«Ինչքա՞ն կարելի է բութ լինել»․ Գասպարին մատնանշում է ոստիկանության սխալը
Քաղաքացիական ակտիվիստ, նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին ոստիկանությունից հարցաքննության մասին ծանուցագիր է ստացել, որում նշված չի եղել, թե ինչ կարգավիճակով է ինքը հրավիրվում բաժին։ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում Գասպարին տեղադրել է իր պատասխան դիմումը, որն ուղղված է ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Շենգավիթի բաժնի քննիչ Ն.Դ. Մուրադյանին։
«Ձեր ուղարկած առանց համար և առանց թվական ծանուցագրի մասին, որով հարուցված թիվ 11127614 քրեական գործով ինձ կանչում եք հարցաքննության, հայտնում եմ, որ ձեր իսկ հիշատակած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 205 հոդվածը պահանջում է նշել, որ ի՞նչ կարգավիճակով է անձը կանչվում հարցաքննության:
Ես արդեն ավելի քան 5 տարի է, որ այս տարրական բաներն եմ հուշում և սովորեցնում ձեզ… Ինչքա՞ն կարելի է բութ և ապուշ լինել դա չհասկանալու համար…», - դիմումում գրել է Գասպարին։
Նա նաև նշել է, որ ոստիկանության աշխատողներին բնորոշ է տարրական ինտելեկտի և ընկալունակության բացակայությունը, հասանելի չեն տարրական հասկացությունները, ինչպես նաև բնորոշ է հանցագործ աշխարհի գործելաոճը, կամայականությունն ու զոռբայությունը։
Գասպարին ընդգծում է, որ ցանկանալով օրինականության դաշտ բերել ոստիկաններին, ինքը հետ է ուղարկում ծանուցագիրը և պահանջում՝ իր կողմից կարմիր գրիչով նշված «Հարցաքննության կանչվողի կարգավիճակը» տողը լրացնել և միայն դրանից հետո իրեն ուղարկել ծանուցագիրը:
Epress.am-ի հետ զրույցում Վարդգես Գասպարին նշել է, որ ենթադրաբար իրեն ոստիկանություն են կանչում Վարչական դատարանի դատավոր Ռուզաննա Հակոբյանի հայցի պատճառով։ Գասպարին պատմել է, որ ինքը դատարանում նիստերից մեկի ժամանակ բարձր ձայնով պահանջել է պատասխանատվության ենթարկել մարտի 1-ի մարդասպաններին, ինչը դատավորը որակել է որպես խուլիգանություն և անհարգալից վերաբերմունք դատարանի հանդեպ ու միջնորդել է քրեական գործ հարուցել։

Civil society activist Vardges Gaspari, formerly imprisoned for his political views, received a police summons that doesn't state under what status he is being called for questioning. On his personal Facebook page [AM], Gaspari posted his reply to investigator N. D. Muradyan with the Shengavit Division of the Main Investigation Department of the Armenian Police.
"Regarding the summons you sent without a number and without a date, with which you call me for questioning in criminal case no. 11127614, I declare that Article 205 of the RA Criminal Procedure Code Article you mention requires [you] to state the status with which a person is summoned for interrogation.
"For 5 years I have been reminding and teaching you these basic things… How stupid and dull can you be not to understand that?" Gaspari wrote.
The absence of basic intelligence and perceptivity, he said, is characteristic of police employees. Elementary concepts are incomprehensible to them, and they display typical criminal underworld behavior, willfulness, and stubbornness.
Wanting to bring the actions of the police to the legal arena, Gaspari says that he is sending back the summons, asking them to complete the "status of the person called for questioning" field that he marked with a red pen and only then send him the summons.
In conversation with Epress.am, Gaspari said he assumes that he is being summoned because of Administrative Court Judge Ruzanna Hakobyan's claim. The activist said that at one of the court sessions, he very loudly demanded the "murderers" of March 1 to be brought to justice, which the judge deemed "hooliganism" and contempt of the court, petitioning to launch a criminal case against him.