Լեյլա Յունուսի դեմ առաջադրված մեղադրանքները կեղծ են․ Amnesty International
Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի ձերբակալությունը ևս մեկ անգամ վկայում է այդ երկրում մարդու իրավունքների ծանր վիճակի մասին։ Այս մասին ասված է Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարության մեջ։
«Լեյլա Յունուսն Ադրբեջանի անկախ ձայներից մեկն է, որն իշխանությունները երկար ժամանակ փորձում էին լռեցնել սպառնալիքների ու ահաբեկումների ճանապարհով։ Ի վիճակի չլինելով հասնել դրան՝ նրանք դիմեցին կեղծ մեղադրանքների՝ կառավարությանը քննադատելու համար նրան պատժելու նպատակով», - ասել է կազմակերպության ներկայացուցիչ Նատալիա Նոզաձեն։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանում իրավապաշտպանների նկատմամբ հետապնդումները շարունակվում են, չնայած երկրի պարտավորություններին՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ, ու այն փաստին, որ Ադրբեջանն այս տարի ստանձնել է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահությունը։
« ձերբակալությունը քննադատական ձայների ճնշման ևս մեկ օրինակ է, ինչը բնորոշ է երկրում տիրող իրավիճակին։ Եվրոպայի խորհրդի անդամները պետք է կոչ անեն Ադրբեջանի իշխանություններին՝ դադարեցնել երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարումները»,- ասել է Նոզաձեն։
Amnesty International-ի տվյալներով՝ ներկայումս Ադրբեջանում կա առնվազն 19 խղճի գերի, որոնք անազատության մեջ են գտնվում բացառապես իրենց հայացքների խաղաղ արտահայտման համար։
Նշենք, որ երեկ՝ հուլիսի 30-ին, Բաքվի դատարանը վճռել է Լեյլա Յունուսին ազատազրկել 3 ամիս ժամկետով, իսկ նրա ամուսինը՝ Արիֆ Յունուսովը, հանձնվել է ոստիկանության վերահսկողության տակ։ Ինչպես Turan գործակալությանը հայտնել է փաստաբան Ջավադ Ջավադովը՝ Լեյլա Յունուսի դեմ առաջադրվել են մեղադրանքներ պետական դավաճանության, հարկերից խուսափելու, ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության, փաստաթղթերի կեղծման, խոշոր ծավալի խարդախության հոդվածների հատկանիշներով։
Արիֆ Յունուսովի դեմ առաջադրվել են մեղադրանքներ խարդախության և պետական դավաճանության հոդվածներով։ Ամուսինների փաստաբանի խոսքով՝ նրանք հերքել են իրենց դեմ առաջադրված մեղադրանքները։
Նախկինում Լեյլա Յունուսը բազմիցս հայտարարել է, որ իր նկատմամբ իրականացվող հետապնդումները կապում է երկրի իշխանությունների՝ «Հայաստանի լրտեսների խումբ բացահայտելու» ցանկության հետ։ Նրան բազմիցս հարցաքննել են ադրբեջանական «Հայելի» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովի գործով, ով նույնպես մեղադրվում է պետական դավաճանության մեջ։ Միրկադիրովն ավելի քան երեք ամիս է՝ գտնվում է անազատության մեջ՝ «Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու» մեղադրանքով։

The treason charges against Leyla and Arif Yunus are trumped up and are part of a process of on-going harassment against them in connection with Leyla Yunus’s activism, believes Amnesty International.
“Leyla Yunus is yet another independent voice in Azerbaijan who, for a long time, the government has tried to silence through threats and intimidation. Failing to achieve this, they have now resorted to trumped up charges and detention in order to punish her for criticizing the government,” said Natalia Nozadze, Amnesty International’s researcher on Azerbaijan.
The persecution of human rights activists continues unabated in Azerbaijan, in spite of the obligations the country committed to as a member of Council of Europe and currently a chair of its decision making body, the Committee of Ministers, Amnesty International said today.
Today’s detention is yet another example of the unrelenting suppression of critical voices that is a regular feature of life in the country. Members of the Council of Europe must challenge the Azerbaijani authorities for flouting the principles of the human rights body which Azerbaijan is chairing at the moment,” said Nozadze.
Amnesty International currently counts at least 19 prisoners of conscience behind bars solely for peacefully expressing their views.
Note, on July 30, a Baku court placed Leyla Yunus under a three-month pre-trial detention and Arif Yunus with travel restrictions. According to media reports, authorities charged Leyla and Arif Yunus with treason and other charges related to fraud and tax evasion. According to the spouses' attorney, the couple deny all charges against them.
Leyla Yunus has repeatedly said that the persecution against her is tied to the desire of the country's authorities to "expose a group of Armenian spies". She has been repeatedly questioned in the case of Azerbaijani Russian-language newspaper Zerkalo reporter Rauf Mirkadirov, who has been in custody for more than 3 months on charges of "collaborating with Armenia's secret police".