Կինը պատմել է՝ ինչպես են գիշերային ակումբի «ախրաննիկները» սպանել ազատամարտիկ ամուսնուն. «Հրապարակ»
Հուլիսի 13-ին Նոր Նորք համայնքի թիվ 114 մանկապարտեզի բակում մի քանի տղամարդ դաժան ծեծի է ենթարկել 55-ամյա ազատամարտիկ Վարդան Թումանյանին, ով մարտական ընկերների շրջանում հայտնի է իբրև «Ձի Վարդան», գրում է «Հրապարակ» օրաթերթը՝ դեպքը համեմատելով 2012 թվականին տեղի ունեցած «Հարսնաքարի» ողբերգության հետ։
Թերթը նշում է, որ ծեծի հետևանքով ազատամարտիկը մահացել է։
«Երեկ խմբագրություն այցելած սևազգեստ կանայք լացը կոկորդում պատմում էին, որ Վարդանին սպանել են մի քանի հոգի, ովքեր կարատեի և այլ մարտարվեստների չեմպիոններ են և այժմ Նոր Նորքի «ԷԼԼԱ» գիշերային ակումբում «ախրաննիկ» են աշխատում: Նրանց «կռիշան» դատախազներ են», – գրում է թերթը։
Ազատամարտիկի կինը՝ Տանյան, պատմել է, որ թաղի տղամարդկանցից մեկի՝ Բաբկենի և իր ամուսնու վեճը սկսվել է բակում, երբ Բաբկենն ընկերոջ հետ շախմատ են խաղացել ու վիճաբանել են, ազատամարտիկը միջամտել է, ինչը դուր չի եկել Բաբկենին։ Վերջինս խաղատախտակով հարձակվել է Վարդան Թումանյանի վրա։ Ազատամարտիկը հրել է Բաբկենին, իսկ վերջինս մի քանի րոպե անց իր որդուն է ուղարկել՝ Գևորգ Սարգսյանին, ով հայտնի է Ջունգլ մականունով։ Սարգսյանն իր ընկերների հետ Վարդանին հրավիրել էզրուցելու, պահանջել է ներողություն խնդրել, իսկ, կնոջ խոսքով, երբ ազատամարտիկը հարցրել է՝ ինչի համար, նրան սկսել են ծեծի ենթարկել։
Վարդանը գլխի սալջարդ է ստացել ու դեպքից 2 օր անց մահացել է հիվանդանոցում, անգամ վիրահատությունը չի օգնել։
Թերթը նշում է, որ ոստիկանությունում դեպքի առիթով քրգործ է հարուցվել, բայց հոդվածը դեռ որոշված չէ։ Գևորգ Սարգսյանը և նրա բարեկամներից մեկը ձերբակալված է, մեկ այլ անձ փախոստի մեջ է։

Жена рассказала, как охранники ночного клуба убили ветерана Карабаха - «Грапарак»
13 июля во дворе детского сада N114 в ереванском административном районе Нор Норк несколько человек жестоко избили 55-летнего ветерана Карабаха Вардана Туманяна, известного среди друзей по прозвищу «конь Вардан». Об этом пишет газета «Грапарак», сравнивая инцидент с трагедией 2012 года в ресторане «Арснакар».
Издание отмечает, что в результате избиения Туманян скончался. «Посетившие редакцию женщины в траурной одежде рассказали, как Вардана убили несколько человек, которые были чемпионами по каратэ и другим видам борьбы, а теперь работают охранниками в ночном клубе «ЭЛЛА». А крышуют их прокуроры».
По словам жены Туманяна Тани, инцидент между одним из мужчин района по имени Бабкен и мужем начался во дворе. Между Бабкеном и другом, с которым он играл в шахматы, произошел спор, вмешался ветеран, что пришлось не по вкусу Бабкену. Он атаковал Вардана Туманяна с шахматной доской в руках. Ветеран толкнул Бабкена, а он спустя несколько минут прислал своего сына Геворга Саргсяна, известного по прозвищу Джунгл. Саргсян вместе с друзьями пригласил Вардана поговорить, потребовал извиниться, а когда, по словам жены, Туманян спросил «за что?», его начали избивать.
На голове Вардана Туманяна образовалась гематома, через 2 дня после инцидента он скончался в больнице, операция не помогла.
Издание отмечает, что в полиции возбуждено уголовное дело, но статья пока не определена. Геворг Саргсян и один из его родственников арестованы, третье лицо находится в бегах.