Հանքի պայթեցումներից ճաքում են շենքերի պատերը․ «Ժողովուրդ»
Լոռու մարզի Շամլուղ քաղաքային համայնքի բնակիչներն ահազանգում են, որ «Ապառաժ մայնինգ» ՍՊԸ-ն իրենց համայնքի գերեզմանոցի մոտ ամենօրյա պայթեցումներ է անում, ինչի հետևանքով ճաքում են բաց հանքին մոտ գտնվող գերեզմանաքարերն ու շենքերի պատերը, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը:
Հանքը համայնքի գերեզմանոցից 80-100 մետր հեռավորության վրա է գտնվում:
«Այնպիսի ուժգնությամբ են պայթեցնում, մեզ թվում է՝ բարձր բալանոց երկրաշարժ է, ու հիմա տունը փուլ կգա։ Ամեն օր պայթեցնում են։ Նախկինում մինչ պայթեցնելը զգուշացնում էին, հիմա ով է մտածում դրա մասին», - թերթի հետ զրույցում պատմել են բնակիչները։
Բացի դրանից, ընկերությունը մտադիր է գերեզմանոցի հաշվին ընդլայնել հանքի տարածքը։ Թերթն ընդգծում է, որ ընդերքի մասին ՀՀ օրենքով՝ գերեզմանների մոտ ընդերքօգտագործումն արգելվում է։
«Ապառաժ մայնինգ»-ը գործարկում է պայթուցիկ նյութերի արտադրության գործարան, որը գործում է Սյունիքի մարզի Քաջարան քաղաքում և Կոտայքի մարզի Հանքավանում։ Ընկերության արտադրված էմուլսիոն պայթուցիկների սպառողը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային գործարանն է։

Home / Armenia / Tombstones, Building Walls Cracked from Mine Explosions in Armenia: Zhoghovurd
Residents of the town of Shamlugh in Lori marz (province) report that the daily explosions produced by Aparag Mining LLC near the town cemetery is causing the tombstones and walls of buildings next to the open pit to crack, reports local daily Zhoghovurd
The mine is located 80–100 meters from the town cemetery.
"They are conducting explosions with such force that it seems to us it's a great earthquake and the building is about to collapse. They conduct explosions every day. Before, they would warn [us] before conducting the explosions, now who's thinking about that?" the residents informed the newspaper.
In addition, the company intends to expand the area of the mine at the expense of the cemetery. Zhoghovurd underlines that, according to the Republic of Armenia Code on the Lithosphere [AM], it is prohibited to exploit the subsoil near cemeteries.
Aparag Mining has a plant for producing explosives, which operates in the town of Kajaran, Syunik marz, and in the village of Hankavan, Kotayk marz. One of the consumers of the emulsion explosives produced by the company is Zangezur Copper Molybdenum Combine.