Հակասական լուրեր․ դատապարտյալը մեխեր է կուլ տվել, պահանջում է բուժել իրեն
Դատապարտյալ Համլետ Ղազարյանի մասին պաշտոնյան ու իրավապաշտպանը միմյանց հակասող տեղեկատվություն են ներկայացրել Epress.am-ին։ Համաձայն մամուլում տարածված տեղեկատվության, Ղազարյանը պահանջում է բուժել իրեն։
Արդարադատության նախարարության «Արթիկ» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Համլետ Ղազարյանն ինքնավնասման փորձ է կատարել՝ կուլ տալով մեխեր, և այժմ հրաժարվում է բուժօգնությունից, ինչպես նաև ռենտգեն հետազոտության ենթարկվելուց։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության աշխատակից Գոռ Ղլեչյանը։ Նրա խոսքով՝ դատապարտյալի համառությունը անհասկանալի է պետական մարմինների ներկայացուցիչներին։ Ղազարյանը պահանջում է իրեն բուժել քաղաքացիական հիվանդանոցներից մեկում, մինչդեռ հրաժարվում է այդպիսի հիվանդանոցից հատուկ իր համար հրավիրված բժշկի օգնությունից։
«Նա ցանկանում է բուժվել քաղաքացիական հիվանդանոցներից մեկում, այն դեպքում, երբ դատապարտյալի բուժումը հնարավոր է իրականացնել ՔԿՀ-ի բուժմասում կամ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում», - ասել է Ղլեչյանը։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ մեկ ամիս առաջ դատապարտյալը ևս ինքնավնասման էր դիմել։ Մայիսի 12-ին Արթիկի բժշկական կենտրոնում տեղային անզգայացմամբ կատարվել է Ղազարյանի մարմնից կուլ տված ասեղի հեռացում։
Ղազարյանի առողջական վիճակի մասին ՔԿՀ-ներում դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական խմբի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում դատապարտյալի վիճակի մասին այլ բան է ասել։
Ըստ Սարգսյանի՝ Ղազարյանը թույլ տվել է և՛ ռենտգեն հետազոտություն իրականացնել, և՛ համաձայնել է վիրահատվել։ Դիտորդական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ իրենց խմբի ներկայացուցիչները տեսել են ռենտգեն հետազոտության արդյունքները։
Նշենք, որ Aravot.am-ն այսօր գրել էր, թե դատապարտյալն արդեն 29 օր է, ինչ չի կարողանում հաց ուտել, քանի որ ունի սրտխառնոց, փսխում:
«Դատապարտյալի խոսքով՝ իրեն չեն այցելում բժիշկներ: Նրա պահանջը մեկն է՝ կուլ է տվել մեխեր, խաչեր, ապակի, և իրեն չեն տանում վիրահատության»,- գրել էր aravot.am-ը։
Ղլեչյանի խոսքով, սակայն, Ղազարյանը դիետիկ սնունդ է ընդունում։ Ռուբեն Սարգսյանը նույնպես նշել է, որ դատապարտյալը սնունդ է ընդունում, սակայն սպառնացել է, թե իրեն չբուժելու դեպքում հացադուլ կանի։

В Армении проглотивший гвозди арестант требует лечения
Чиновник и правозащитник предоставили Epress.am противоречивую информацию об осужденном Гамлете Газаряне. Согласно информации СМИ, Газарян требует заняться его лечением.
Арестант уголовно-исполнительного учреждения «Артик» Гамлет Газарян совершил попытку членовредительства, проглотив гвозди, и в настоящее время отказывается от медпомощи и рентген-обследования. Об этом Epress.am сообщил сотрудник уголовно-исполнительного управления при министерстве юстиции Гор Глечян. По его словам, упрямство арестанта непонятно представителям госорганов. Газарян требует лечить его в одной из гражданских больниц, между тем, отказывается от помощи врача, приглашенного к нему из такого медучреждения.
«Он хочет проходить лечение в одной из гражданских больниц, в случае, когда лечение арестанта можно осуществить в медчасти УИУ или УИУ «Больница для заключенных» при Минюсте», - сказал Глечян.
По словам нашего собеседника, Газарян также совершил членовредительство месяц назад. 12 мая под местным наркозом из организма Газаряна были устранены проглоченные им гвозди.
Руководитель общественной группы, осуществляющей наблюдательскую миссию в УИУ, Рубен Саргсян сообщил Epress.am иную информацию. По его словам, Газарян позволил сделать рентген, а также согласился на операцию. Саргсян заявил, что представители их группы видели результаты рентген-обследования.
Отметим, что, как ранее сообщил Aravot.am, арестант уже 29 дней не может принимать пищу из-за тошноты и рвоты.
«По словам арестанта, его не посещают врачи. Требование у него одно, он проглотил гвозди, кресты, стекло, но его не оперируют», - написал сайт.
Гор Глечян заявил, однако, что Газарян принимает диетическую пищу. Рубен Саргсян также сообщил, что арестант принимает пищу,  пригрозив при этом голодовкой в случае, если его не станут лечить.