքականի հաղթանակի ոգևորությանը»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը: Պատգամավորը, հավանաբար, նկատի է ունեցել 2007 թվականի երիտասարդական հավաքականների երևանյան հանդիպումը, որում հայաստանցիները 2։1 հաշվով հաղթանակ տարան։
Պատգամավորը կարևորել է այն փաստը, որ նման լուրջ հնչեղություն ստացած օրինագիծը կառավարությունն ԱԺ է ներկայացրել է առանց ԱԺ հանձնաժողովներում քննարկման դնելը, ինչը օրենքի խախտում է:
«Մտածում եք՝ մեծամասնություն եք, կարող եք անցկացնել ամեն օրինագիծ, անցկացրեք: Վերջը դատարկ Հայաստան եք ունենալու»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:

Депутат сравнил воодушевление в связи с решением о накопительной пенсии с матчем Армения-Турция
Новым законопроектом о системе накопительной пенсии правительство ломает воодушевление общества, возникшее после соответствующего решения Конституционного суда. Такое мнение в Национальном Собрании Армении выразил член фракции «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян.
Согласно новому закону, обязательный компонент в законе будет распространятся на госслужащих. Правительство считает, что это не станет тяжким грузом, так как с 1 июля поднимутся зарплаты государственных служащих.
По словам дашнака, права 2 управляющих средствами фондов были поставлены выше прав граждан Армении. «Если б вы присутствовали на заседаниях Конституционного суда и видели пережитое армянским обществом воодушевление. Оно напоминало воодушевление в связи с победой сборной Армении в матче с Турцией». Вероятно, парламентарий имеет в виду встречу молодежных сборных в Ереване, состоявшуюся в 2007 году. Тогда армянская дружина победила со счетом 2:1.
Минасян указал на тот факт, что правительство представило Национальному Собранию получивший такую огласку законопроект, не поставив его на обсуждение в парламентских комиссиях, что является нарушением закона.
«Вам кажется, раз вы – большинство, можете провести любой законопроект. Проводите. В результате получете опустошенную Армению», - заключил Минасян.