Գառնեցիները կարող են զրկվել գետից․ մեղադրում են բիզնեսմեն Հովիկ Աբրահամյանին
Մոտ 10.000 բնակչություն ունեցող Գառնի գյուղի բնակիչները խիստ վճռական են տրամադրված թույլ չտալու, որպեսզի համայնքի կողքով անցնող գետից՝ Ազատից, ջուրը խողովակներով տեղափոխեն Արարատի մարզի մի քանի գյուղեր ոռոգման համար։ Այս մասին նրանք ասել են համայնք ժամանած Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում։
Այսօր առավոտյան Գառնի էին գնացել «Հայհիդրոէներգոնախագիծ»-ի ներկայացուցիչները հանրային լսումներին մասնակցելու ու ծրագիրը համայնքի բնակիչներին ներկայացնելու համար, սակայն հանրային լսումները չեն կայացել՝ հավաքված մոտ 300 գառնեցիների անհամաձայնության պատճառով։
Մեզ հետ զրույցում գյուղացիները ներկայացրել են իրենց բողոքի հիմքերը։ Նրանց խոսքով՝ ծրագիրը հակասում է բնապահպանական և սոցիալական արդարության նորմերին և գրված է օրենքի խախտումներով։
Սոցիալական արդարության հիմանախնդիր
Գառնեցիները համոզված են՝ խողովակաշարի կառուցման հիմնական նպատակը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բիզնեսին աջակցելն է։ Գյուղի բնակիչներից մեկը, ով խնդրել է իր անունը չհրապարակել, ասել է, թե Արարատի Նարեկ գյուղում վարչապետը հիմնել է 600 հա տարածությամբ այգի, որի էժան (առանց պոմպերի օգտագործման) ոռոգման նպատակով է կառուցվում խողովակաշարը։
«Ախր, չի տանում Արարատի գյուղացու համար, այլ իր համար։ Որ իմանայինք՝ ժողովրդի այգիներն է ոռոգվելու, կասեինք՝ ջհանդամ։ Բայց գիտենք, որ իր սեփականության համար է նման որոշում ընդունել։ Իր ձկնաբուծարանների համար, իր այգիների համար։ Իսկ մեր այգիները՝ գետի ափին մոտ 40 տնտեսություն կա․․․ բոլորս էլ երեխու պես խնամել ենք մեր ծառերը, մի օրում չորանալու են»,- ասել է նա։
Գետի ափին ծառաստան և այգիներ հիմնած Համլետ Հարությունյանը հավելել է, որ, բացի այդ երկու նպատակից, վարչապետը փորձում է «երրորդ նապաստակը խփել»։
«Նա ցանկանում է ՀԷԿ սարքել։ Այո, նա էժան ջուր կտանի, սակայն միայն դրա համար այդքան ծախս չէր անի։ Չէ՞ որ մոտ 30 կմ խողովակաշար պետք է կառուցի։ Դա արվում է մի քանի ՀԷԿ կառուցելու համար»,- ասել է Հարությունյանը։
Բնապահպանական մտահոգություններ
Ըստ «Հայհիդրոէներգոնախագիծ» ինստիտուտի ներկայացրած ծրագրի՝ գետի երկայնքով պետք է կառուցվի 820 սմ տրամաչափի խողովակ, որով պետք է ամառվա երկու ամիսներին ջուր տեղափոխվի Արարատի մարզի մի քանի գյուղեր։ Համլետ Հարությունյանն ասել է, որ գետի հոսքը վարար է միայն գարնանը, իսկ ամռանը՝ գետով վայրկյանում 1200 լիտր ջուր է հոսում։
«820 սմ-անոց խողովակով հենց այդքան՝ 1000-1200 լիտր է հոսելու, այսինքն՝ դա կհանգեցնի գետի ցամաքելուն։ Իսկ դա կբերի գետի շուրջ կանգնած սարերի վրա աճող ծառերի չորացման։ Ի՞նչ կլինի ձկան հետ։ Այս գետում բեղլու, կարմրախայտ, կողակ կա, իշխան ենք լցնում, այդ ձկները պարզ է, որ կսատկեն»,-ասել է Հարությունյանը։
Օրենսդրական դաշտ
Գառնեցիները նշել են, որ իրենց համայնքը, ինչպես նաև Գողթ գյուղը դեմ են նախագծին, և քանի որ իրենք են ազդակիր համայնք, ապա նախագիծը չի կարող իրագործվել։
«Երբ մի ծառի ճյուղ են կտրում ՝ տաքանալու համար, մի ձուկ են բռնում, մարդիկ քրեական պատասխանատվության են ենթարկվում, իսկ այս դեպքում՝ անտառ է ոչնչանալու, ու գետի բուսականություն»,- ասել է մեր զրուցակիցը։
Համլետ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ «Հայհիդրոէներգոնախագծի» 7 հոգանոց պատվիրակությունը իրենք ճանապարհել են՝ հորդորելով, որ հետ կանգեն այդ որոշումից։
Երևանյան պատվիակության մեկնումից հետո գառնեցիները ժողով են գումարել։ Նրանք որոշել են հետագա անելիքները։
«Եթե Կառավարությունը պնդի, որ ջուրը տանելու են, մենք որոշել ենք փակել դեպի Գառնի և Գեղարդ տանող տուրիստական ճանապարհը։ Գառնեցին ոչ մի բանի դեմ չի կանգնի։ Երկրորդը՝ մենք ոտով կգանք Երևան։ Մեր հարևան Գողթ համայնքը ևս կմիանա», - ասել է մյուս գյուղատնտեսը։
Նրա խոսքով՝ իրականում այս նախագիծը պետք է մտահոգի նաև Արարատի մարզի գյուղերի բնակիչներին, քանի որ վերցվելու է այն ջուրը, որը գնում էր դեպի Զովաշենի լիճը, որը սնում է 12 համայքներ։
«Թող Արաքսից ջուր վերցնի, մի քանի պոմպ դնի, մեր ջուրը տանում, ոռոգում է, հետո լցնում Արաքսը, որը գնում է ու՞ր՝ թուրքին»,-ասել է Համլետ Հարությունյանը։

Жители армянского села могут лишиться реки, в чем обвиняют премьер-министра
Село Гарни с населением почти 10 000 человек настроено решительно: они не допустят, чтобы воду из протекающей рядом с общиной реки Азат по трубам направляли в несколько сел Араратской области в целях орошения. Об этом они рассказали прибывшему в Гарни корреспонденту Epress.am.
Утром 10 июля в село прибыли представители «Армгидроэнергопроект»-а для участия в общественных слушаниях и представления программы местным жителям, но слушания были сорваны порядка 300 собравшихся на месте сельчанами.
В беседе с корреспондентом они представили причины своего недовольства. По словам сельчан, программа противоречит нормам экогологического права и социальной справедливости, кроме того, она составлена с нарушениями закона.
Социальная справедливость
Гарнийцы уверены, что основная цель строительства трубопровода заключается в содействии бизнесу премьер-министра Овика Абрамяна. Один из жителей села, пожелавший остаться неизвестным, сказал, что глава правительства основал в селе Нарек Араратской области сад в 600 га, для дешевого орошения которого (без использования помп) и строится трубопровод.
«Так ведь и не для араратских сельчан он отводит воду, а для себя. Если бы еще сады народа орошались. Но мы-то знаем, что он принял такое решение ради своей собственности: для своего рыбного хозяйства, садов. А на берегу реки у меня около 40 хозяйств, сады. Все мы ухаживали за ними, как за ребенком, а теперь они засохнут в течение одного дня», - сказал сельчанин.
Основавший сады Гамлет Арутюнян заявил, что, помимо этих целей, премьер пытается «погнаться за третьим зайцем». «Хочет построить ГЭС. Да, будет отводить дешевую воду, но он не стал бы делать такие расходы только ради этого. Ведь ему нужно построить трубопровод длиной 30 км. Это делается для строительства нескольких ГЭС».
Экологические проблемы
Согласно программе «Армгидроэнергопроект», вдоль реки должны построить трубопровод (диаметр – 820 см.), через который в течение двух летних месяцев вода будет поставляться в несколько сел Араратской области.
Гамлет Арутюнян заявил, что полноводной река бывает только весной, а летом течет 1200 литров воды в секунду. «По трубопроводу в 820 см. течет именно столько – 1000-1200 литров, то есть это приведет к осушению реки. Что будет с рыбой? Рыба, понятное дело, сдохнет».
Законодательное поле
Жители Гарни заявили, что их община, а также село Гохт против проекта, и так как они являются зоной воздействия, проект не может быть реализован.
«Когда с дерева срубают пару веток, чтобы согреться, ловят одну рыбу, людей подвергают уголовной ответственности, а в этом случае будет уничтожен лес и растительность реки», - сказал наш собеседник.
Арутюнян сообщил, что они выпроводили делегацию «Армгидроэнергопроект»-а из 7 человек, призвав отступить от этого решения. После отъезда ереванской делегации гарнийцы организовали собрание и обозначили дальнейшие действия.
«Мы решили, что перекроем туристическую дорогу в Гарни и Гегард, если правительство будет настаивать на отводе воды. Гарниец ни перед чем не остановится. Во-вторых, мы отправимся пешком в Ереван. К нам присоединится и соседняя община Гохт», - сказал другой фермер.
По его словам, на самом деле этот проект должен вызывать беспокойство у жителей сел Араратской области, так как будет производиться отвод воды, стекающей к озеру Зовашен и питающей 12 общин.
«Пусть берет воду из реки Аракс, поставит несколько помп. А то забирает нашу, орошает, а потом сливает в Аракс, которая куда течет? К туркам», - заключил Арутюнян.