Գառնիի բնակիչները չեն ուզում Արարատի մարզին ջուր տալ․ լսումները խափանվել են
Այսօր Գառնի գյուղի բնակիչները խափանել են առաջին հանրային լսումները, որոնք վերաբերում են Գառնիից Արարատի մարզ խողովակի միջոցով ջուր տեղափոխելու ծրագրին։
Ծրագիրը համայնքին ներկայացնելու համար գյուղ էր ժամանել 7 հոգանոց պատվիրակություն, որը ղեկավարում էր Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի ղեկավար Ադիբեկ Ղազարյանը։
Գյուղացիներն Epress.am-ի հետ զրուցում ասել են, որ անգամ չեն ցանկացել ծրագրի մանրամասներն իմանալ, քանի որ այդ ծրագրի հետևանքով 40 տնտեսություններ կորցնելու են հողատարածքները, իսկ ամբողջ համայնքը զրկվելու է ոռոգման ջրից։ Գյուղապետարանում մեր թղթակցին ասել են, որ նախատեսվում է 820 սմ տրամագծով խողովակով ջուրը տեղափոխել Ազատ գետից Արարատի մարզի Նարեկ գյուղ։
Համայնքի բնակիչներից մեկը, ով չի ցանկացել ներկայանալ, ասել է, որ ծրագիրն իրականացնելու դեպքում Նարեկ գյուղում արվող ոռոգման ջրի ծախսերը նվազելու են 65 տոկոսով։ Նարեկում նախկինում ջուրը վերցնում էին ջրամբարից, ինչը լրացուցիչ ծախսեր էր նախատեսում, մինչդեռ այս դեպքում ջուրը պարզապես անցնելու է խողովակով և անցնելու է գյուղ։

Жители армянского села не хотят делиться оросительной водой с Араратской областью
Жители Гарни сорвали первые общественные слушания о программе перемещения через трубу воды в Араратскую область из их села.
Для представления программы общине в село прибыла делегация из 7 человек во главе с руководителем Агентства осуществления программ государственного комитета водного хозяйства Адибек Газарян.
Сельчане заявили в беседе с Epress.am, что даже не хотят узнавать подробностей программы, так как в результате ее осуществления 40 хозяйств потеряют земельные участки, вся община лишится оросительной воды. В сельской администрации нашему корреспонденту сообщили, что предусматривается переместить воду через трубу диаметром 820 см. из реки Азат в село Нарек Араратской области.
Один из жителей общины, пожелавший остаться неизвестным, заявил, что в случае осуществления программы затраты на оросительную воду в селе Нарек сократятся на 65%. Прежде нарекцы брали воду из водоема, на что требовались дополнительные средства. Между тем, в этом случае вода будет поступать по трубе непосредственно в село.