2 տուփ կոֆե = 2 հազար դոլա՞ր․ Վոլոդյա Ավետիսյանը հերքում է
Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կաշառք վերցնելու մեջ մեղադրվող պահեստազորի փոխգնդապետ, ազատամարտիկ Վոլոդյա Ավետիսյանի գործով դատական նիստն այսօր ընթացել է դռնփակ՝ առանց վերջինիս համակիրների մասնակցության։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստի ընթացքում ոստիկանները մետաղյա պատնեշներ էին կառուցել դատարանի շենքի աստիճանների մոտ և ներս էին թողնում բացառապես նրանց, ովքեր անձը հաստատող փաստաթուղթ էին ցույց տալիս։
Epress.am-ի հետ զրույցում այսօր դատարանի մոտ հավաքված ազատամարտիկները նշել են, որ բոյկոտելու են դատական նիստը, բայց բակում են մնալու և պաստառներով ու դրոշներով սատարելու են իրենց մարտական ընկերոջը։
«Դռնփակ նիստի որոշում դատարանը չի կայացրել, կարգադրիչները կամայականորեն են հայտարարում, որ նիստը դատարանի որոշմամբ է դռնփակ անցկացվում։ Դատավորը պատճառաբանում է, թե մենք խոչընդոտում ենք նիստի ընթացքը, բայց ոչ մի որոշում էլ չունեն՝ հակառակ դեպքում լրագրողներին էլ ներս չէին թողնի»,- ասել է ազատամարտիկներից մեկը։
Մինչ նիստի մեկնարկը Ավետիսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ դատարանում հրապարակված իր հեռախոսազրույցների արձանագրությունների մեծ մասը իրականությանը չի համապատասխանում, իսկ վկա Հենրիկ Զաքարյանի ու իր միջև 2 տուփ սուրճի մասին խոսակցություն չի եղել։ Նշենք, որ, ըստ վկայի նախաքննական ցուցմունքի՝ «2 տուփ կոֆե» արտահայտությունը 2000 դոլար կաշառքի ծածկանունն է եղել։
Նշենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը, ավելին՝ համարում է, որ ամբաստանյալի աթոռին հայտնվելը քաղաքական հետապնդման հետևանք է, քանի որ ինքը եղել է ազատամարտիկների բողոքի ակցիաների կազմակերպիչներից մեկը։

Today's trial at the Court of General Jurisdiction of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts of Yerevan in the case of Karabakh War veteran, Lieutenant Colonel Volodya Avetisyan, who is accused of bribery, was held behind closed doors.
Recall, at the last court session, police stood outside the courthouse steps holding metal rods, allowing only those with government-issued ID to go inside.
In conversation with Epress.am, Avetisyan's supporters, fellow war veterans, gathered outside the courthouse said that they will boycott the court session, but they will stay in the yard with signs and flags to support their friend.
"The court did not make a decision to hold the session behind closed doors; the court bailiffs are arbitrarily stating that it's closed doors because of a court decision. The judge reasons that we are obstructing the court process, but didn't make decision; otherwise, journalists also wouldn't be allowed inside," Avetisyan's supporters said.
Prior to the start of the session, Avetisyan, speaking to reporters, said the majority of his phone records presented in court are untrue, and there was no conversation between him and witness Henrik Zakaryan regarding 2 packs of coffee. Note, according to the witness' preliminary testimony, the expression "2 packs of coffee" was code for a $2,000 bribe.