Բանակում սպանության գործով մեղադրյալին զոհաբերում են հստակ պատճառով․ փաստաբան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում շարքային զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանին հրազենային մահացու վիրավորում հասցրած Դավիթ Խաչատրյանին հայաստանյան իրավապահ մարմինները զոհաբերում են՝ ցույց տալու հասարակությանը, որ օբյեկտիվ նախաքննություն և դատաքննություն է ընթանում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է մեղադրյալի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը (լուսանկարում), ով շարունակում է պնդել, որ տեղի ունեցածը դիտավորյալ սպանություն չէ։
Սարգսյանը նախորդ դատական նիստի ընթացքում միջնորդել էր վերաորակել պաշտպանյալի մեղադրանքը՝ դիտավորյալ սպանություն, և մեղադրանք առաջադրել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 373-ի երկրորդ և երրորդ մասերով՝ զենքի և զինամթերքի հետ կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մահ։
Նրա խոսքով՝ նախաքննական փուլի սկզբից մինչև դատաքննության ավարտը գործի ապացույցները միանաշանակ վկայեցին, որ գործ ունենք զենքի կանոնների խախտման հետ, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մեկ անձի մահ։
«Այս գործը հենց առաջին օրվանից հասարակական լայն հնչեղություն ստացավ։ Վերջերս բանակի հետ կապված բազմաթիվ դժգոհություններ ենք լսում, որ ծնողները պնդում են, թե մի շարք հանցագործություններ, մասնավորապես, սպանությունների հետ կապված, փորձ է արվում վերածել ինքնասպանության կամ այլ հանգամանքների։ Այս դեպքում ստացվում է, որ հասարակական հնչեղություն ունեցող գործով իրավապահ մարմինները, պետական պաշտոնոտար անձինք փորձում են հասարակությանը ի ցույց դնել, որ այստեղ գործ ունենք ոչ թե կոծկման հետ, այլ՝ տեսեք, այս գործով ամբողջությամբ օբյեկտիվ նախաքննություն ու դատաքննություն է իրականացվում։ Վերջիններիս կողմից ընտրվեց այն գործը, որով պետք է փորձ արվի կոտրել այդ կարծրատիպը», - ասել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ այս փուլում ՀՀ գլխավոր դատախազի հայտարարությունն այն մասին, թե գործով ձեռք են բերվել անհերքելի ապացույցներ, ակնհայտ ճնշում է, որը արդեն իսկ կաշկանդել է դատարանին։ Սարգսյանը հիշեցրել է, որ Կոստանյանն ասել էր, թե գործի հանգամանքները ի սկզբանե պարզ են։
«Ոչ ոք չի կարող վիճարկել այն փաստը, որ մեր երկրում բազմիցս խոսել ենք դատական իշխանության ոչ լիակատար իշխանության մասին, ու հիմա Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանն ի՞նչ է անելու, դատավճռով ասելու է, թե գլխավոր դատախազը սխալվե՞լ է՝ անհերքելի ապացույցներ ձեռք չե՞ն բերվել։ Ես շատ կասկածում եմ, որ մեր երկրում դատարանը կարող է այնքան անկախ լինել, որ գլխավոր դատախազի հայտարարությանը հակառակվի, ավելին՝արարքը վերաորակի և հատկապես այս գործով, որն ունի այսպիսի հասարակական հնչելություն»,- նշել է բանախոսը։
Պաշտպանը դեպքի մանրամասները ներկայացնելուց հետո վստահեցրել է, որ նման պայմաններում արդար դատաքննության մասին խոսք լինել չի կարող․ «Այս բոլոր խախտումներով հանդերձ, եթե չկայացվի արդար դատավճիռ, ստիպված կլինենք դիմել Եվրոպական դատարան»։
Փաստաբանը լրագրողների հետ հանդիպմանը մանեկեն էր բերել, որի օգնությամբ ներկայացրել է, թե, ըստ նրա, ինչպես է տեղի ունեցել սպանությունը։
Նշենք, որ վաղվա դատական նիստում Դավիթ Խաչատրյանը հանդես է գալու պաշտպանական ճառով, ինչից հետո դատարանը կորոշի դատավճռի օրը։
Epress.am-ի հետ զրույցում Լյուքս Ստեփանյանի հայր Իշխան Ստեփանյանն ավելի վաղ ասել էր, որ Խաչատրյանի պաշտպանի՝ դատարանում արված միջնորդությունը «լավ կազմակերպված շոու» է։ Ստեփանյանը նշել էր, որ իրենք շարունակելու են Խաչատրյանի համար պահանջել ցմահ ազատազրկում կամ գնդակահարություն։ Նշենք, որ Հայաստանում մահապատիժ գոյություն չունի։
Հիշեցնենք, որ սպանության դեպքից հետո Ստեփանյանի հարազատները որդու դին որոշել էին տեղափոխել Երևան։ Սևան-Երևան մայրուղու վրա նրանց հանդիպել էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, և երկար բանակցություններից հետո համոզել էր Իշխան Ստեփանյանին տուն վերադառնալ և հողին հանձնել որդուն։ Օհանյանը խոստացել էր իր հսկողության տակ պահել քրեական գործի քննությունը։

Armenian law enforcement agencies are sacrificing Davit Khachatryan, who is accused of the murder of rank-and-file soldier Lyuks Stepanyan in a military unit in Noyemberyan, to show the public that an objective preliminary investigation and trial are taking place, said the accused's lawyer, Yerem Sargsyan (pictured), at meeting with journalists today. Note, Sargsyan continues to claim that what happened was not premeditated murder.
At the last court hearing, Sargsyan petitioned to change the charge against his client from premeditated murder to breach of rules for handling weapons, which negligently caused human death (RA Criminal Code Article 373 Sections 2 and 3).
According to him, evidence obtained from the beginning stage of the investigation through to the trial prove that "we are dealing with a breach of the rules for handling weapons, which negligently caused the death of a single individual."
"This case had wide public resonance from the first day. Lately, we've been hearing a lot of grievances related to the army, with parents claiming that there is an attempt to present several crimes, particularly tied to murder, into suicide or other circumstances. In this case, it turns out that in this very public case law enforcement agencies and state officials are trying to convince the public that we're dealing here not with concealment, but see, a completely objective preliminary investigation and trial are being carried out in this case," said the attorney.
According to Sargsyan, at this stage, the RA Prosecutor General's statement, that indisputable evidence has been acquired in the case, is obvious pressure, which has already immobilized the court. Sargsyan recalled that RA Prosecutor General Gevorg Kostanyan said that the circumstances of the case were clear from the start.
"No one can dispute the fact that in our country we have repeatedly talked about the incomplete power of the judicial authorities, and now what is the Tavush District Court of First Instance going to do? Issue a verdict that says the general prosecutor made a mistake, indisputable evidence was not acquired? I doubt very much that in our country a court can be so independent as to go against the general prosecutor's statement; moreover, that the act can re-qualified and especially in a case that has such a public outcry," said the attorney.
Presenting the details of the incident, Sargsyan assured members of the press that there can be no talk of a fair trial under such conditions. "Despite all these violations, if a fair verdict is not issued, we will be forced to appeal to the European Court ."
The attorney had brought a mannequin with him to today's press conference, which he used to show how the murder, in his opinion, occurred.
Note, at tomorrow's court session, Davit Khachatryan will make a defense speech, after which the court will decide the day of the verdict.
Lyuks Stepanyan's father, Ishkhan Stepanyan, in conversation with Epress.am earlier, said that Khachatryan's attorney's petition was a "well-organized show". He said they will continue to demand life imprisonment or the death sentence for Khachatryan. Note, Armenian legislation does not provide for the death penalty.
Recall, after the incident, Stepanyan's relatives decided to bring the coffin with the soldier's body in it to Yerevan. On the Sevan-Yerevan highway they were met with RA Minister of Defense Seyran Ohanyan, and after lengthy negotiations, he persuaded Ishkhan Stepanyan to return home and bury the body. Ohanyan promised to monitor the criminal case.