Գևորգ Կոստանյանը պայքարում է կոռուպցիայի դեմ, բայց դատախազներին «դատի չի տալիս»
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն իր պաշտոնավարման 9 ամիսների ընթացքում լուրջ ձեռքբերում է համարում կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այսօր նա հանդիպել է լրագրողների հետ հուլիսի 1-ին նշվող Դատախազության օրվան ընդառաջ և կատարված աշխատանքի մասին հաշվետվություն ներկայացրել։ Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ իր համար առաջնահերթ է եղել «անվերապահ անկաշառությունը»։
Կոստանյանը նախ պնդել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի և դատախազությունում սերնդափոխության շրջանակներում 80 դատախազ է ազատվել աշախատանքից, հետո ասել, որ ազատվածների թվում լավ աշխատողներ էլ կային, որոնք տարբեր սոցիալական պատճառներով են դուրս մնացել համակարգից։
Լրագրողները խնդրել են բացահայտել, թե կոնկրետ ինչ կոռուպցիոն դրսևորումների համար են աշխատանքից ազատվել դատախազները, սակայն Կոստանյանը կոնկրետ դեպքեր և կաշառակերության մեջ ներգրավված դատախազների անուններ չի նշել։ Նա հավելել է, որ եթե կոռուպցիոն դրսևորումները «այդպիսի չափերի» հասնեին, ապա իրենք ոչ թե կբավարարվեին դատախազներին աշխատանքից ազատելով, այլ «դատի կտային»։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ կոռուպցիայի դեմ անողոք պայքարը հեշտ բան չէ, քանի որ կաշառքը բոլոր կողմերին ձեռնտու է․ օրինակ՝ մեղադրյալին, կասկածյալին, տուժողին, կաշառակեր ոստիկանին, քննիչին, դատախազին, նրանց բոլոր հարազատներին։

Костанян борется с коррупцией, но не подает в суд на прокуроров
Серьезным достижением за 9 месяцев пребывания на должности генерального прокурора Армении Геворг Костанян (на фото) считает борьбу с коррупцией. В преддверии Дня прокуратуры – 1 июля – он встретился с журналистами и представил отчет о проделанной работе. По словам генпрокурора, приоритетом для него стал вопрос «безоговорочной неподкупности».
Сначала Костанян заявил, что в рамках борьбы с корруцпией и смены поколения в прокуратуре уволены 80 прокуроров, затем отметил, что среди последних были хорошие сотрудники, вытесненные из системы по разным социальным причинам.
Журналисты попросили пояснить, за какие именно проявления коррупции уволены прокуроры, однако Костанян не назвал конкретных случаев и имен. Если бы, сказал Костанян, проявления корруцпии достигли «таких размеров», они бы не ограничились увольнением прокуроров, а «подали бы на них в суд».
Беспощадная борьба с корруцпией – дело непростое, добавил генеральный прокурор, так как взятка выгодна всем: обвиняемому, подозреваемому, пострадавшему, взяточнику-полицейскому, следователю, прокурору, всем их родным.