Կիևն ապացույցներ ունի՝ ուժայինները կործանել են ինքնաթիռը ՌԴ-ից ստացած զենքով․ դեսպան
Ուկրաինան փաստեր ունի, որոնք ապացուցում են, որ հուլիսի 17-ին Ամստերդամից Կուալա-Լումպուր թռչող մալազիական ինքնաթիռն Ուկրաինայի օդային տարածքում պայթեցվել է անջատողական ուժայինների կողմից՝ Ռուսաստանից ստացած գերճշգրիտ զենքով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան իր ունեցած փաստերը կտրամադրի հատուկ հանձնաժողովին, որը ՄԱԿ-ի որոշմամբ ստեղծվել է ինքնաթիռի կործանման մանրամասները պարզելու համար:
«Բնական է, որ Դոնեցկում անջատողականները զինված են ռուսական զենքով, նրանք չեն կարող ռագատկայով կրակել և ինքնաթիռ պայթեցնել», - ասել է Կուխտան:
Անդրադառնալով Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամը մեղմելու ուղղությամբ արվող քայլերին՝ Կուխտան ասել է, որ ինքը որպես Ուկրաինայի քաղաքացի շատ մեղմ է գնահատում ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պատժամիջոցները՝ Ռուսաստանի դեմ:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո աշխարհում հստակ սահմաններ են գծվել, և եթե մի պետությունը ցանկանում է նոր կարգ ստեղծել, դա բացարձակապես անընդունելի է, և դա պետք է կասեցվի միջազգային հանրության կողմից», - ասել է Իվան Կուխտան:

Ukraine has evidence that proves that the Malaysia Airlines passenger plane flying over Ukrainian airspace from Amsterdam to Kuala Lumpur on July 17 was shot by separatist forces, with precision-guided weapons from Russia, said Ukraine's Ambassador to Armenia Ivan Kukhta to journalists in Yerevan today.
Ambassador Kukhta said Ukraine will hand over its evidence to a special commission established by the UN to determine the circumstances of the crash.
"Naturally, the separatists in Donetsk are armed with Russian weapons. They can't shoot with a slingshot and blow up a plane," he said.
Commenting on steps to alleviate the crisis in Ukraine, the Ukrainian ambassador said that he, as a Ukrainian citizen, considers US and EU sanctions against Russia too mild.
"After World War II, clear boundaries were drawn in the world and if one state wants to create a new order, it's simply unacceptable, and it must be suspended by the international community," he said.