Գևորգ Կոստանյանը պայքարում է կոռուպցիայի դեմ, բայց դատախազներին «դատի չի տալիս»
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն իր պաշտոնավարման 9 ամիսների ընթացքում լուրջ ձեռքբերում է համարում կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այսօր նա հանդիպել է լրագրողների հետ հուլիսի 1-ին նշվող Դատախազության օրվան ընդառաջ և կատարված աշխատանքի մասին հաշվետվություն ներկայացրել։ Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ իր համար առաջնահերթ է եղել «անվերապահ անկաշառությունը»։
Կոստանյանը նախ պնդել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և դատախազությունում սերնդափոխության շրջանակներում 80 դատախազ է ազատվել աշախատանքից, հետո ասել, որ ազատվածների թվում լավ աշխատողներ էլ կային, որոնք տարբեր սոցիալական պատճառներով են դուրս մնացել համակարգից։
Լրագրողները խնդրել են բացահայտել, թե կոնկրետ ինչ կոռուպցիոն դրսևորումների համար են աշխատանքից ազատվել դատախազները, սակայն Կոստանյանը կոնկրետ դեպքեր և կաշառակերության մեջ ներգրավված դատախազների անուններ չի նշել։ Նա հավելել է, որ եթե կոռուպցիոն դրսևորումները «այդպիսի չափերի» հասնեին, ապա իրենք ոչ թե կբավարարվեին դատախազներին աշխատանքից ազատելով, այլ «դատի կտային»։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ անողոք պայքարը հեշտ բան չէ, քանի որ կաշառքը բոլոր կողմերին ձեռնտու է․ օրինակ՝ մեղադրյալին, կասկածյալին, տուժողին, կաշառակեր ոստիկանին, քննիչին, դատախազին, նրանց բոլոր հարազատներին։

RA General Prosecutor Gevorg Kostanyan considers the fight against corruption a major achievement made in the first 9 months of his term in office. Ahead of Prosecutor's Office Day marked on July 1, he met with journalists and presented a report on the work he and his staff have done. According to the general prosecutor, "unwavering integrity" was a priority for him.
Kostanyan first claimed that in the fight against corruption and change of personnel in the prosecutor's office, 80 prosecutors were dismissed, then said there were good employees among them who were left out of the system for various social reasons.
Reporters asked him to explain for what instances of corruption prosecutors were dismissed; however, Kostanyan provided neither specific incidents nor the names of prosecutors involved in corruption. He added that if manifestations of corruption reached "such heights," then they would not be satisfied by dismissing prosecutors but would "take them to court".
The prosecutor general said that the relentless fight against corruption is not easy, since bribery is profitable to all parties, including the accused, the suspect, the victim, the bribe-taking police officer, the investigator, the prosecutor, and all their relatives.