Արդյոք Մոսկվան Երևանից, Աստանայից, Բիշկեքից ու Դուշանբեից «շնորհակալություն» կստանա․ Դուբնով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ճանաչել որպես ռազմաքաղաքական դաշինք՝ այդպիսով արդարացնելով ՀԱՊԿ դաշնակիցների վարքագիծը, որոնք հրաժարվել են աջակցել Ռուսաստանի դիրքորոշումը թե Վրաստանի հետ օգոստոսյան պատերազմում, թե Ուկրաինայի շուրջ ներկայիս իրադարձությունների ժամանակ։ Նման եզրակացության է եկել ռուսաստանցի լրագրող Արկադի Դուբնովը։ «Ֆեյսբուքի» իր էջում լրագրողը մեջբերում է ՌԴ նախագահի՝ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նիստի ելույթից մի հատված։
«Ռուսաստանը, փառք Աստծո, որևէ դաշինքի անդամ չէ։ Դա ևս մեր ինքնիշխանության նշանակալի երաշխիքներից է։ Դաշինքների միացող յուրաքանչյուր երկիր իր ինքնիշխանության մի մասն անմիջապես կորցնում է»,- հայտարարել է Պուտինը։
Քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովը, արձագանքելով այս խոսքերին, շարունակում է․ «Պետք է Աստծուն շնորհակալություն հայտնենք, որ միայնակ ենք»։
Դուբնով․ - Նրա փաստարկներն ակնհայտ են․ Ռուսաստանի փորձերը՝ ինքնորոշվելու, պարզելու՝ ինչ է ռուսական աշխարհն ու նախկին տարածքների հաշվին ընդլայնվելու որ ձևն է ակտուալ, իրենք իրենցով անհամատեղելի են դաշնակիցներ գտնելու հետ։
Այս դեպքում, պետք է արժանին մատուցել Ռուսաստանի նախագահին․ նա իրերն իրենց անունով է կոչել, սակայն ոչ բոլորն է բարձրաձայն արտասանել։
Չէ՞ որ նման կերպ Պուտինը հրաժարվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ճանաչել որպես ռազմաքաղաքական դաշինք՝ այդպիսով արդարացնելով ՀԱՊԿ դաշնակիցների վարքագիծը, որոնք հրաժարվել են աջակցել Ռուսաստանի դիրքորոշումը թե Վրաստանի հետ օգոստոսյան պատերազմում, և թե Ուկրաինայի շուրջ ներկայիս իրադարձությունների ժամանակ։
Բարդ է ասել՝ արդյոք Երևանը, Աստանան, Բիշկեքն ու Դուշանբեն ստացած ինդուլգենցիայի համար «շնորհակալություն» կհայտնեն Մոսկվային՝ իրենց համար խորթ ռուսաստանյան ինքնության որոնման հարցում սոլիդարություն չցուցաբերելու իրավունքի համար։
Մյուս կողմից՝ այս մայրաքաղաքներում արդեն կարող են չվախենալ բարձրաձայն ընդունել, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի հետ նրանց հարաբերությունները ոչ թե դաշինք են, այլ մեզալյանս՝ անհավասար ամուսնություն։

Дождутся ли в Москве «спасибо» из Еревана, Астаны, Минска, Бишкека и Душанбе
Президент России Владимир Путин дезавуировал Организацию Договора о коллективной безопасности как военно-политический альянс и оправдал поведение союзников по ОДКБ, отказавшихся однозначно поддержать позицию России как в отношении августовской войны с Грузией, так и во время нынешних событий вокруг Украины. К такому выводу приходит российский журналист-международник Аркадий Дубнов. На своей странице в Фейсбук он приводит цитату из выступления главы РФ на заседании Совета безопасности России.
«Россия, слава богу, не входит ни в какие альянсы, - заявил Путин. - В этом тоже в значительной степени залог нашего суверенитета. Любая страна, которая в альянсы входит, сразу часть своего суверенитета отдает».
Политолог Федор Лукьянов, отзываясь на эти слова, продолжает: «Придется благодарить бога за то, что мы одни».
Дубнов: - Его резоны очевидны: попытки России самоидентифицироваться, выяснить, что такое русский мир и какая форма экспансии на бывшие территории актуальна, по определению не способны найти союзников.
В таком случае, надо отдать должное российскому президенту, он назвал вещи своими именами, но не все из них произнес вслух.
Ведь Путин, таким образом, дезавуировал Организацию Договора о коллективной безопасности как военно-политический альянс и оправдал поведение союзников по ОДКБ, отказавшихся однозначно поддержать позицию России как в отношении августовской войны с Грузией, так и во время нынешних событий вокруг Украины.
Трудно сказать, дождутся ли в Москве «спасибо» из Астаны и Минска, Бишкека, Душанбе и Еревана за полученную индульгенцию – за право отказаться от солидарности с ней в поисках чуждой им российской идентичности.
Зато в этих союзных столицах теперь могут не бояться вслух признать, что их отношения с Россией в рамках ОДКБ называются не альянсом, а мезальянсом, то есть неравным браком.