Եվրասիական տնտեսական միության ծրագիրն իրականություն չի դառնա, վստահ է Սեֆիլյանը․ hetq.am
Եվրասիական տնտեսական միությունը մեռելածին ծրագիր է, այն իրականություն չի դառնա։ Այս մասին Hetq.am-ի հետ զրույցում ասել է «Նախախորհրդարանի» անդամ, ազատամարտիկ Ժիրայր Սեֆիլյանը ՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությանը, թե Հայաստանը ԵՏՄ լիիրավ անդամ կդառնա հունվարի 1-ից։
«Ռեժիմի որևէ ներկայացուցչի, այդ թվում՝ նշված պարոնի խոսքը արժեք չունի: Նրանք բազմիցս դա ապացուցել են: Նրանց պարագլուխը հարկ չի համարում իր օտար տերերից ստացած հրահանգների մասին իրազեկել իր բանդային, առավել ևս՝ քննարկել դրանք: Մյուս կողմից՝ ակնհայտ է, որ Հայաստանի անդամակցության հարցը ձգձգվում է, ինչն ինքնին պետք է համարել դրական հանգամանք: Սակայն այդ ձգձգումների պատճառը, ցավոք, Հայաստանի ինքնիշխան դիրքորոշումը չէ, քանի որ Ռուսաստանի համար այսօր ինքնիշխան Հայաստան գոյություն չունի», - ասել է Սեֆիլյանը:
Նրա խոսքով՝ ձգձգման գլխավոր պատճառն Ադրբեջանի գործոնն է:
«Ռուսաստանը ձգտում է Ադրբեջանին համոզել կամ պարտադրել միանալու ԵՏՄ-ին և ամենայն հավանականությամբ՝ ռուսական կողմը որոշել է, որ Հայաստանի մուտքը ԵՏՄ պետք է լինի Ադրբեջանի հետ միասին: Եթե անգամ Ադրբեջանը պաշտոնապես չհայտարարի ԵՏՄ-ին միանալու մասին, ապա գոնե նրա ղեկավարությունից բանավոր խոստում ստանալուց հետո միայն Հայաստանը պետք է մուտք գործի այդ միություն: Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի կողմից ԵՏՄ-ին միանալու գործընթացի հետաձգումները շարունակվելու են և մի օր էլ լսելու ենք, որ այդ ծրագիրը հօդս է ցնդել», - նշել է «Նախախորհրդարանի» ներկայացուցիչը:։
Նա հավելել է, որ, միևնույն ժամանակ, պետք է զգույշ և զգոն լինել, քանի որ չնայած ԵՏՄ ծրագիրը մեռելածին է, Ռուսաստանն, այնուամենայնիվ, Հայաստանին ներքաշում է դրա գործընթացում տեղի ունեցող ռուս-թուրքական հերթական սիրախաղի մեջ, որպեսզի կարողանա առևտուր անել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ: Սեֆիլյանը չի բացառել, որ այդ նպատակով Ռուսաստանը ձգտի ապակայունացնել տարածաշրջանը և զորք մտցնի Արցախ։

The Eurasian Economic Union (EEU) is a stillborn project — it will not become a reality, Pre-Parliament member, Karabakh War veteran Jirair Sefilian said in an interview with Hetq.am, commenting on Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan's statement that Armenia will become a full member of the EEU on January 1, 2015.
"The words of any representative of the regime, including the aforementioned man, have no value. They have repeatedly proven this. Their ringleader doesn't consider it necessary to inform his gang about the orders received from his foreign owners, much less discuss them with them. On the other hand, it's obvious that the matter of Armenia's accession is delayed, which itself should be considered a positive circumstance. However, the reason for these delays, unfortunately, is not Armenia's sovereign position, since a sovereign Armenia doesn't exist for Russia today," he said.
In Sefilian's opinion, the main reason for the delay is the "Azerbaijan factor".
"Russia seeks to persuade or oblige Azerbaijan to join the EEU and, in all likelihood, the Russian side has decided that Armenia's entry into the EEU must be together with Azerbaijan. Even if Azerbaijan doesn't officially announce about joining the EEU, only after a verbal promise from its leadership is received will Armenia enter this union. I think the delays in the process of Armenia joining the EEU will continue and one day we will hear that this project has vanished"
"At the same time, we have to be very careful and vigilant, since though the EEU project is stillborn, Russia, nevertheless, draws us in the latest Russian-Turkish dalliance taking place in that process, so that it can trade with Turkey and Azerbaijan at our expense. Russia seeking to destabilize the region and introducing troops in Artsakh for this purpose is not ruled out," he said.