Արդյոք Մոսկվան Երևանից, Աստանայից, Բիշկեքից ու Դուշանբեից «շնորհակալություն» կստանա․ Դուբնով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաժարվել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ճանաչել որպես ռազմաքաղաքական դաշինք՝ այդպիսով արդարացնելով ՀԱՊԿ դաշնակիցների վարքագիծը, որոնք հրաժարվել են աջակցել Ռուսաստանի դիրքորոշումը թե Վրաստանի հետ օգոստոսյան պատերազմում, թե Ուկրաինայի շուրջ ներկայիս իրադարձությունների ժամանակ։ Նման եզրակացության է եկել ռուսաստանցի լրագրող Արկադի Դուբնովը։ «Ֆեյսբուքի» իր էջում լրագրողը մեջբերում է ՌԴ նախագահի՝ Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի նիստի ելույթից մի հատված։
«Ռուսաստանը, փառք Աստծո, որևէ դաշինքի անդամ չէ։ Դա ևս մեր ինքնիշխանության նշանակալի երաշխիքներից է։ Դաշինքների միացող յուրաքանչյուր երկիր իր ինքնիշխանության մի մասն անմիջապես կորցնում է»,- հայտարարել է Պուտինը։
Քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովը, արձագանքելով այս խոսքերին, շարունակում է․ «Պետք է Աստծուն շնորհակալություն հայտնենք, որ միայնակ ենք»։
Դուբնով․ - Նրա փաստարկներն ակնհայտ են․ Ռուսաստանի փորձերը՝ ինքնորոշվելու, պարզելու՝ ինչ է ռուսական աշխարհն ու նախկին տարածքների հաշվին ընդլայնվելու որ ձևն է ակտուալ, իրենք իրենցով անհամատեղելի են դաշնակիցներ գտնելու հետ։
Այս դեպքում, պետք է արժանին մատուցել Ռուսաստանի նախագահին․ նա իրերն իրենց անունով է կոչել, սակայն ոչ բոլորն է բարձրաձայն արտասանել։
Չէ՞ որ նման կերպ Պուտինը հրաժարվում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ճանաչել որպես ռազմաքաղաքական դաշինք՝ այդպիսով արդարացնելով ՀԱՊԿ դաշնակիցների վարքագիծը, որոնք հրաժարվել են աջակցել Ռուսաստանի դիրքորոշումը թե Վրաստանի հետ օգոստոսյան պատերազմում, և թե Ուկրաինայի շուրջ ներկայիս իրադարձությունների ժամանակ։
Բարդ է ասել՝ արդյոք Երևանը, Աստանան, Բիշկեքն ու Դուշանբեն ստացած ինդուլգենցիայի համար «շնորհակալություն» կհայտնեն Մոսկվային՝ իրենց համար խորթ ռուսաստանյան ինքնության որոնման հարցում սոլիդարություն չցուցաբերելու իրավունքի համար։
Մյուս կողմից՝ այս մայրաքաղաքներում արդեն կարող են չվախենալ բարձրաձայն ընդունել, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Ռուսաստանի հետ նրանց հարաբերությունները ոչ թե դաշինք են, այլ մեզալյանս՝ անհավասար ամուսնություն։

Will Moscow Get a "Thank You" From Yerevan, Astana, Bishkek, Dushanbe, and Minsk?
Russian President Vladimir Putin has refused to recognize the Collective Security Treaty Organisation (CSTO) as a military-political alliance, thus justifying the conduct of CSTO allies, which refused to support Russia's position both in the August 2008 war with Georgia and during the current events surrounding Ukraine. This is the conclusion reached by Russian journalist Arkady Dubnov, who quoted an excerpt from the Russian president's speech at the Russian Security Council meeting on his Facebook page.
Dubnov writes:
"'Russia, thank god, is not a member of any alliance,' Putin said. 'This is also one of the substantial guarantees of our sovereignty. Any country that enters into alliances immediately loses a part of its sovereignty.'
"Political analyst Fyodor Lukyanov, responding to these remarks, continues. 'We have to thank god that we're alone.'
"His arguments are obvious. Russia's attempts to define its identity, to clarify what the Russian world is and what form of expansion in the former territories is relevant, by definition, are incompatible with finding allies.
"In this case, we must pay tribute to the Russian president: he called things by their proper names, but not all of them he uttered aloud.
"After all, Putin thus disavowed the Collective Security Treaty Organisation as a military-political alliance, thus justifying the behavior of CSTO allies, which refused to unequivocally support Russia's position in the August war with Georgia, as well as during current events around Ukraine.
"It's hard to say whether Moscow will receive a 'thank you' from Minsk, Astana, Bishkek, Dushanbe, and Yerevan for further indulgence, for the right to opt out of solidarity in the search for a Russian identity foreign to them.
"On the other hand, the allied capitals can now not be afraid to admit out loud that their relations with Russia in the framework of the CSTO are not an alliance, but a misalliance, an unequal marriage."