Կինը պատմել է՝ ինչպես են գիշերային ակումբի «ախրաննիկները» սպանել ազատամարտիկ ամուսնուն. «Հրապարակ»
Հուլիսի 13-ին Նոր Նորք համայնքի թիվ 114 մանկապարտեզի բակում մի քանի տղամարդ դաժան ծեծի է ենթարկել 55-ամյա ազատամարտիկ Վարդան Թումանյանին, ով մարտական ընկերների շրջանում հայտնի է իբրև «Ձի Վարդան», գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը՝ դեպքը համեմատելով 2012 թվականին տեղի ունեցած «Հարսնաքարի» ողբերգության հետ։
Թերթը նշում է, որ ծեծի հետևանքով ազատամարտիկը մահացել է։
«Երեկ խմբագրություն այցելած սևազգեստ կանայք լացը կոկորդում պատմում էին, որ Վարդանին սպանել են մի քանի հոգի, ովքեր կարատեի և այլ մարտարվեստների չեմպիոններ են և այժմ Նոր Նորքի «ԷԼԼԱ» գիշերային ակումբում «ախրաննիկ» են աշխատում: Նրանց «կռիշան» դատախազներ են», – գրում է թերթը։
Ազատամարտիկի կինը՝ Տանյան, պատմել է, որ թաղի տղամարդկանցից մեկի՝ Բաբկենի և իր ամուսնու վեճը սկսվել է բակում, երբ Բաբկենն ընկերոջ հետ շախմատ են խաղացել ու վիճաբանել են, ազատամարտիկը միջամտել է, ինչը դուր չի եկել Բաբկենին։ Վերջինս խաղատախտակով հարձակվել է Վարդան Թումանյանի վրա։ Ազատամարտիկը հրել է Բաբկենին, իսկ վերջինս մի քանի րոպե անց իր որդուն է ուղարկել՝ Գևորգ Սարգսյանին, ով հայտնի է Ջունգլ մականունով։ Սարգսյանն իր ընկերների հետ Վարդանին հրավիրել էզրուցելու, պահանջել է ներողություն խնդրել, իսկ, կնոջ խոսքով, երբ ազատամարտիկը հարցրել է՝ ինչի համար, նրան սկսել են ծեծի ենթարկել։
Վարդանը գլխի սալջարդ է ստացել ու դեպքից 2 օր անց մահացել է հիվանդանոցում, անգամ վիրահատությունը չի օգնել։
Թերթը նշում է, որ ոստիկանությունում դեպքի առիթով քրգործ է հարուցվել, բայց հոդվածը դեռ որոշված չէ։ Գևորգ Սարգսյանը և նրա բարեկամներից մեկը ձերբակալված է, մեկ այլ անձ փախոստի մեջ է։

On July 13, in the yard of no. 114 kindergarten school in the Yerevan administrative district of Nor Nork, several men brutally beat Karabakh War veteran Vardan Tumanyan, 55, reports local daily Hraparak, comparing the incident with the 2012 tragedy at Harsnaqar restaurant, when a group of military doctors were beaten by restaurant staff, resulting in the death of one doctor, Vahe Avetyan.
The newspaper reports that as a result of the beating, the war veteran died.
"The woman in mourning clothes [Tumanyan’s relatives] who came to the editorial office yesterday, crying, described how Vardan was killed by several people who are champions in karate and other martial arts and now work as guards at Ella nightclub in Nor Nork," writes the paper, adding that the men are under the tutelage of prosecutors.
Tumanyan's wife, Tanya, said that the dispute between her husband and one of the men in the neighbordhood, Babken, began in the yard when Babken got into an argument with his friend with whom he was playing chess, and Vardan intervened, which Babken didn't like. He attacked Vardan with the chess board. Vardan pushed Babken, who a few minutes later sent for his son, Gevorg Sargsyan, who is known by the nickname "Jungle". Sargsyan and his friends invited Vardan for a talk, demanded an apology, and when, by Tanya's account, Vardan asked for what, they began to beat him.
Vardan ended up with a severe head injury, and 2 days after the incident, died in hospital — even surgery wasn't able to save him.
The newspaper reports that the police opened a criminal case, but the charge is not yet determined. Gevorg Sargsyan and one of his friends are arrested; another man is on the run.