Կիևն ապացույցներ ունի՝ ուժայինները կործանել են ինքնաթիռը ՌԴ-ից ստացած զենքով․ դեսպան
Ուկրաինան փաստեր ունի, որոնք ապացուցում են, որ հուլիսի 17-ին Ամստերդամից Կուալա-Լումպուր թռչող մալազիական ինքնաթիռն Ուկրաինայի օդային տարածքում պայթեցվել է անջատողական ուժայինների կողմից՝ Ռուսաստանից ստացած գերճշգրիտ զենքով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան իր ունեցած փաստերը կտրամադրի հատուկ հանձնաժողովին, որը ՄԱԿ-ի որոշմամբ ստեղծվել է ինքնաթիռի կործանման մանրամասները պարզելու համար:
«Բնական է, որ Դոնեցկում անջատողականները զինված են ռուսական զենքով, նրանք չեն կարող ռագատկայով կրակել և ինքնաթիռ պայթեցնել», - ասել է Կուխտան:
Անդրադառնալով Ուկրաինայում ստեղծված ճգնաժամը մեղմելու ուղղությամբ արվող քայլերին՝ Կուխտան ասել է, որ ինքը որպես Ուկրաինայի քաղաքացի շատ մեղմ է գնահատում ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պատժամիջոցները՝ Ռուսաստանի դեմ:
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո աշխարհում հստակ սահմաններ են գծվել, և եթե մի պետությունը ցանկանում է նոր կարգ ստեղծել, դա բացարձակապես անընդունելի է, և դա պետք է կասեցվի միջազգային հանրության կողմից», - ասել է Իվան Կուխտան:

Боевики уничтожили самолет полученным из РФ оружием – посол Украины
Украина владеет фактами, доказывающими, что малазийский самолет, совершавший 17 июля рейс Амстердам-Куала-Лумпур был уничтожен в воздушном пространстве Украины сепаратистами-боевиками при помощи полученного у России высокоточного оружия. Об этом на пресс-конференции в Ереване 22 июля заявил посол Украины в Армении Иван Кухта.
Украина намерена передать имеющиеся у нее факты спецкомиссии, которая была создана по решению ООН для выяснения обстоятельств инцидента.
Кухта уверен, что сепаратисты в Донецке вооружены российским оружием: они, по мнению дипломата, не могут взорвать самолет выстрелом из рогатки.
Говоря о предпринимаемых мерах для смягчения возникшего в Украине кризиса, посол заявил, что как гражданин он оценивает санкции США и ЕС против России как очень мягкие. После Второй Мировой войны в мире были расчерчены четкие границы, заявил посол, и совершенно неприемлемо, если какое-то государство хочет создать новый порядок, международное сообщество, по мнению Кухты, должно предотвратить это.