Պատգամավորը կուտակայինի հետ կապված ոգևորությունը համեմատել է Հայաստան-Թուրքիա խաղի հետ
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին նոր օրինագծով Կառավարությունը կոտրում է հանրության այն ոգևորությունը, որ եղավ Սահմանադրական դատարանի համապատասխան որոշումից հետո: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նշենք, որ նոր օրինագծի համաձայն, կուտակային կենսաթոշակային համակարգը պարտադիր է դառնում պետական ծառայողների համար։ Կառավարությունը կարծում է, որ դա ծանր բեռ չի լինի, քանի որ հուլիսի 1-ից պետական ծառայողների աշխատավարձերը բարձրացվում են:
Մինասյանի խոսքով՝ հավաքված միջոցները կառավարող երկու հիմնադրամների իրավունքները ավելի բարձր են դասվել, քան Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքները:
«Եթե դուք ներկա լինեիք Սահմանադրական դատարանի նիստերին, և տեսնեիք այն ոգևորությունը, որ հայ հասարակությունն ապրեց, այդ ոգևորությունը նման էր Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային խաղում Հայաստանի հավաքականի հաղթանակի ոգևորությանը»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը: Պատգամավորը, հավանաբար, նկատի է ունեցել 2007 թվականի երիտասարդական հավաքականների երևանյան հանդիպումը, որում հայաստանցիները 2։1 հաշվով հաղթանակ տարան։
Պատգամավորը կարևորել է այն փաստը, որ նման լուրջ հնչեղություն ստացած օրինագիծը կառավարությունն ԱԺ է ներկայացրել է առանց ԱԺ հանձնաժողովներում քննարկման դնելը, ինչը օրենքի խախտում է:
«Մտածում եք՝ մեծամասնություն եք, կարող եք անցկացնել ամեն օրինագիծ, անցկացրեք: Վերջը դատարկ Հայաստան եք ունենալու»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը:

MP Compared Enthusiasm of Court's Ruling on Pension System with Armenia-Turkey Match
With its new draft law on the funded pension system, the Armenian government is bursting the enthusiasm society had after the Constitutional Court's ruling, Armenian Revolutionary Federation MP Artsvik Minasyan said in parliament today.
Under the new law, civil servants will be required to make contributions to the funded pension system. The government believes this will not be a heavy burden since civil servants' salaries will be increased after July 1.
According to Minasyan,the rights of the two pension fund managers were placed above the rights of citizens of Armenia.
"If you were present at the meetings of the Constitutional Court and saw the enthusiasm that the Armenian society experienced, that enthusiasm recalled the enthusiasm of the Armenian national team's victory in the Armenia-Turkey football match," said Minasyan, probably referring to the match between the national youth teams in 2007 in Yerevan, in which the Armenian team won 2–1.
The MP stressed the importance of the fact that the government submitted to the National Assembly a bill with such serious resonance without first putting it for discussion in parliamentary committees, which is a violation of the law.
"You think you're the majority, you can pass any bill, so do it. In the end, you'll have an empty Armenia," he said.