Գառնիի բնակիչները չեն ուզում Արարատի մարզին ջուր տալ․ լսումները խափանվել են
Այսօր Գառնի գյուղի բնակիչները խափանել են առաջին հանրային լսումները, որոնք վերաբերում են Գառնիից Արարատի մարզ խողովակի միջոցով ջուր տեղափոխելու ծրագրին։
Ծրագիրը համայնքին ներկայացնելու համար գյուղ էր ժամանել 7 հոգանոց պատվիրակություն, որը ղեկավարում էր Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի ղեկավար Ադիբեկ Ղազարյանը։
Գյուղացիներն Epress.am-ի հետ զրուցում ասել են, որ անգամ չեն ցանկացել ծրագրի մանրամասներն իմանալ, քանի որ այդ ծրագրի հետևանքով 40 տնտեսություններ կորցնելու են հողատարածքները, իսկ ամբողջ համայնքը զրկվելու է ոռոգման ջրից։ Գյուղապետարանում մեր թղթակցին ասել են, որ նախատեսվում է 820 սմ տրամագծով խողովակով ջուրը տեղափոխել Ազատ գետից Արարատի մարզի Նարեկ գյուղ։
Համայնքի բնակիչներից մեկը, ով չի ցանկացել ներկայանալ, ասել է, որ ծրագիրն իրականացնելու դեպքում Նարեկ գյուղում արվող ոռոգման ջրի ծախսերը նվազելու են 65 տոկոսով։ Նարեկում նախկինում ջուրը վերցնում էին ջրամբարից, ինչը լրացուցիչ ծախսեր էր նախատեսում, մինչդեռ այս դեպքում ջուրը պարզապես անցնելու է խողովակով և անցնելու է գյուղ։

Garni Village Residents Don't Want to Share their Irrigation Water with Ararat Region
Residents of the village of Garni today thwarted the first public hearings on a program to transfer water through pipes from Garni to the Ararat region.
Coming to the village to present the program was a delegation of 7 people headed by head of the RA Ministry of Territorial Administration's State Committee of Water System Adibek Ghazaryan.
Speaking to Epress.am, the villagers said they didn't even want to hear about the details of the program, since as a result of this program, 40 households will lose their lands and the entire community will be deprived of irrigation water. Staff at the village administration told the Epress.am correspondent that the program plans to move water through a pipe measuring 820 cm in diameter from Azat River to Narek village in Ararat marz (province).
One of the residents of the community, who preferred to remain anonymous, said if the program is implemented, the cost of irrigation water in Narek will reduce by 65%. Previously, Narek inhabitants would take the water from the reservoir, which required additional funds, whereas in this case, the water will flow through a pipe directly into the village.